Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu ogłosiła wyniki konkursu na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Pierwszą nagrodę otrzymali Katarzyna Jędrzejczak, Michał Siedacz, Adam Specht i Marcin Podlewski.
Siedziba Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu znajduje się na terenie starówki, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To neogotycki, zabytkowy budynek, wzniesiony w latach 1901-1903. Przylega do niego dwukondygnacyjny obiekt pomocniczy, przeznaczony do rozbiórki. Zadaniem uczestników konkursu architektonicznego zorganizowanego we współpracy z lokalnym oddziałem SARP było zaprojektowanie modernizacji historycznego gmachu i nowego skrzydła, które wykorzystywane będzie jako siedziba Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i gdzie stacjonować będzie grupa dowódczo-sztabowa z pojazdami, sprzętem dowodzenia i łączności. Powierzchnia działki wynosi blisko 3,5 tys. m². W 7-osobowym jury pod przewodnictwem Marka Perepeczo zasiedli architekci Piotr Sobociński, Adam Kołodziej i Małgorzata Adamska, a także Sławomir Herbowski, Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków i Tomasz Beciński. Funkcję sekretarza pełni Joanna Smoczyńska. Wyniki poznaliśmy 28 października. My jako strażacy potrafimy gasić pożary, udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy, ale na architekturze nie bardzo się znamy. Tym bardziej, że budujemy w strefie UNESCO, w strefie która objęta jest ścisłym nadzorem konserwatorskim – przyznał Jacek Kaczmarek, komendant wojewódzki PSP w Toruniu, podczas ogłoszenia laureatów.
Pierwsze miejsce, 30 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na projekt rozbudowy otrzymał zespół w składzie Katarzyna Jędrzejczak, Marcin Podlewski, Michał Siedacz i Adam Specht. Nowe skrzydło autorzy zaprojektowali jako dwukondygnacyjne przedłużenie budynku głównego, przyległe do jego skrajnej, wschodniej części oraz jako trzykondygnacyjną bryłę poprzeczną z obszernym podcieniem wejściowym. Niezbędną, wynikłą z programu inwestycji skalę i gabaryty rozbudowy neutralizują gładkie powierzchnie elewacji wykończonych cegłą, blachą i szkłem. Skromny i dyskretny detal inspirowany jest architekturą i estetyką budynku historycznego – tłumaczą architekci.Od strony południowej, czyli od ul. Międzymurze, budynek historyczny remizy oraz fragment muru obronnego pozostaną nienaruszone. Za murem, w odległości ok. dwóch metrów, znajdzie się południowa ściana rozbudowy. Nad wschodnią połową muru „zawiśnie” wysunięta wspornikowo trzecia kondygnacja nowego budynku ze świetlicą w całości przeszkloną od strony południowej. Przez oszkloną ścianę widoczny będzie z ulicy stropodach rozpięty nad świetlicą na belkach z klejonego drewna – dodają projektanci. Historyczny budynek zostanie połączony funkcjonalnie z projektowaną rozbudową przy minimalnej ingerencji w istniejącą strukturę, a przede wszystkim bez naruszania jego wyglądu zewnętrznego. Architekci zaproponowali w koncepcji wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, urządzenie dachów zielonych, a także instalację ogniw fotowoltaicznych. Rekomendują też wykorzystanie pompy ciepła wspomagającej ogrzewanie, kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej oraz docieplenie historycznego budynku od wewnątrz warstwą mineralnych płyt izolacyjnych z lekkiej odmiany betonu komórkowego.
Drugą nagrodę przyznano konsorcjum biur AMP - Architekt Michał Piech, Projekt Officyna i Lumioo, a trzecią zespołowi Warzecha Studio (Bartosz Warzecha, Justyna Warzecha, Milena Kapuścińska, Adrianna Treder-Kuśnież). Sędziowie postanowili wyróżnić też dwa projekty: pracowni R3D3 oraz biura Gierbienis + Poklewski wraz z Martyną Kramarz i Michałem Kierczem.Realizacja przedsięwzięcia ma się rozpocząć w przyszłym roku i zakończyć do grudnia 2025 roku. Koszt modernizacji i rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej szacowany jest na 21 mln zł. Inwestycja będzie sfinansowana z rządowego programu modernizacji policji, straży granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2022-2025.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!