Bydgoszcz, Kielce, Konstancin Jeziorna, Kraków, Niewodnica Kościelna, Radom, Szczecin, Świnoujście, Warszawa oraz Wrocław – to z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy i wyróżnieni w jedenastej – rekordowej pod względem frekwencji – edycji konkursu organizowanego przez firmę Baumit. Nagrodzone projekty zostały wybrane z grona 215 realizacji. Przewodnictwo nad obradami objął dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, występujący z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Przed jury stało zadanie wybrania w 5 kategoriach najlepszych elewacji, wykreowanych przy użyciu kompletnej technologii Baumit. Nagrodzonym przypadł nie tylko tytuł „Fasada Roku” i 10 000 zł nagrody, ale także pewny awans do międzynarodowej odsłony konkursu – Baumit Life Challenge.
Teraz rywalizacja wchodzi na kolejny stopień - zwycięzcy krajowych edycji konkursu automatycznie wchodzą do międzynarodowych zmagań o tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze większe nagrody finansowe. Finałowa gala Baumit Life Challenge Awards odbędzie się w czerwcu 2018 r. w Bratysławie.
Dom jednorodzinny nowy
W tej kategorii wygrał prywatny budynek mieszkalny przy ul. Saneczkowej w Konstancinie-Jeziornej. Awangardowa forma, ciekawa bryła, stwarzająca wrażenie przenikania się przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną to cechy, dzięki którym obiekt zaprojektowany przez pracownię Beczak/Beczak/Architekci znalazł się na najwyższym stopniu podium. Przyznano także dwa równorzędnie wyróżnienia. Pierwsze przypadło oszczędnemu w kolorze budynkowi przy ul. Kowarzyka we Wrocławiu. Obiekt projektu biura ZAH zauroczył oceniających interesującą grą brył. Drugim wyróżnieniem uhonorowano budynek przy ul. Leśna Polana 31 w Niewodnicy Kościelnej wzniesiony przez Jarosława Waszkiewicza według koncepcji arch. Piotra Sołowieja. Prosty, powściągliwy obiekt mimo oszczędności środków okazał się bardzo ekspresyjny i wszedł w korespondencję z otoczeniem.
Budynek wielorodzinny nowy
Spośród aż 107 innych zgłoszonych projektów, nagroda w tej kategorii przypadła Osiedle Europejskie – Kopenhaga w Krakowie. Jury doceniło dynamizm osiągniętej przez architektów formy, jak również konsekwentne prowadzenie linii pomieszczeń w szkle.
W tej kategorii także przyznano dwa wyróżnienia. Jedno z nich, za znakomite wyważenie proporcji i intrygujące wprowadzenie do głębi budynku poprzez kolor i wycofanie balkonów, otrzymała 5 Dzielnica w Krakowie, także autorstwa B2 STUDIO. Doceniono także zespół przy ul. Batalionów Chłopskich 77C/D/E w Warszawie za prostotę i czystość kolorów, jak również intymne loggie i balkony uzyskaną poprzez zadaszenia. Projekt powstał w pracowni Architekci Dawidczyk & Partnerzy.
Budynek po termomodernizacji
W tej kategorii jednogłośnie wygrał budynek biurowy przy Al. Powstania Warszawskiego w Krakowie. Jury doceniło projekt autorstwa MTWW ARCHITEKCI za wydobycie walorów architektury zastanej i poszanowanie historii obiektu. Wyróżnienie otrzymał inny krakowski biurowiec przy ulicy Helców. Projekt pracowni Kubatura zachował pomysł czystego przecięcia pasowymi oknami.
Budynek niemieszkalny
Jury poprzestało na wyróżnieniu dwóch obiektów. Pierwszy z nich, Radisson Blu Resort Świnoujście przy al. Baltic Park Molo 2 autorstwa pracowni PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci, uhonorowano za konsekwencję projektową, wpasowanie się w willowy krajobraz oraz uwzględnienie morskiego kontekstu obłymi formami. Drugi, budynek usługowy przy ul. Mojżesza Pelca w Kielcach, projektu MFA Biuro Architektoniczne Włodzimierz Tracz, doceniono za operowanie prostą formą, pracę powtarzalnym elementem otworu okiennego i delikatne wyeksponowanie narożnika.
Budynek po renowacji
W grupie budynków po renowacji Jury jednogłośnie zwycięzcą okrzyknęło inwestycję PKP S.A. i Urzędu Miasta Bydgoszcz – zabytkowy dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna, dostrzegając bardzo szeroką gamę użytych materiałów i doceniając ogromną dbałość o detale. Tutaj także przynano dwa wyróżnienia - pierwsze, za kompleksowe zastosowanie materiału na obiekcie o zróżnicowanym wystroju, a także szacunek do detalu i spójną kolorystykę form pełnoplastycznych – rzeźb, zwieńczeń, balustrad – przypadło Kościółowi Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Prace renowacyjne przeprowadzwono wg projektu arch. Witolda Malmona. Jury doceniło także trafną strukturalnie i kolorystycznie metamorfozę kamienicy mieszkalnej przy ul. Monte Cassino 10 w Szczecinie, opracowaną przez MEGA s.j., podkreślając dbałość o trudny w konserwacji detal.