W odbywającym się w dwuletnich cyklach konkursie młodzi architekci szukają rozwiązań dla konkretnych obszarów miejskich. Zadaniem tegorocznej edycji było włączenie przestrzeni produkcyjnej w nowe założenia urbanistyczne; do opracowania przeznaczono 45 terenów w kilkudziesięciu europejskich miastach. Dla Warszawy obszarem objętym konkursem był teren dawnej fabryki domów na warszawskim Ulrychowie, na granicy Woli i Bemowa. Bardziej szczegółowo o konkursie pisaliśmy na początku roku.
Jako że Polska nie jest pełnoprawnym członkiem Europanu, pierwszy etap konkursu odbywa się lokalnie w mieście w obrębie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, ostateczne oceny wystawiane są przez jury w Niemczech. W tym roku nie przyznano nagrody głównej, ale trzy równorzędne wyróżnienia, między które została rozdzielona pula nagród - 18 tys. euro.
Wyróżnione projekty:
- Maria Nuñez (Madryt): “Warszawa Common Places”
- Lluis Juan Liñán, Andrea Gimeno Sánchez, Josep Vicent Lluch Diaz (Walencja): “The Excity”
- Borys Kozlowski, Barbara Jakubowska (Rotterdam): “House the Productivity”
Projekt "Warszawa Common Places" zawiera w sobie szereg pomysłów na nowoczesne miasto, umożliwiających rozsądne korzystanie z zasobów środowiska. Rozwiązania te wcielone są w klasyczną, zróżnicowaną miejską zabudowę, wykorzystującą pofabryczne budynki. W "The Excity" teren byłej fabryki domów ma być przekształcony w małe miasto o charakterze industrialnym, żyjące z recyklingu oraz przetwarzania materiałów. "House the Productivity" przedstawia z kolei koncepcję elastycznej, powtarzalnej jednostki mieszkalno-wytwórczej. Miasteczko złożone z takich prefabrykowanych elementów przecina wielofunkcyjny, linearny plac.