W dotychczasowych edycjach konkursu architektonicznego jumpthegap® wzięło udział ponad 26 tys. uczestników ze 150 krajów świata. W tym roku zadanie polegało na zaprojektowaniu innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w zgodzie z Agendą ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, a pula nagród wyniosła 17 tys. euro.
Sam konkurs został podzielony na cztery nowe kategorie: Wellness & Health – obejmował projekty zapewniające użytkownikom nowy poziom komfortu i spokoju, odnoszące się do takich wartości jak równowaga i harmonia; [Un]neutral design – projekty podkreślające indywidualizm natury ludzkiej i chęć niezależności, które w kreatywny sposób nawiązują do różnorodnych uzdolnień ludzi; Water & Energy – projekty w duchu eko, które doceniają potrzebę inteligentnego i świadomego wykorzystania zasobów naszej planety; Crisis & Emergency – projekty, które, dzięki wykorzystaniu elastycznych i powtarzalnych materiałów i technologii, stanowią odpowiedź na wyzwania związane z permanentnym kryzysem i sytuacjami nadzwyczajnymi.W siedmioosobowym jury jumpthegap® zasiedli w tym roku japoński architekt Shigeru Ban (przewodniczący), projektant Paul Priestman, Andrea Trimarchi i Simone Farresin, założyciele studia Formafantasma, Deborah Seward, dyrektor Regionalnego Centrum Informacyjnego ONZ w Belgii, Mariana Amatullo, prezes Cumulus International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media, Isabel Roig z Centrum Designu w Barcelonie, Somi Kim z firmy Johnson & Johnson oraz Marc Viardot, dyrektor ds. marketingu Grupy Roca. Do jumpthegap® można było zgłosić tylko jeden projekt: wykonany samodzielnie lub przez dwuosobowy zespół. Po preselekcji dokonanej przez przedstawicieli Roca Design Center i Roca Global Innovation Hub, jury wyłoniło 13 laureatów. W każdej kategorii przyznano trzy nagrody, a dodatkowo nagrodę specjalną „Best of the Best” za najlepszy projekt.
Ceremonia rozdania nagród zorganizowana została w formie hybrydowej w ramach City Festival w trakcie Barcelona Design Week, 14 października 2021 roku. To było unikalne doświadczenie. Otrzymaliśmy i przeanalizowaliśmy szeroką gamę propozycji, z których wiele uwzględniało bardzo zaawansowane prototypy prezentujące wysoką jakość projektów i talent twórców. Rozwój od pomysłu do prototypu to kluczowy etap umożliwiający dokładniejszą analizę problemów i wyzwań, jakie każdy projekt może stwarzać – mówił przewodniczący jury Shigeru Ban, który w spotkaniu uczestniczył wirtualnie .
Wyniki konkursu jumpthegap®: Wellness i zdrowie
W kategorii Wellness i zdrowie pierwszą nagrodę i 2 tys. euro otrzymała praca „P-Kit” Andre Judiela Parabasa, studenta projektowania na filipińskim Uniwersytecie Diliman. Autor opracował oszczędny, biodegradowalny zestaw do badania moczu w łazience. Zestaw ten pozwala na wykrycie symptomów takich chorób jak cukrzyca, infekcje dróg moczowych, zakażenia układu moczowego, HIV, malaria lub zapalenie płuc.
Składa się z torebki, którą rozwija się, by można było położyć ją na desce toaletowej i posiada miejsce na umieszczenie plastikowego pojemnika do pobrania próbki. Po oddaniu moczu użytkownik powinien przykryć i odłożyć pojemnik. Po około 60 sekundach nakrętka butelki sama prezentuje wyniki testu, który pozwala wykryć symptomy i obecność takich chorób jak cukrzyca, infekcje układu moczowego, zarażenia dróg moczowych, HIV, malarię lub zapalenie płuc. W ten sposób łazienka staje się także miejscem do oceny stanu zdrowia. Wszystkie elementy zestawu są wykonane z wyprodukowanego na bazie roślin bioplastiku, przez co są biodegradowalne i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.
