Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Hotel PURO Łódź, proj. ASW Architekci; fot. Tomasz Zakrzewski – Archifolio

Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu

2020-10-09 15:55 Materiał sponsorowany

Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.

Nazwa obiektuHotel PURO Łódź
Adres obiektuŁódź, ul. Ogrodowa 16
AutorzyASW Architekci, Michał Ankiersztajn, Dariusz Stankiewicz, Jarosław Wroński
Współpraca autorskaMichał Karykowski, Martyna Antczak-Galant, Hanna Sawicka, Maria Swarowska, Anna Matylla-Włodarczyk
InwestorGENFER HOTEL Łódź
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2018

Hotel PURO to kolejny wyrazisty obiekt Łodzi. Budynek powstał na placu miejskim, naprzeciwko dawnego Pałacu Poznańskich. Za jego projekt odpowiada zespół z poznańskiej pracowni ASW Architekci. Zadaniem autorów było zaproponowanie wyrazistej bryły, która swoją formą wpisze się jednocześnie w urbanistyczny układ okolicy oraz nawiąże do przemysłowej historii miasta. Do industrialnej przeszłości architekci odnieśli się m.in. projektując obiekt o prostej, oszczędnej formie i detalach, by wymienić tylko okna przypominające luksfery w fabrycznych budowlach. Jak pisała Katarzyna Waloryszak na łamach „Architektury-murator”, hotel w sposób nieoczywisty pozwala odczuwać miasto, zaskakując nawet mieszkańców („A-m” 08/2019).

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |Elewacja pokryta jest płytami włókno-cementowymi EQUITONE [linea] LT20 i doskonale wpisuje się w surowy, a jednocześnie elegancki projekt budynku. Ryflowana powierzchnia fasady włókno-cementowej o naturalnym, mineralnym charakterze prezentuje głębię i dynamiczną grę światła i cienia w zależności od natężenia i barwy światła.