warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Ratusz dzielnicy Białołęka w Warszawie

Ratusz w Białołęce do dziś pozostaje najlepszym budynkiem władz samorządowych zrealizowanym w Polsce po przełomie 1989 roku. Architektura gmachu zawiera cały prestiż należny jego funkcji.

Makieta Ratusza dzielnicy Białołęka w Warszawie
Makieta Ratusza dzielnicy Białołęka w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Ratusz Gminy Warszawa-BiałołękaWarszawa, ul. Modlińska róg ul. Światowida
Autorzyarchitekci Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek
Współpraca autorskaarchitekci Paweł Marczak oraz Małgorzata Benedek, Jolanta Gałka, Marcin Grabarczyk, Agnieszka Kacprzak, Grzegorz Pietrzak, Janina Rygiel
KonstrukcjaWojciech Słabosz
InwestorGmina Warszawa-Białołęka
Powierzchnia użytkowa4480.0 m²
Powierzchnia całkowita5000.0 m²
Kubatura20580.0 m³
Projekt1994-1996
Data realizacji (początek)1995
Data realizacji (koniec)1997

W związku z reformą podziału administracyjnego Warszawy z 1994 roku w kilku nowo utworzonych gminach pojawiła się potrzeba budowy siedzib dla lokalnych władz. Jedną z nich była wysunięta najdalej na północ Białołęka, z uwagi na dominującą funkcję mieszkaniową nazywana sypialnią stolicy. W miejscu bez wyraźnej tradycji miejskiej, w otoczeniu otwartych przestrzeni, stanął skromny budynek, którego sylweta jednoznacznie odwołuje się do modernistycznej architektury pobliskiego Żoliborza z lat 30. XX wieku. Obiekt zaprojektowany został na planie litery L, której oba ramiona wytyczać miały przyszłe pierzeje ulic. Główne wejście przewidziano w narożniku i zaakcentowano nieco wyższą częścią – przywodząca na myśl tradycyjną wieżę ratuszową, dla kontrastu z tynkowanymi na biało elewacjami obłożoną ciemnoczerwonym klinkierem. Zestawienia różnych form i kształtów, brak symetrii i dążenie do wywołania efektu ruchu obiektu, silnie odczuwalne we wnętrzach, to zapowiedź charakterystycznego dla późniejszych realizacji pracowni autorskiego stylu, opartego na przełamywaniu schematów i postmodernistycznej grze konwencjami.

Wykonawca makiety: Krystyna Kaszuba-Wacławek

Nagrody:

1998 Najlepszy Budynek Warszawy 1996-1997 w kategorii obiektów użyteczności publicznej w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

2000 Nagroda Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za najlepszy budynek użyteczności publicznej finansowany ze środków publicznych 1989-1999 przyznana w ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Makieta Ratusza dzielnicy Białołęka w Warszawie
Makieta Ratusza dzielnicy Białołęka w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.