Drugą nagrodę i 500 euro jury przyznało projektowi „Faucepy” Valentiny Masarelli z Uniwersytetu w Buenos Aires. Autorka zaprojektowała kran łączący aromaterapię i terapię światłem, zarówno do łazienek publicznych, jak i domowych.Trzecia nagroda i 500 euro powędrowała do autora „Squat - The Fitness Machine”, Sumana Swarupa Prusty'ego z Suman Swarup. „Przysiad - urządzenie do fitnessu” to rozwiązanie łączące korzyści toalet kucanych z maksymalnym komfortem i doskonałą higieną, sprawiające, że toaleta wygląda jak urządzenie do ćwiczeń fitness.
Wyniki konkursu jumpthegap®: [Nie]neutralny projekt
W tej kategorii pierwszą nagrodę i 2 tys. euro otrzymał projekt „Ikigai” Lai Millan Catali z Uniwersytetu Elisava w Barcelonie. Autorka zaprojektowała inteligentne lustro przeznaczone dla osób z wczesnymi oznakami demencji. Wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy, lustro sugeruje użytkownikowi szereg codziennych rutynowych czynności, które przyczyniają się do opóźnienia i zminimalizowania skutków schorzenia. Projekt zdobył także nagrodę „Best of the Best” - dziesiątej edycji konkursu jumpthegap® i otrzymał dodatkową nagrodę w wysokości 5 tys. euro.
Druga nagroda i 500 euro trafiła do Hitesha Kumara z Indii za projekt „Urinals for Visually Impaired” (Pisuary dla osób niedowidzących), a trzecia do Łukasza Paszkowskiego z biura Łukasz Paszkowski Design za projekt „Mist brush”, specjalnej szczotki z nebulizatorem i dyfuzorem zapachu przeznaczonej do higieny osobistej osób starszych i/lub osób z niepełnosprawnościami.
Wyniki konkursu jumpthegap®: Woda i energia
Pierwszą nagrodę zdobył Jimmy Apollo za projekt „Essential water (dual system)”, mający na celu zmniejszenie zużycia wody wykorzystywanej do prania ubrań poprzez wykorzystanie nadwyżkowej wilgotności z pranej odzieży i środowiska pralni, a także recyckingu brudnej wody zużytej w procesie prania. Urządzenie wyposażone jest w 75-litrowy zbiornik, który zapewnia wystarczającą ilość wody na kilka załadowań pralki.
Drugą nagrodę w tej kategorii zdobyła Kamila Pawlak z Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie za projekt „Intelligent washbasin design with water consumption level signalling”. Autorka przygotowała projekt umywalki zmniejszającej zużycie wody dzięki podświetlanym znakom. Trzecią nagrodę otrzymał Anil Choudhary z ARCHDUX za projekt „Kick”, mobilnej kolumny do higieny osobistej z opcją zintegrowania oczyszczania zużytej wody z systemem recyclingu.
Wyniki konkursu jumpthegap®: Kryzys i sytuacje nadzwyczajne
W kategorii Kryzys i sytuacje nadzwyczajen za najlepszy uznano projekt „Redesign disaster” Filipa Zielińskiego z Uniwersytetu Technicznego w Delft. Autor zaprojektował moduł domowy dla społeczności afrykańskich z systemem oczyszczania skroplonej wody i deszczówki przy użyciu energii wytwarzanej przez panele słoneczne. Projekt zapewnia także efektywniejszą wentylację domu z poszanowaniem dla tradycyjnego stylu zabudowań społeczności afrykańskich.
Drugą nagrodę otrzymał Caetano Nascimento Portal z Universidad Nacional de las Artes za projekt „Rapibath”, toalety modularnej dla obozów dla uchodźców, a trzecią Rafal Zajkowski za projekt „ELAWASH (Handwashing in Rural Ethiopia)”, mechanicznie obsługiwane stanowisko do mycia rąk zaprojektowane dla wiejskich obszarów Etiopii, wykorzystujące lokalne materiały (drewno, bambus i stal).
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!