Architektura MuratorKonkursyJedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu

Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu

Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu
Budynek wielorodzinny Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przy ul. Bałdowskiej w Tczewie, proj. BudCud; I nagroda

Konkurs architektoniczny na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie zorganizowała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN – Północ. W czerwcu tego roku założyło ją 19 gmin z województwa warmińsko-mazurskiego wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Czytaj też: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa: prezes KZN o programie SIM i mieszkaniach z przystępnym czynszem |


Zadaniem uczestników było zaprojektowanie dwuklatkowego budynku z 34 lokalami o powierzchni od 27 do 55 m² (łączna powierzchnia użytkowa mieszkań miała wynieść ok. 1570 m²). Poza podstawową infrastrukturą obiekt należało wyposażyć w panele fotowoltaiczne na dachach, system zagospodarowania wody deszczowej i wody szarej oraz system indywidualnej wentylacji mechanicznej wyciągowej z odzyskiem ciepła dla każdego mieszkania. Maksymalny łączny koszt realizacji inwestycji wraz z zagospodarowaniem terenu przewidziano na blisko 12 mln zł, przy czym koszt wykonania dokumentacji projektowej na podstawie zwycięskiej pracy wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego określono na nieco ponad 260 tys. zł.

W pięcioosobowym jury zasiedli architekci Maciej Powązka (przewodniczący) i Izabela Parulska, a także Marcin Wyrzykowski z Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Tomasz Kaczyński z Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Arkadiusz Woźniak – jak czytamy w regulaminie – menedżer z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zasobami mieszkaniowym.

Pierwszą nagrodę w wysokości 3000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymało krakowskie biuro BudCud (zespół w składzie: Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka i Piotr Zabłocki), drugą i 2000 zł zdobyło Studio Architektoniczne Maciej Bojarczuk. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali trzykondygnacyjną bryłę o wielospadowym dachu. Budynek wraz z domami planowanymi w przyszłości zorientowany został w stronę centralnej, zielonej przestrzeni. Na nią otwierałyby się też przewidziane w parterach lokale usługowe. Jak tłumaczą architekci, tynkowane elewacje w kolorze naturalnej cegły nawiązują do architektury Pomorza Gdańskiego. Ze względów estetyczno-praktycznych zarówno podcienia, jak i wnętrza loggii wykończono płytkami klinkierowymi. Ceglany kolor pojawia się również w zagospodarowaniu przestrzeni publicznej, harmonijnie wiążąc budynki z otoczeniem. Inwestycja planowana jest między ul. Bałdowską, św. Huberta i Myśliwską w południowej części miasta.

Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu
Budynek wielorodzinny Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przy ul. Bałdowskiej w Tczewie, proj. BudCud; I nagroda
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu
Budynek wielorodzinny Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przy ul. Bałdowskiej w Tczewie, proj. BudCud; I nagroda
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca