Konkurs make me! 2021: potrzeba zmiany

i

Autor: Archiwum Architektury The lightness of marble, proj. Francesca Pievani i Alice Zantedeschi (Włochy)

Konkurs make me! 2021: potrzeba zmiany

2021-01-19 14:42

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! Laureatów poznamy podczas Łódź Design Festival w maju tego roku.

Na konkurs make me! nadsyłane są prace najzdolniejszych twórców z całego świata. Finaliści zawsze podkreślają możliwości, jakie otworzyła przed nimi obecność w konkursie, w tym zaistnienie w środowisku projektowym oraz promocja poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy. Podczas ostatniej edycji na konkurs trafiło aż 268 zgłoszeń z 23 krajów, a do finału dostały się 22 projekty. Prace finalistów można było oglądać na wyjątkowej ekspozycji w specjalnie przygotowanych, przeszklonych pawilonach. W ostatnim etapie jury wyróżniło wyjątkowo aż sześć projektów pochodzących z sześciu różnych krajów. Nagroda specjalna Interprint Award w wysokości 5 000 zł, którą ufundowała firma INTERPRINT Polska, powędrowała do Franceski Pievani i Alice Zantedeschi (Włochy) ze startupu Fili Pari za „The lightness of marble”, czyli projektu nowego materiału tekstylnego, stworzonego z użyciem odpadu, jakim jest proszek powstający podczas obróbki marmuru.

Czytaj też: Linoleum od nowa: wyniki konkursu |Trzecia nagroda PARADYŻ AWARD, w wysokości 10 tys. zł, została podzielona pomiędzy trzy projekty. Pierwszy z nich to „Anomals” autorstwa Einav Ben-Asher (Izrael), czyli seria zabawek składająca się z pięciu zwierzątek, z których każde ma cechę dominującą, obrazującą pewną anomalię. Dzięki nim stanowią narzędzia edukujące dzieci i zachęcające do akceptacji oraz empatii. To również „Ignis” Tobiasa Trübenbachera (Niemcy), szczególne narzędzie, które przekształca ciepło w energię elektryczną i przechowuje ją w celu dostarczenia światła i mocy, kiedy tylko stają się potrzebne Takie rozwiązanie przyczynia się do likwidowania problemu trwałego i zrównoważonego dostępu do elektryczności, z którym zmagają się ludzie na całym świecie. Trzecim wyróżnionym projektem był „na balkon!” Heleny Wierzbowskiej i Agnieszki Cieszanowskiej (Polska), czyli zestaw mebli i akcesoriów, który powstał jako odpowiedź na potrzeby osób z miast, posiadających niewielkie balkony, ceniących funkcjonalność oraz otwartych na nowoczesne rozwiązania stylistyczne. Druga nagroda PARADYŻ AWARD, o wartości 20 tys. zł, trafiła do Seok-hyeon Yoona (Korea Południowa) za „Ott / Another paradigmatic ceramic” – alternatywny sposób szkliwienia ceramiki z wykorzystaniem naturalnej żywicy koreańskiej, w odpowiedzi na utrudniające recykling szklane składniki szkliwień – podczas nagrzewania wysoką temperaturą w piecu „Ott" po prostu wyparowuje. Pozwala to na ponowne użycie w produkcji raz już wypalonej i szkliwionej gliny, co nie jest możliwe przy obecnie stosowanych metodach.

Czytaj też: Oskar Zięta – architekt, artysta, rzemieślnik: rozmowa |Pierwszą nagrodę PARADYŻ AWARD, w wysokości 30 tys. zł, otrzymali Eléa Nouraud, James Dart oraz Lola Buades (Francja) z kolektywu projektantów OnMateria. Wygraną w konkursie make me! 2020 przyniósł im projekt „The Green Box”, czyli kompostowalny zestaw przyborów kosmetycznych do hotelowej łazienki, wykonany z ekologicznych odpadów rolnych, który po użyciu, dzięki metodzie przemysłowego kompostowania, posłuży do wytwarzania zielonej energii. – Gdy spojrzymy na cały przemysł turystyczny, na setki tysięcy hoteli na całym świecie, na te wszystkie jednorazówki, to nagle zdajemy sobie sprawę, że miliony tych przedmiotów wyrzucanych jest codziennie do kosza i ujawnia nam się rzeczywista skala tego zjawiska. Jeśli pojawia się projekt, który ten problem może choć w jakiejś części rozwiązać, to znaczy, że taki wysiłek projektowy warto podejmować – tak uzasadniał werdykt prof. Jerzy Porębski, przedstawiciel jury make me!, kierownik pracowni projektowej na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Make me! Trampolina do dalszego rozwoju

Konkurs make me! jest wyjątkowy pod wieloma względami. Brak kategorii oraz zadania konkursowego pozwala na zgłaszanie pomysłów z różnych dziedzin. To, jaki projekt zostanie przesłany, zależy tylko od samego projektanta – podkreśla Katarzyna Ludwisiak, koordynatorka konkursu i dodaje: – make me! pozwala zaistnieć pomysłom, które w sposób niepowtarzalny, czasami odważny, czasami subtelny, odpowiadają na wyzwania współczesności. Możliwość pokazania projektu szerszej publiczności jest dla młodych twórców ogromnie ważna. Utwierdzenie ich w przekonaniu, że to, co robią, ma sens, daje nieskończone pokłady motywacji do dalszych poszukiwań i pracy.Konkurs przeznaczony jest dla osób w wieku 20–35 lat. Do make me! można zgłosić zarówno wizualizację modelu, prototyp lub gotowy produkt. Zgłaszany projekt powinien posiadać dokładny, interesujący opis i wymagane przez organizatorów materiały dodatkowe. Przed przystąpieniem do konkursu warto zapoznać się z jego regulaminem na stronie makeme.lodzdesign.com. Zgłoszone prace zostaną ocenione dwuetapowo przez międzynarodowe jury. Dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie i kontaktom z ekspertami, make me! może być niezastąpioną trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego. Najlepsze projekty otrzymają nagrody z puli o wysokości 60 tys. zł, w tym 10 tys. zł nagrody specjalnej Interprint Award, którą przekaże jej sponsor – firma INTERPRINT Polska. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 marca 2021 o godz. 23:59.

ZAPISZ SIĘ