Instytut Wzornictwa Przemysłowego od lat konsekwentnie promuje przedstawicieli dobrego wzornictwa, wspierając tym samym prężny rozwój polskiej branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest konkurs Dobry Wzór.
Do konkursu przyjmowane są produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Po wstępnej kwalifikacji poddawane są one dwuetapowej ocenie. To doskonała okazja do zaprezentowania swoich koncepcji profesjonalnemu, interdyscyplinarnemu jury, które oceni innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań. W tym roku zgłoszenia można nadsyłać w 14 kategoriach, w tym w zupełnie nowej: Food Design. Po raz kolejny szansę mają też młodzi twórcy i początkujący przedsiębiorcy, którzy nie wdrożyli jeszcze swoich projektów do masowej produkcji. Do nich skierowana jest kategoria specjalna: „Szczęśliwa Trzynastka”.
Nagrodą główną w konkursie jest szeroko rozpoznawalny znak „Dobry Wzór”. Na przestrzeni lat tytuł ten otrzymały m.in. Pesa, Omnires, Lesovik, Kler, Tołpa czy Politechnika Warszawska. Finałowe projekty będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Jak co roku powstanie także katalog Laureatów Dobry Wzór 2023, który jest dodatkowym źródłem promocji dla nagrodzonych produktów i usług. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 27 października. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 sierpnia 2023 roku przez formularz dostępny na stronie: dobrywzor.com.pl.
Czytaj też: Najważniejsze realizacje Normana Fostera: 130 projektów z 60 lat pracy |