Architektura MuratorKonkursyKolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie

Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie

Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.

Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie
Koncepcja zagospodarowania placu Narutowicza w Warszawie, proj. Dawos i LUWE Architekci

Konkurs architektoniczny na nowe posadowienie pomnika prezydenta Gabriela Narutowicza i zagospodarowanie jego otoczenia władze Warszawy rozstrzygnęły w marcu tego roku. Popiersie pierwszego prezydenta RP projektu Edwarda Wittiga znajduje się obecnie na skwerze we wschodniej części placu Narutowicza. Zgodnie z planami ma zostać przeniesione w bardziej eksponowaną lokalizację: w miejsce przeznaczonego do rozbiórki budynku ekspedycji Tramwajów Warszawskich.

Spośród czterech prac, jakie nadesłano na konkurs, jury pod przewodnictwem Sylwii Brzezińskiej z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków najwyżej oceniło propozycję firmy kamieniarskiej Granity Skwara Group. Wokół popiersia ustawionego na nowym cokole autorzy rozplanowali w półkolu osiem pylonów z reliefami przedstawiającymi maskę pośmiertną prezydenta.

Czytaj też: Konkurs na założenie architektoniczno-rzeźbiarskie na placu Narutowicza: wyniki |

Ratuszowi nie udało się jednak porozumieć ze zwycięskim zespołem i konkurs został unieważniony. Powodem było znaczne przekroczenie określonej w regulaminie wartości zamówienia, przedstawionej przez zwycięzcę na etapie negocjacji – informuje biuro prasowe urzędu miasta. Procedurę postanowiono powtórzyć. Warunki generalnie się nie zmieniły, choć obniżono o jeden metr dopuszczalną wysokość upamiętnienia. Tym razem nie może przekroczyć pięciu metrów. Pomnik powinien stanąć w miejscu dobrze eksponowanym, być dostępny z głównej płyty placu, zwrócony w stronę południowo-wschodnią – czytamy w regulaminie. Największe wyzwanie stanowi jednak fakt, że uczestnicy muszą uwzględniać planowaną w przyszłości przebudowę placu Narutowicza.

Pula nagród wynosi 55 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 25 tys. zł i zaproszenie do negocjacji na kompleksowe wykonanie projektu, za miejsce drugie 15 tys. zł, a za miejsce trzecie 10 tys. zł. Na wyróżnienia przeznaczone zostało 5 tys. zł. Trzynastoosobowemu jury ponownie przewodniczy Sylwia Brzezińska, wicedyrektorka Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. 

Maksymalny koszt wykonania zwycięskiego projektu nie może przekroczyć 820 tys. zł (wraz z kosztem dokumentacji projektowej i nadzorów autorskich). Składanie prac do 25 listopada 2022 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: ezamowienia.gov.pl.

Rok Narutowicza

16 grudnia 2022 roku mija sto lat od zabicia pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Aby przypomnieć tę symboliczną postać, w sto lat od tego wydarzenia, Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicowe. W programie przewidziano liczne wydarzenia edukacyjne o charakterze warsztatowym i dyskusyjnym m.in. masterclassy – fotograficzne, artystyczne i filmowe, dwie wystawy oraz dwa wydawnictwa. Obchody rozpoczną się w październiku, a ich kumulacja i finał nastąpią w dniach 15-18 grudnia w Domu Spotkań z Historią.

 

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.