Architektura MuratorKonkursyBasen w Piasecznie: wyniki konkursu

Basen w Piasecznie: wyniki konkursu

Nowy basen w Piasecznie powstanie według projektu pracowni Macieja Popławskiego. Władze miasta i warszawski SARP rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt obiektu wraz z koncepcją zagospodarowania blisko 30 hektarów terenów zielonych wokół.

Basen w Piasecznie: wyniki konkursu
Basen w Piasecznie, proj. Maciej Popławski Pracownia, I nagroda

Nowy basen w Piasecznie

Podwarszawskie Piaseczno stara się zerwać z wizerunkiem sypialni stolicy i coraz więcej inwestuje w rozwój miejskiej infrastruktury. Pod koniec ubiegłego roku władze gminy we współpracy z warszawskim SARP-em ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt nowej pływalni – obecnie na terenie miasta funkcjonuje bowiem tylko jeden kryty obiekt. Nowy basen w Piasecznie zaplanowano na 2,5-hektarowej działce przy ul. Chyliczkowskiej, między kanałem Perełka a rzeką Jeziorką we wschodniej części Piaseczna, którą zarówno w Studium, jak i planie miejscowym przeznaczono na funkcje sportowo-rekreacyjne. Magistrat postanowił więc iść za ciosem i polecił uczestnikom konkursu, by w swoich opracowaniach przedstawili też studialną koncepcję zagospodarowania 29 hektarów wokół planowanej pływalni. Należało tam przewidzieć m.in. kompleks basenów odkrytych o powierzchni lustra wody wynoszącej ok. 765 m², a także ścieżki piesze i rowerowe wraz z nowymi nasadzeniami i elementami małej architektury oraz rozwiązaniami sprzyjającymi retencji wody. W regulaminie zastrzeżono, by utrzymanie projektowanych terenów wymagało jak najmniejszych zabiegów ogrodniczych.

Powierzchnia użytkowa nowego krytego basenu w Piasecznie miała wynieść ok. 4100 m². W środku przewidziano m.in. halę basenową z widownią dla minimum 130 osób oraz tzw. saunarium z kilkoma rodzajami łaźni suchych i mokrych. Budynek należało przy tym zaprojektować z uwzględnieniem rozwiązań energoefektywnych i proekologicznych. W jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz znaleźli się przedstawiciele SARP Maciej Kuryłowicz i Małgorzata Mirecka oraz przedstawiciele urzędu miasta: Kinga Socha z Wydziału Urbanistyki i Architektury, Robert Widz, zastępca burmistrza, Anna Pakulińska-Attia, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury i SylwiaHorabik, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji.

Basen w Piasecznie: wyniki konkursu

Z uwagi na ograniczenia związane ze stanem pandemii, wyniki konkursu po raz kolejny ogłoszono na oficjalnym profilu oddziału warszawskiego SARP na Facebooku. Pierwszą nagrodę i 35 tys. zł zdobyła pracownia Macieja Popławskiego z Wrocławia za właściwe ujęcie skali obiektu i przyjęte rozwiązania materiałowe. Użycie prostych w formie i powściągliwych środków wyrazu, będących we właściwej relacji z sąsiednią zabudową i otaczającą budynek przyrodą, świadczy o wrażliwości i wysokiej kulturze projektowej autorów nagrodzonej pracy. Zastosowana siatka modułu konstrukcyjnego 4 × 4 m stała się podstawą do ukształtowania zarówno czystej w formie bryły budynku, klarownych rzutów, jak i eleganckiego układu przestrzennego – czytamy w uzasadnieniu. Jury zwróciło też  uwagę na zintegrowanie basenów zewnętrznych z krytymi przez zastosowanie siatki modułowej i jednorodnego materiału.

Druga nagroda i 25 tys. zł przypadła pracowni NM architekci z Warszawy (Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski, Ewelina Czerwińska), a trzecia i 20 tys. zł Jarosławowi i Adrianowi Kozikowskim, Michałowi Bale i Bartoszowi Bochyńskiemu. Sędziowie przyznali ponadto trzy wyróżnienia, dwa z nagrodą finansową w wysokości 10 tys. zł, i jedno honorowe. Otrzymali je: zespół w składzie Filip Zieliński, Michał Hondo, Kinga Grzybowska, Jakub Wójtowicz, Marek Grodzicki, Klaudia Gołaszewska, Grzegorz Tracz; Domino Grupa Architektoniczna (Wojciech Dunaj, Rafał Stemporowski, Izabela Chruściel) oraz ILMM Limited Tomasz Starczewski.


Tagi:
Autor: Piotr Prus
Sucha zabudowa w pomieszczeniach narażonych na wilgoć: jaki system suchej zabudowy wybrać? Klasy obciążenia wodą i wilgocią a systemy suchej zabudowy Systemy suchej zabudowy jeszcze niedawno nie były zalecane do wykańczania wnętrz o podwyższonej wilgotności. Dzisiejsza technologia umożliwia jednak stosowanie suchej zabudowy nawet w przestrzeniach takich jak baseny, sauny czy profesjonalne kuchnie w restauracjach i kantynach. Omawiamy rozwiązania dla poszczególnych przestrzeni wraz z klasyfikacją obciążeń wodą i wilgocią.
Basen Ślęza pod Wrocławiem To pierwsza pływalnia w Polsce zrealizowana według koncepcji 2521, którą Slangen + Koenis Architecten opracowało na zlecenie holenderskiej federacji pływackiej, a zakładającej budowę tanich, dostępnych i niskoenergetycznych basenów – pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Dom z basenem dla każdego Interdyscyplinarny projekt „The House that Herman built”, amerykańskiej artystki Jackie Summel, traktuje o przestrzeni z socjologicznego punktu widzenia.