Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki

Władze Kołobrzegu chcą uporządkować handel w strefie ochrony uzdrowiskowej. Właśnie rozstrzygnęły rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny na projekt pawilonów gastronomiczno-handlowych wzdłuż nadmorskiej promenady.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Projektownia; I nagroda

Kołobrzeg od lat należy do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu i jak większość z nich w sezonie letnim boryka się z problemem chaotycznej zabudowy gastronomiczno-handlowej przy najważniejszych ulicach. W Kołobrzegu to przede wszystkim tereny wzdłuż Rodziewiczówny, Sikorskiego i Sułkowskiego, które tworzą reprezentacyjną nadmorską promenadę. W tym roku magistrat postanowił wreszcie uporządkować tymczasowy handel i w celu wypracowania atrakcyjnej formy pawilonów zorganizował rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny.

Zadaniem uczestników było m.in. zaprojektowanie pojedynczych obiektów o powierzchni od 48 do 300 m² dla 12 konkretnych obszarów we wschodniej części miasta. Jak czytamy w regulaminie, obszary wskazane w konkursie mają zróżnicowane powierzchnie, przez co w ramach jednego obszaru może znajdować się od jednego, do kilku punktów gastronomiczno-handlowych. W celu ujednolicenia formy pawilonu, oczekuje się stworzenia formy modułowej, która będzie mogła stanowić odrębny obiekt, jak i będzie mogła zostać wkomponowana w większe założenie. Organizatorzy zaproponowali następujące rozmiary modułów: 4 x 6 m,10 x 10 m, opcjonalnie 8 x 12 m.

W pięcioosobowym jury zasiedli architekci Marta Sękulska-Wrońska (przewodnicząca), Marek Perepeczo i Bartosz Warzecha, a także reprezentant strony społecznej Cezary Kalinowski i Ewa Pełechata, zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. gospodarczych.

Wyniki poznaliśmy pod koniec września. Pierwszą nagrodę otrzymało biuro Projektownia w składzie: Bohdan Bay, Lidia Trzebiatowska, Aleksandra Halerewicz, Ewa Tomanek, Olgierd Żwirełło, Tomasz Skórcz i Bronisław Wilczyński. Jury doceniło stworzenie lekkiej, zapraszającej formy porządkującej strefy gastronomiczne i handlowe, dającej możliwość elastycznego zagospodarowania ich wnętrz. Kreatywne, symboliczne, użycie lin, nawiązujące do motywów marynistycznych, czytelnie wpisuje się w markę miasta Kołobrzeg i może stać się motywem integrującym przestrzennie miasto – czytamy w uzasadnieniu.

Głównym założeniem autorów zwycięskiej pracy było stworzenie jednej spójnej koncepcji, uwzględniającej nie tylko same pawilony, ale również przynależne do nich przestrzenie. Ich pomysł opierał się na realizacji w sąsiedztwie obiektów ujednoliconych, modułowych konstrukcji stalowych, na których zamontowane byłyby̨ liny w różnych splotach, zagęszczeniach i układach geometrycznych. Wybrane moduły olinowanej konstrukcji, z racji umiejscowienia wejść do pawilonów, będą albo „puste”, albo z możliwością zamknięcia. Indywidualna, dla każdego miejsc, geometryczna siatka będzie tworzyć zawsze inny rysunek graficzny – tłumaczą projektanci.

Bazując na tej samej koncepcji, opracowali też wydzielania przestrzeni stricte rekreacyjnych, przeznaczonych na takie funkcje jak plac zabaw, małe kino plenerowe czy galeria.  

Pawilony zaprojektowano na bazie prostokąta w konstrukcji stalowej, z możliwością prefabrykowania i przywiezienia na miejsce już gotowych elementów. Wewnątrz rozplanowano zaplecze gospodarcze i cześć sprzedażowa, a przed każdym obiektem przestrzeń ogólnodostępną, przykrytą dachem, aby uniknąć stosowania w ogródkach zazwyczaj niejednorodnych parasoli czy innych zadaszeń. Do wykończenia dachów architekci proponują białe kruszywa bądź jasną deskę tarasową, a do wykończenia ś́cian – deskę̨ elewacyjną w układzię poziomym.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Projektownia; I nagroda

Drugie miejsce zajęło biuro Znamy się z Wrocławia (zespół w składzie: Aleksandra Majdzik, Bogna Kawa-Nowak, Wojciech Nowak, Katarzyna Janczak, Anna Petryszyn i Łukasz Deplewski). Nagrodę przyznano za podkreślenie historycznej tożsamości Kołobrzegu i próbę wykreowania nowego symbolu miasta, jakim – w opinii jury – mogłaby stać się zaprojektowana przez autorów tężnia solna.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Znamy się; II nagroda

Trzecią nagrodę zdobyło Atelier Entropic i Studio4Space (zespół w składzie: Geofrey Eberle, Bartosz Dendura i Magdalena Mróz). W tym przypadku uwagę sędziów zwróciło przede wszystkim wykorzystanie do budowy pawilonów przetworzonych plastikowych odpadów.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Atelier Entropic i Studio4Space; III nagroda

W konkursie przyznano ponadto dwa równorzędne wyróżnienia. Zdobyli je Paweł Paciorek i Aleksandra Bartczak za interesujący pomysł zróżnicowanych pawilonów wykonanych z jednolitego modułu konstrukcyjnego oraz biuro Kallan (Rafał Lankowski, Piotr Przekop) za propozycję jednolitego w formie modułu, porządkującego otoczenie urbanistyczne.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Paweł Paciorek i Aleksandra Bartczak; wyróżnienie równorzędne
Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Kallan; wyróżnienie równorzędne

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki SARP Katowice ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Główną nagrodę zdobyły młode architekki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.
2031 NOW_our cities in 10 years: międzynarodowy konkurs dla studentów architektury Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt miast przyszłości 2031 NOW_our cities in 10 years. Pula nagród wynosi 11 tys. euro.
Konkurs na zagospodarowania brzegów jeziora Guzianka Duża w Rucianem-Nidzie Gmina Ruciane-Nida przy udziale olsztyńskiego oddziału SARP ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania brzegów jeziora Guzianka Duża. Składanie wniosków do 22 listopada.
Ogłoszenie wyników XXII. edycji konkursu – Architektura betonowa 2021 25. października 2021 r. o w Galerii „Gil” przy Politechnice Krakowskiej odbyło się ogłoszenie wyników XXII. edycji konkursu – Architektura betonowa 2021. Zostały przyznane 3 wyróżnienia i 3 nagrody.
Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021: ruszył międzynarodowy konkurs Trwa druga edycja międzynarodowego konkursu na projekt domu przyszłości z dachem solarnym. Do udziału organizatorzy zapraszają nie tylko zawodowych architektów, ale też studentów. Pula nagród wynosi  7000 euro.