Ostatnie dwa lata obfitowały w wiele realizacji niezwykle ważnych dla krajobrazu polskich miast. Otwarto nie tylko nowe muzea czy sale muzyczne, ale zmodernizowano też liczne place, bulwary i parki, znacząco podnosząc jakość przestrzeni publicznych w całym kraju – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator” – Na uwagę zasługują też nowe wnętrza użyteczności publicznej, w tym spektakularne sale koncertowe i ekspozycyjne oraz coraz bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom przestrzenie biurowe, dlatego w tym roku wprowadziliśmy nową konkursową kategorię Najlepsze wnętrze użyteczności publicznej – dodaje.
Na konkurs wpłynęło 314 zgłoszeń, w tym 104 gmachy użyteczności publicznej, 51 budynków wielorodzinnych, 42 domy jednorodzinne, 28 przestrzeni publicznych i aż 89 projektów wnętrz. Nad wyborem najlepszych realizacji obradowały wspólnie dwa zespoły: pięcioosobowe jury powołane przez redakcję oraz pięciu sędziów reprezentujących prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dyskusje podczas kolejnych posiedzeń były wyjątkowo burzliwe. Jurorzy spierali się o definicję przestrzeni publicznej, cechy idealnego osiedla oraz najważniejsze aspekty dobrze zaprojektowanego domu jednorodzinnego.
Do drugiego etapu jury nominowało 47 realizacji. Naszym zadaniem był wybór dziesięciu obiektów w każdej z pięciu kategorii, co okazało się zadaniem niezwykle trudnym. Zwłaszcza w kategorii budynków użyteczności publicznej mieliśmy problem z „nadprodukcją” wartościowych realizacji. W finałowej dziesiątce nie zmieściło się więc wiele tych, które zasługują na uznanie. Niemniej staraliśmy się, aby ukazywały możliwie szeroki przekrój – mówił po ogłoszeniu nominacji przewodniczący jury Antoni Domicz.
Z kolei w kategorii przestrzeni publicznych mieliśmy najmniej zgłoszeń i niestety nie znaleźliśmy dziesięciu tak spektakularnych, jak w innych grupach tematycznych. Decyzja jury o wyborze jedynie siedmiu inwestycji sygnalizuje potrzebę zwrócenia większej uwagi na tę sferę projektowania, niezwykle ważną dla kształtowania wizerunku miast i komfortu użytkowania przestrzeni zurbanizowanych – tłumaczył.
Do ścisłego finału sędziowie zakwalifikowali następnie 15 realizacji. Ich autorzy musieli zmierzyć się ze szczegółowymi pytaniami jurorów podczas otwartego dla publiczności posiedzenia w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.