Architektura MuratorKonkursyKonkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie

Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie

Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.

Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie
Mozaika w katowickiej strefie kultury; fot. Tomasz Żylski

Nowy pawilon dla bezdomnych kotów stanąć ma na leśnej działce przy Wale Miedzeszyńskim w warszawskim Wawrze. Nowy dom znajdzie tam maksymalnie 300 dorosłych kotów. W strefie dla zdrowych zwierząt powstaną sale z wybiegami zewnętrznymi. W obiekcie utworzone zostaną także m.in. sale do kwarantanny czy szpital. Dogodne miejsce do pracy i opieki nad zwierzętami mają zyskać także weterynarze i wolontariusze. W kociarni zaplanowano m.in. profesjonalne gabinety weterynaryjne, sale operacyjne, laboratorium, pracownię diagnostyki obrazowej i salę do intensywnej opieki.

Budynek będzie funkcjonował jako filia warszawskiego Schroniska na Paluchu. Wraz z powstaniem nowej kociarni placówka we Włochach będzie stanowiła przestrzeń wyłącznie dla psów. Dotychczasowy budynek przy ul. Paluch 2 jest za mały, aby zapewnić odpowiedni komfort wszystkim przebywającym tam bezdomnym zwierzętom. Rozbudowa obecnego obiektu dla kotów, z uwagi na ścisłą zabudowę, byłaby technicznie i organizacyjnie trudna do realizacji – czytamy w informacji prasowej. Kociarnia w Wawrze będzie czterokrotnie większa.

Termin składania prac w konkursie architektonicznym mija 13 października. Rozstrzygnięcie planowane jest jeszcze w tym samym miesiącu. Umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana do końca roku. Przyszły projektant będzie miał 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji, tak aby cała inwestycja zakończyła się w 2025 roku.

W 7-osobowym jury zasiądą architekci Marta Sękulska-Wrońska (przewodnicząca), Kamil Miklaszewski i Marek Mikos, a także architektka krajobrazu Magdalena Jędraszko-Macukow z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, Patrycja Stawiarz z Biura Ochrony Środowiska oraz Henryk Strzelczyk, reprezentujący Schronisko na Paluchu.

Maksymalny koszt wykonania prac na podstawie zwycięskiego projektu nie przekroczy 8 mln zł, natomiast łączny koszt opracowania dokumentacji projektowej 5% planowanego kosztu realizacji inwestycji. Pula nagród wynosi 50 tys. zł. Za pierwsze miejsce przewidziano 25 tys. zł, za miejsce drugie – 15 tys. zł, a za trzecie 10 tys. zł. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: zamowienia.um.warszawa.

Architektura dla zwierząt Zwierzęta, podobnie jak rośliny, to jeden z ważniejszych elementów miejskiego ekosystemu. Zanieczyszczenie środowiska, termomodernizacje i ograniczenie niskiej roślinności sprawiają jednak, że wiele gatunków rezygnuje z osiedlania się w terenie zabudowanym. Aktywiści i projektanci próbują to zmienić, tworząc dla nich specjalne schronienia. Wśród pracowni, które angażują się w takie projekty są m.in. Arup czy Snøhetta.
Schronisko w Sopocie W Sopocie powstanie schronisko dla zwierząt według koncepcji młodych architektów Barbary Bołoz, Marcina Kitali i Yuriko Yagi.
Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.