Innowacje w architekturze TOP 10 – prezentacja finalistów i otwarte obrady jury
Zapraszamy na otwartą dla publiczności prezentację finałowych projektów i realizacji w konkursie Innowacje w architekturze. Już 27 października ich autorzy będą musieli udowodnić, że to one zasługują na miano najbardziej innowacyjnych w Polsce, a następnie zmierzą się ze szczegółowymi pytaniami jurorów. Wstęp wolny!
Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zaprasza na otwartą dla publiczności prezentację finałowych projektów i realizacji w II etapie konkursu Innowacje w architekturze. Już 27 października ich autorzy będą musieli udowodnić, że to właśnie one zasługują na miano najbardziej innowacyjnych w Polsce, a następnie spróbują zmierzyć się ze szczegółowymi pytaniami jury, w którego skład wchodzą znani z innowacyjnego myślenia i sposobu pracy architekci – Robert Konieczny (przewodniczący), Piotr Kuczia, Marlena Happach, Radosław Stach oraz redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” Ewa P. Porębska.
Każda z pracowni architektonicznych przedstawi krótką prezentację, po której każdorazowo sędziowie będą mieli możliwość zadawania uzupełniających pytań. Po zakończeniu spotkania odbędzie się zamknięte posiedzenie jury, podczas którego zostanie wyłoniony zwycięzca. Otwarta dla publiczności prezentacja finałowych projektów i realizacji odbędzie się 27 października 2017 roku w budynku Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 w Warszawie. Kategoria Pracownia oceniana będzie na podstawie przesłanych materiałów na kolejnym zamkniętym posiedzeniu. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali Innowacyjności 16 listopada 2017 roku.
Prezentacja finalistów w kategorii Innowacyjny Projekt / Realizacja i otwarte obrady jury
Nowy budynek ASP, Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?
Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.