Architektura MuratorFilmyIkony architektury - ikony filmu: Zabriskie point

Ikony architektury - ikony filmu: Zabriskie point

Zabriskie Point rozpoczyna drugą serię artykułów z tworzonego wspólnie z Beton Film Festival cyklu architektura i film. Przed oficjalną premierą studio MGM ocenzurowało ostatnią scenę filmu, w której samolot rysuje na niebie napis „Fuck You, America.” Reżyser musiał przeformułować radykalny wydźwięk obrazu na język metafory, do czego posłużyła mu… architektura - pisze Adam Przywara.

9 lutego 1970 w USA swoją premierę miał drugi z trzech filmów zrealizowanych przez Michelangelo Antonioniego we współpracy z domem produkcyjnym MGM. Po spektakularny sukcesie Powiększenia z 1966 wybitny reżyser postanowił nakręcić film opowiadający o amerykańskiej kontrkulturze lat 60, film, który całą swoją mocą zatrzęsie światem wyższych klas amerykańskiego społeczeństwa. Od tamtego czasu Zabriskie Point, bo o nim tu mowa, wszedł już do kanonów kina światowego. Jednak początkowo, odniósł ogromną klęskę sprzedażową, a problemy Antonioniego zaczęły się jeszcze przed oficjalną premierą — studio MGM ocenzurowało ostatnią scenę filmu, w której samolot rysuje na niebie napis „Fuck You, America.” Z tego powodu reżyser musiał przeformułować radykalny wydźwięk filmu, na język metafory, do czego posłużyła mu… architektura!

Zabriskie Point kończy się kilkuminutową sekwencją wybuchu pustynnej rezydencji, której towarzyszy muzyka zespołu Pink Floyd. Nic w tej scenie nie jest przypadkowe, a pierwsze skrzypce gra zaprojektowany specjalnie na potrzeby filmu dom. Za koncepcje architektoniczną odpowiadał włoski projektant Paulo Soleri, pracujący w tym czasie nad projektem życia, eksperymentalnym miastem Arcosanti położonym w Arizonie. Architekt zaproponował dom inspirowany twórczością Franka Lloyda Wrighta, a także Johna Lautnera — architektów znanych z budowy ekskluzywnych rezydencji w nowoczesnym stylu dla bogatych Amerykanów. Przekaz, który początkowo miał być uzyskany za pomocą mocnej frazy, przeniósł się w sferę estetycznej metafory. Scena zyskała artystycznego wymiaru i stała się kultową dla kolejnych pokoleń twórców.

Autor: Adam Przywara
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.