Spis treści
- Potrzebujemy aktywności nie tylko fizycznej
- Podziel się swoim przepisem na ruch
- Jak wystartować w konkursie?
- Program Kształtowanie Przestrzeni
Potrzebujemy aktywności nie tylko fizycznej
Izba Architektów RP zaprasza uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz z klas 6-8 szkół podstawowych do udziału w XII edycji konkursu Kształtowanie Przestrzeni. Tegoroczny temat to „AktywAKCJA przestrzeni”.
Czytaj także: Osiedle w barwach klubu sportowego? Niebiesko-czerwona mieszkaniówka w Krakowie: R40
Czas mknie, świat pędzi, rzeczywistość zmienia się w szalonym tempie, a nasz tryb życia jest coraz bardziej siedzący. Zapominamy, że ruch wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, formę, zdrowie, sprawność, a także redukuje stres, daje radość i energię do działania. Potrzebujemy aktywności nie tylko fizycznej, ale też działań pobudzających fantazję, twórcze myślenie, kreatywność, emocje i zmysły.
Podziel się swoim przepisem na ruch
Czy potrzeba dużych zmian, czy też wystarczy lekkie poruszenie, by wyrwać się z monotonnej bierności? Co pomoże oderwać się od smartfonu, wygodnego fotela i rutyny? Co można zmienić w naszych miastach, aby zachęcić ludzi do aktywności? Jak zmienić miejsce, by poruszało nie tylko mięśnie, ale też szare komórki i wyobraźnię? Organizatorzy czekają na wizje przestrzeni lub aktywności odbywającej się w przestrzeni, które kipią energią i wyzwalają endorfiny. Jak wprawić miasto i jego mieszkańców w ruch?
Jak wystartować w konkursie?
Uczestnicy mogą startować indywidualnie lub w zespołach do pięciu osób, w dwóch kategoriach wiekowych. Praca konkursowa ma składać się z dwóch części: filmiku o długości do 2 minut i planszy, która musi zostać przesłana w formie elektronicznej, ale jej poszczególne elementy mogą być wykonane w dowolnej technice. Na stronie konkursowej: ksztaltowanieprzestrzeni.pl/konkurs2025/ znajduje się regulamin, szczegółowy opis zadania, schemat planszy oraz formularz umożliwiający przesłanie pracy wraz z niezbędnymi załącznikami.
Termin składania prac upływa 11 kwietnia 2025 r.
Pula nagród to 20 000 PLN. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz dodatkowe niespodzianki w trakcie uroczystej gali wręczenia nagród, która odbędzie się w maju 2025 roku w Pawilonie przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Najwyżej ocenione prace wywalczą również nagrody pieniężne dla szkoły lub placówki.
Program Kształtowanie Przestrzeni
Dzięki zajęciom prowadzonym w całej Polsce od 2013 roku w ramach programu Kształtowanie Przestrzeni młodzi ludzie pod okiem architektów mają szansę rozwijać znajomość zagadnień związanych z architekturą oraz urbanistyką i z większym zrozumieniem przyglądać się swojemu otoczeniu, jednocześnie przygotowując się do roli świadomych obywateli. Konkurs jest uzupełnieniem tych działań. Adresowany jest zarówno do placówek, w których zajęcia się już odbywały jak i tych dotąd nie objętych programem. Kształtowanie Przestrzeni zostało w 2022r. wyróżnione przez Gazetę Wyborczą statuetką “Zaprojektowane po ludzku - Miasto bardziej wspólne” w kategorii Inicjatywa / Działanie.
Partnerami Programu Kształtowanie Przestrzeni są firma FAKRO oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Program otrzymał rekomendację Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Patroni konkursu: Minister Edukacji Narodowej (MEN), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAU), Narodowe Centrum Kultury (NCK), Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Patronat medialny: Architektura Murator, Zawód:Architekt, Architektura&Biznes.
--------------
Dziękujemy, że tu jesteś. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie mamy: