Architektura MuratorKonkursyA’Design Award 2022: przyjmowanie zgłoszeń

A’Design Award 2022: przyjmowanie zgłoszeń

Trwa kolejna edycja międzynarodowego konkursu A’Design Award na innowacyjne projekty, realizacje i prototypy. Prace można zgłaszać w ponad 100 kategoriach, obejmujących takie dziedziny jak architektura, meble miejskie, projektowanie z uwzględnieniem potrzeb seniorów czy osób z niepełnosprawnościami.

A’Design Award 2022: przyjmowanie zgłoszeń
Grafika promująca A’Design Award 2022

A’Design Award to międzynarodowy konkurs organizowany od 2009 roku przez muzeum MOOD w Como. Jury złożone z przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz sztuki przyznaje nagrody w ponad 100 kategoriach, obejmujących takie dziedziny jak architektura, wnętrza, meble, biżuteria, a nawet jachty. Osobno wyróżniane są też innowacyjne projekty mebli miejskich, rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów czy prace powstałe przy wykorzystaniu projektowania generatywnego.

Polskie realizacje w konkursie A’Design Award doceniane były już wielokrotnie. W 2014 roku międzynarodowe jury dostrzegło Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie (proj. Ingarden & Ewý Architekci), w 2017 roku m.in. koncepcję centrum badawczego Crab Houses w Sobótce (proj. Dagmara Oliwa i Anita Luniak), a w 2020 roku solarne kładki projektu Piotra Kuczii oraz aż dwie realizacje Konior Studio: siedzibę firmy Press Glass oraz salę koncertową w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.

W tym roku zgłoszenia do A’Design Award można nadsyłać do 28 lutego. Udział w konkursie jest płatny, stawka zmienia się jednak w zależności od liczby nadesłanych projektów i terminu rejestracji. Szczegółowe informacje na temat opłat dostępne są na stronie: competition.adesignaward.com.

A’Design Award 2022: przyjmowanie zgłoszeń
Statuetki A’Design Award 2022; fot. serwis prasowy
Solarne kładki projektu Piotra Kuczi Produkujące energię piesze kładki zostały zaprojektowane przez Piotra Kuczię specjalnie dla Pekinu, ale dzięki lekkim, modułowym panelom można w ten sposób przekształcić dowolne konstrukcje w każdym miejscu na świecie. Rozwiązanie polskiego architekta doceniono już w kilku międzynarodowych konkursach.
Crab Houses – polski projekt nagrodzony w Mediolanie Projekt Crab Houses został doceniony przez jury międzynarodowego konkursu A’Design Award & Competition w kategorii Architecture, Building and Structure Design. Jego autorkami są Dagmara Oliwa i Anita Luniak.
Autor: (Red.)
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą już zgłaszać swoje propozycje.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021! Pierwszego czerwca odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Grand Prix zdobyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.
Zabytek – nie zapomnij! 2022 Trwa kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! wspierającego ochronę wartościowych obiektów na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Zgłoszenia do 30 czerwca.