Architektura MuratorFilmyKurort: nowy film o Jaszowcu

Kurort: nowy film o Jaszowcu

Ośrodek wczasowy w ustrońskim Jaszowcu zrealizowano w latach 1961-1970 według projektu Jerzego i Zygmunta Winnickich oraz Czesława i Ireny Kotelów. W ramach budżetu obywatelskiego miasta Ustroń powstał właśnie film dokumentalny o tej dzielnicy.

W PRL-u ośrodek w Jaszowcu był najmodniejszym kurortem na Górnym Śląsku. Za projekt założenia odpowiadał zespół kierowany przez Jerzego Winnickiego. Autorzy stanęli przed arcytrudnym zadaniem, musieli zadać sobie bowiem pytanie: jak stworzyć osiedle wczasowe dla mas pracujących, nie niszcząc równocześnie krajobrazu górskiego i przyrody. Postawili na obiekty o małej kubaturze, które, w przeciwieństwie do sąsiedniej dzielnicy Zawodzie, „chowają się” w zboczu górskim. Pierwszy budynek otwierali sekretarz KW PZPR Edward Gierek wraz z wojewodą Jerzym Ziętkiem w 1963 roku. O dancingu i wczasach w ustrońskiej dzielnicy wypoczynkowej marzył niemal każdy górnik, hutnik czy członek partii z relatywnie zasobnego województwa katowickiego. Prasa zachwycała się nowoczesnością tamtejszych ośrodków, nazywając je „szklanymi domami”.

Czytaj też: Maciej Franta i Robert Konieczny rozbudują uzdrowisko Ustroń |

W ramach budżetu obywatelskiego miasta Ustroń powstał właśnie film dokumentalny o Jaszowcu. Dokument „Kurort” wyreżyserował Mateusz Bielesz, za zdjęcia i montaż odpowiada Dawid Herda, a za muzykę Olga Czech. Jak tłumaczą twórcy, film przedstawia problem ochrony konserwatorskiej powojennego dziedzictwa architektonicznego: Brak wcześniejszej dyskusji o zmianie funkcji budynków z tego okresu prowadzi często do ich zapomnienia, a w konsekwencji, co niezwykle frustrujące, do wyburzenia. Obraz jest jedynie przyczynkiem do szerszej dyskusji. Przewodnikiem po Jaszowcu jest w filmie Błażej Ciarkowski, architekt i historyk sztuki, stały współpracownik „Architektury-murator”.

Maciej Franta i Robert Konieczny rozbudują uzdrowisko Ustroń Zespół sanatoryjno-uzdrowiskowy w Ustroniu czeka rozbudowa. Projekt nowych obiektów opracowali wspólnie architekci Robert Konieczny oraz Maciej Franta, wnuk jednego ze współautorów założenia.
Architektura Zawodzia z nagrodą w Lizbonie Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” opowiadający o słynnych piramidach projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty zdobył Nagrodę dla Nowych Talentów na Arquiteturas Film Festival Lisboa. Dokument jest już dostępny na platformie TVP VoD.
Rzeczpospolita modernistyczna: cykl filmów „Rzeczpospolita modernistyczna” to cykl dwunastu filmów ukazujących fenomen polskiej architektury lat 20. i 30. Rolę przewodników i komentatorów pełnią w serialu znani historycy sztuki, a także architekci, m. in. Maciej Miłobędzki, Ryszard Nakonieczn, Waldemar Baraniewski czy Marta Leśniakowska.
Szkolny murek w miastach przyszłości 2050: Natalia Paszkowska o projektowaniu szkół Jak powinny wyglądać polskie szkoły w niedalekiej przyszłości? Jak powinny być projektowane, aby najlepiej służyły uczniom, nauczycielom, lokalnym społecznościom i środowisku? Wywiad z Natalią Paszkowską w ramach cyklu rozmów o przyszłości polskich miast.
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.