Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki

Władze Kołobrzegu chcą uporządkować handel w strefie ochrony uzdrowiskowej. Właśnie rozstrzygnęły rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny na projekt pawilonów gastronomiczno-handlowych wzdłuż nadmorskiej promenady.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Projektownia; I nagroda

Kołobrzeg od lat należy do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu i jak większość z nich w sezonie letnim boryka się z problemem chaotycznej zabudowy gastronomiczno-handlowej przy najważniejszych ulicach. W Kołobrzegu to przede wszystkim tereny wzdłuż Rodziewiczówny, Sikorskiego i Sułkowskiego, które tworzą reprezentacyjną nadmorską promenadę. W tym roku magistrat postanowił wreszcie uporządkować tymczasowy handel i w celu wypracowania atrakcyjnej formy pawilonów zorganizował rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny.

Zadaniem uczestników było m.in. zaprojektowanie pojedynczych obiektów o powierzchni od 48 do 300 m² dla 12 konkretnych obszarów we wschodniej części miasta. Jak czytamy w regulaminie, obszary wskazane w konkursie mają zróżnicowane powierzchnie, przez co w ramach jednego obszaru może znajdować się od jednego, do kilku punktów gastronomiczno-handlowych. W celu ujednolicenia formy pawilonu, oczekuje się stworzenia formy modułowej, która będzie mogła stanowić odrębny obiekt, jak i będzie mogła zostać wkomponowana w większe założenie. Organizatorzy zaproponowali następujące rozmiary modułów: 4 x 6 m,10 x 10 m, opcjonalnie 8 x 12 m.

W pięcioosobowym jury zasiedli architekci Marta Sękulska-Wrońska (przewodnicząca), Marek Perepeczo i Bartosz Warzecha, a także reprezentant strony społecznej Cezary Kalinowski i Ewa Pełechata, zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. gospodarczych.

Wyniki poznaliśmy pod koniec września. Pierwszą nagrodę otrzymało biuro Projektownia w składzie: Bohdan Bay, Lidia Trzebiatowska, Aleksandra Halerewicz, Ewa Tomanek, Olgierd Żwirełło, Tomasz Skórcz i Bronisław Wilczyński. Jury doceniło stworzenie lekkiej, zapraszającej formy porządkującej strefy gastronomiczne i handlowe, dającej możliwość elastycznego zagospodarowania ich wnętrz. Kreatywne, symboliczne, użycie lin, nawiązujące do motywów marynistycznych, czytelnie wpisuje się w markę miasta Kołobrzeg i może stać się motywem integrującym przestrzennie miasto – czytamy w uzasadnieniu.

Głównym założeniem autorów zwycięskiej pracy było stworzenie jednej spójnej koncepcji, uwzględniającej nie tylko same pawilony, ale również przynależne do nich przestrzenie. Ich pomysł opierał się na realizacji w sąsiedztwie obiektów ujednoliconych, modułowych konstrukcji stalowych, na których zamontowane byłyby̨ liny w różnych splotach, zagęszczeniach i układach geometrycznych. Wybrane moduły olinowanej konstrukcji, z racji umiejscowienia wejść do pawilonów, będą albo „puste”, albo z możliwością zamknięcia. Indywidualna dla każdego miejsca geometryczna siatka będzie tworzyć zawsze inny rysunek graficzny – tłumaczą projektanci.

Bazując na tej samej koncepcji, opracowali też wydzielania przestrzeni stricte rekreacyjnych, przeznaczonych na takie funkcje jak plac zabaw, małe kino plenerowe czy galeria.  

Pawilony zaprojektowano na bazie prostokąta w konstrukcji stalowej, z możliwością prefabrykowania i przywiezienia na miejsce już gotowych elementów. Wewnątrz rozplanowano zaplecze gospodarcze i cześć sprzedażowa, a przed każdym obiektem przestrzeń ogólnodostępną, przykrytą dachem, aby uniknąć stosowania w ogródkach zazwyczaj niejednorodnych parasoli czy innych zadaszeń. Do wykończenia dachów architekci proponują białe kruszywa bądź jasną deskę tarasową, a do wykończenia ś́cian – deskę̨ elewacyjną w układzię poziomym.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Projektownia; I nagroda

Drugie miejsce zajęło biuro Znamy się z Wrocławia (zespół w składzie: Aleksandra Majdzik, Bogna Kawa-Nowak, Wojciech Nowak, Katarzyna Janczak, Anna Petryszyn i Łukasz Deplewski). Nagrodę przyznano za podkreślenie historycznej tożsamości Kołobrzegu i próbę wykreowania nowego symbolu miasta, jakim – w opinii jury – mogłaby stać się zaprojektowana przez autorów tężnia solna.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Znamy się; II nagroda

Trzecią nagrodę zdobyło Atelier Entropic i Studio4Space (zespół w składzie: Geofrey Eberle, Bartosz Dendura i Magdalena Mróz). W tym przypadku uwagę sędziów zwróciło przede wszystkim wykorzystanie do budowy pawilonów przetworzonych plastikowych odpadów.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Atelier Entropic i Studio4Space; III nagroda

W konkursie przyznano ponadto dwa równorzędne wyróżnienia. Zdobyli je Paweł Paciorek i Aleksandra Bartczak za interesujący pomysł zróżnicowanych pawilonów wykonanych z jednolitego modułu konstrukcyjnego oraz biuro Kallan (Rafał Lankowski, Piotr Przekop) za propozycję jednolitego w formie modułu, porządkującego otoczenie urbanistyczne.

Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Paweł Paciorek i Aleksandra Bartczak; wyróżnienie równorzędne
Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu: wyniki
Pawilony handlowe wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu, proj. Kallan; wyróżnienie równorzędne

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki SARP Katowice ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Główną nagrodę zdobyły młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.