Wśród finalistów jest troje polskich projektantów. " />
Architektura MuratorKonkursyJump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych

Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych

Za nami 10. edycja konkursu jumpthegap® organizowanego prze firmę Roca we współpracy z Centrum Designu w Barcelonie. Tym razem prace oceniało jury pod przewodnictwem Shigeru Bana. Wśród finalistów jest troje polskich projektantów.

Wśród finalistów jest troje polskich projektantów.

Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych
Redesign Disaster, proj. Filip Zielinski, Jump the Gap 2021, pierwsza nagroda w kategorii Kryzys i sytuacje nadzwyczajne

W dotychczasowych edycjach konkursu architektonicznego jumpthegap® wzięło udział ponad 26 tys. uczestników ze 150 krajów świata. W tym roku zadanie polegało na zaprojektowaniu innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w zgodzie z Agendą ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, a pula nagród wyniosła 17 tys. euro.

Sam konkurs został podzielony na cztery nowe kategorie: Wellness & Health – obejmował projekty zapewniające użytkownikom nowy poziom komfortu i spokoju, odnoszące się do takich wartości jak równowaga i harmonia; [Un]neutral design – projekty podkreślające indywidualizm natury ludzkiej i chęć niezależności, które w kreatywny sposób nawiązują do różnorodnych uzdolnień ludzi; Water & Energy – projekty w duchu eko, które doceniają potrzebę inteligentnego i świadomego wykorzystania zasobów naszej planety; Crisis & Emergency – projekty, które, dzięki wykorzystaniu elastycznych i powtarzalnych materiałów i technologii, stanowią odpowiedź na wyzwania związane z permanentnym kryzysem i sytuacjami nadzwyczajnymi.

W siedmioosobowym jury jumpthegap® zasiedli w tym roku japoński architekt Shigeru  Ban (przewodniczący), projektant Paul PriestmanAndrea Trimarchi i Simone Farresin, założyciele studia Formafantasma, Deborah Seward, dyrektor Regionalnego Centrum Informacyjnego ONZ w Belgii, Mariana Amatullo, prezes Cumulus International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media, Isabel Roig z Centrum Designu w Barcelonie, Somi Kim z firmy Johnson & Johnson oraz Marc Viardot, dyrektor ds. marketingu Grupy Roca.

Do jumpthegap® można było zgłosić tylko jeden projekt: wykonany samodzielnie lub przez dwuosobowy zespół. Po preselekcji dokonanej przez przedstawicieli Roca Design Center i Roca Global Innovation Hub, jury wyłoniło 13 laureatów. W każdej kategorii przyznano trzy nagrody, a dodatkowo nagrodę specjalną „Best of the Best” za najlepszy projekt.

Ceremonia rozdania nagród zorganizowana została w formie hybrydowej w ramach City Festival w trakcie Barcelona Design Week, 14 października 2021 roku. To było unikalne doświadczenie. Otrzymaliśmy i przeanalizowaliśmy szeroką gamę propozycji, z których wiele uwzględniało bardzo zaawansowane prototypy prezentujące wysoką jakość projektów i talent twórców. Rozwój od pomysłu do prototypu to kluczowy etap umożliwiający dokładniejszą analizę problemów i wyzwań, jakie każdy projekt może stwarzać – mówił przewodniczący jury Shigeru Ban, który w spotkaniu uczestniczył wirtualnie .

Wyniki konkursu jumpthegap®: Wellness i zdrowie

W kategorii Wellness i zdrowie pierwszą nagrodę i 2 tys. euro otrzymała praca „P-Kit” Andre Judiela Parabasa, studenta projektowania na filipińskim Uniwersytecie Diliman. Autor opracował oszczędny, biodegradowalny zestaw do badania moczu w łazience. Zestaw ten pozwala na wykrycie symptomów takich chorób jak cukrzyca, infekcje dróg moczowych, zakażenia układu moczowego, HIV, malaria lub zapalenie płuc.

Składa się z torebki, którą rozwija się, by można było położyć ją na desce toaletowej i posiada miejsce na umieszczenie plastikowego pojemnika do pobrania próbki. Po oddaniu moczu użytkownik powinien przykryć i odłożyć pojemnik. Po około 60 sekundach nakrętka butelki sama prezentuje wyniki testu, który pozwala wykryć symptomy i obecność takich chorób jak cukrzyca, infekcje układu moczowego, zarażenia dróg moczowych, HIV, malarię lub zapalenie płuc. W ten sposób łazienka staje się także miejscem do oceny stanu zdrowia. Wszystkie elementy zestawu są wykonane z wyprodukowanego na bazie roślin bioplastiku, przez co są biodegradowalne i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.

Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych
P-Kit, proj. Andre Judiel Parabas, Jump the Gap 2021, I nagroda w kategorii Welness i zdrowie

Drugą nagrodę i 500 euro jury przyznało projektowi „Faucepy” Valentiny Masarelli z Uniwersytetu w Buenos Aires. Autorka zaprojektowała kran łączący aromaterapię i terapię światłem, zarówno do łazienek publicznych, jak i domowych.

Trzecia nagroda i 500 euro powędrowała do autora „Squat - The Fitness Machine”, Sumana Swarupa Prusty'ego z Suman Swarup. „Przysiad - urządzenie do fitnessu” to rozwiązanie łączące korzyści toalet kucanych z maksymalnym komfortem i doskonałą higieną, sprawiające, że toaleta wygląda jak urządzenie do ćwiczeń fitness.

Wyniki konkursu jumpthegap®: [Nie]neutralny projekt

W tej kategorii pierwszą nagrodę i 2 tys. euro otrzymał projekt „Ikigai” Lai Millan Catali z Uniwersytetu Elisava w Barcelonie. Autorka zaprojektowała inteligentne lustro przeznaczone dla osób z wczesnymi oznakami demencji. Wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy, lustro sugeruje użytkownikowi szereg codziennych rutynowych czynności, które przyczyniają się do opóźnienia i zminimalizowania skutków schorzenia. Projekt zdobył także nagrodę „Best of the Best” - dziesiątej edycji konkursu jumpthegap® i otrzymał dodatkową nagrodę w wysokości 5 tys. euro.

Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych
Ikigai, proj. Laia Millan Catala, Jump the Gap 2021, I nagroda w kategorii [Nie]neutralny projekt oraz Best of the Best

Druga nagroda i 500 euro trafiła do Hitesha Kumara z Indii za projekt  „Urinals for Visually Impaired” (Pisuary dla osób niedowidzących), a trzecia do Łukasza Paszkowskiego z biura Łukasz Paszkowski Design za projekt „Mist brush”, specjalnej szczotki z nebulizatorem i dyfuzorem zapachu przeznaczonej do higieny osobistej osób starszych i/lub osób z niepełnosprawnościami.

Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych
Mist brush, proj. Łukasz Paszkowski, Jump the Gap 2021, trzecia nagroda w kategorii [Nie]neutralny projekt

Wyniki konkursu jumpthegap®: Woda i energia

Pierwszą nagrodę zdobył Jimmy Apollo za projekt „Essential water (dual system)”, mający na celu zmniejszenie zużycia wody wykorzystywanej do prania ubrań poprzez wykorzystanie nadwyżkowej wilgotności z pranej odzieży i środowiska pralni, a także recyckingu brudnej wody zużytej w procesie prania. Urządzenie wyposażone jest w 75-litrowy zbiornik, który zapewnia wystarczającą ilość wody na kilka załadowań pralki.

Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych
Essential Water, proj. Jimmy Apollo, Jump the Gap 2021, pierwsza nagroda w kategorii Woda i energia

Drugą nagrodę w tej kategorii zdobyła Kamila Pawlak z Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie za projekt „Intelligent washbasin design with water consumption level signalling”. Autorka przygotowała projekt umywalki zmniejszającej zużycie wody dzięki podświetlanym znakom. Trzecią nagrodę otrzymał  Anil Choudhary z ARCHDUX za projekt „Kick”, mobilnej kolumny do higieny osobistej z opcją zintegrowania oczyszczania zużytej wody z systemem recyclingu.

Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych
Intelligent Washbain, proj. Kamila Pawlak, Jump the Gap 2021, druga nagroda w kategorii Woda i energia

Wyniki konkursu jumpthegap®: Kryzys i sytuacje nadzwyczajne

W kategorii Kryzys i sytuacje nadzwyczajen za najlepszy uznano projekt „Redesign disaster” Filipa Zielińskiego z Uniwersytetu Technicznego w Delft. Autor zaprojektował moduł domowy dla społeczności afrykańskich z systemem oczyszczania skroplonej wody i deszczówki przy użyciu energii wytwarzanej przez panele słoneczne. Projekt zapewnia także efektywniejszą wentylację domu z poszanowaniem dla tradycyjnego stylu zabudowań społeczności afrykańskich.

Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych
Redesign Disaster, proj. Filip Zielinski, Jump the Gap 2021, pierwsza nagroda w kategorii Kryzys i sytuacje nadzwyczajne

Drugą nagrodę otrzymał Caetano Nascimento Portal z Universidad Nacional de las Artes za projekt „Rapibath”, toalety modularnej dla obozów dla uchodźców, a trzecią Rafal Zajkowski za projekt „ELAWASH (Handwashing in Rural Ethiopia)”, mechanicznie obsługiwane stanowisko do mycia rąk zaprojektowane dla wiejskich obszarów Etiopii, wykorzystujące lokalne materiały (drewno, bambus i stal).

Autor: (Red.)
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.