Architektura MuratorKonkursyKonkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020. Choć nadesłane prace podejmowały bardzo zróżnicowaną tematykę, zdecydowanie dominował aspekt troski o coraz bardziej zdegradowane środowisko.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Fragment pracy „PLASTOPIA”, proj. Sandra Przepiórkowska, głowna nagroda w konkursie Stypendium PRAKTYKA 2020

Konkurs TEORIA: w kierunku nowej turystyki

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza po raz ósmy zorganizowała Konkurs TEORIA i po raz szósty Stypendium PRAKTYKA. Naszym celem jest wspieranie nowatorsko myślących, ambitnych, młodych ludzi, którzy proponują odważną, a przy tym odpowiedzialną społecznie twórczość architektoniczną. Promujemy architektów, którzy są uważnymi obserwatorami współczesnej rzeczywistości i swoje prace dostosowują do potrzeb użytkowników – mówi Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. W tym roku prace na oba konkursy można było zgłaszać do 17 stycznia. W jury Konkurs TEORIA 2020 zasiedli: Ewa P. Porębska (przewodnicząca), Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska, Piotr Sarzyński.

Główną nagrodę, czyli 3500 zł oraz wydanie pracy w formie dwujęzycznej, polsko-angielskiej książki, otrzymali Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk za „Extra Muros”, podejmującą temat turystyki zrównoważonej w relacji do kultury informatycznej. Praca Extra Muros porusza bardzo aktualny temat turystyki, która jeszcze rok temu była jednym z głównych czynników rozwoju, a jednocześnie zagrożeń dla naszych miast. Światowy kryzys – pandemia – postawiła nas w sytuacji wręcz sokratejskiej: wiemy, że nic nie wiemy o przyszłości. Autorzy podjęli jednak trud tak diagnozy stanu turystyki sprzed katastrofy, opisu status quo, jak i próbę przewidywań. Postulują odrodzenie turyzmu wspomaganego informacją on-line, rzeczywistością wirtualną, odkrywaniem bliskiego otoczenia, by dojść do zrównoważenia potrzeby wolności z odpowiedzialnością za środowisko. Poza intrygującym tematem, praca ma wielki plus w postaci nieco abstrakcyjnych, uroczych ilustracji. Posiada też piękną konkluzję: „Generując napędzany ludzkimi marzeniami mikrokosmos, stwarzamy podstawy do wytworzenia się multiversum – rzeczywistości czerpiącej z każdego bogactwa i respektującej wszelkie piękno – uzasadniali sędziowie.

Kim są laureaci Konkursu TEORIA 2020

Marcin Kitala jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Studiował na University of Tasmania oraz na Die Angewandte w studiach Zahy Hadid oraz Kazuyo Sejimy. Laureat konkursów architektonicznych m.in. na projekt pływającego osiedla na Kiribati, parku Al Umma w Bagdadzie czy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sopocie. Finalista Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie. Praktykę projektową odbywał w biurach architektonicznych w Norwegii (DARK), Australii (Grimshaw) oraz w Polsce (PAG). Obecnie pracuje w biurze Kuryłowicz & Associates w Warszawie.

Zygmunt Maniaczyk jest absolwentem Wydziału Architektury we Wrocławiu. Dokształcał się w tematyce kreatywnego pisania i tworzenia scenariuszy oraz komiksów. Zainteresowany poezją i literaturą fantasy. Laureat drugiej nagrody Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie za projekt pt. „WIEŻA – Centrum Promocji i Kultury Nowych Budowli Krakowa” (2017). W 2018 roku odbył staż w japońskim biurze projektowym „Studio Velocity” oraz współuczestniczył w lokalnych wydarzeniach kulturowych.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Przeniesienie podróżowania w przestrzeń cyfrowych obiektów jest jeszcze bardziej istotna w dobie pandemii COVID-19 – zwracają uwagę Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk, autorzy pracy „Extra Muros”, która zdobyła główną nagrodę w Konkursie TEORIA 2020

W tym roku jury TEORII przyznało także dwa wyróżnienia: I stopnia dla pracy „Modernistyczna awangarda wobec kultury kapitalizmu, jako inspiracja dla kształtowania wizji miasta przyszłości” autorstwa Karoliny Szczygieł oraz wyróżnienie II stopnia dla tekstu „Jak kobiety uczą nas przestrzeni...” autorstwa Mikołaja Twardowskiego.

Czytaj też: Wieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 |

Stypendium PRAKTYKA: rewolucja napędzana plastikiem

Jury Stypendium PRAKTYKA, w którego gronie znaleźli się Jakub Wacławek (przewodniczący), Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Maciej Frąckowiak, Konrad Grabowiecki oraz Agnieszka Olędzka, nagrodziło z kolei Sandrę Przepiórkowską – autorkę projektu „PLASTOPIA”. Doceniamy w pomyśle to, co kochamy dzisiaj w architekturze – pokazanie, że wielkie projektowanie może polegać na refleksji nad materiałem i technologią jego przetwarzania. Za to, że dyskusje o plastiku z ostatnich lat nie zniechęciły autorki, ale – zamiast silić się nowinki – skłoniły do konsekwentnych poszukiwań sposobu, by faktycznie z nim pracować. Projekt jest zatem wrażliwy, a przy tym skromny, dotyczy tematów wielkich, ale jednocześnie mieszczących się w dłoni. Przeplata procesy chemiczne i społeczne, do tego w ważnej i domagającej się uspołecznienia przestrzeni publicznej Katowic. Przedstawiony harmonogram upewnia nas też, że przedsięwzięcie ma szansę rozwinąć się zasadniczo w kolejnych miesiącach, zwłaszcza w aspekcie współpracy z interesariuszami i interesariuszkami oraz społecznościami lokalnymi. W tym znaczeniu, edukować możemy nie tylko mieszkańców, ale też architektów – czytamy w uzasadnieniu. Autorka otrzyma finansową i merytoryczną pomoc w opracowaniu swojego pomysłu.

Kim jest laureatka Stypendium PRAKTYKA 2020

Sandra Przepiórkowska jest architektką w jednej ze śląskich pracowni projektowych. Doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się badaniem potencjału gospodarki obiegu zamkniętego w architekturze i urbanistyce. Współorganizatorka Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury (OSSA) i międzynarodowych warsztatów Meeting of Design Students (MEDS) 2021 w Katowicach.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Fragment pracy „PLASTOPIA”. W wyniku zaplanowanego programu partycypacyjnego z lokalnych odpadów plastikowych, których gromadzeniem zajmą się mieszkańcy, zostaną utworzone elementy małej architektury. Meble miejskie mają pojawić się w przestrzeniach publicznych, które uległy degradacji lub zatraciły swoją pierwotną funkcję
Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Fragment pracy „PLASTOPIA”. Dla swoich interwencji architektka zaproponowała trzy miejsca na terenie Katowic: plac Sławika i Antalla, skwer przed Superjednostką oraz plac Wolnosci w Nikiszowcu
Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Działania w ramach projektu „PLASTOPIA” podzielono na etapy. Faza pierwsza: zbiórka / segregacja / edukacja; faza druga: aktywizacja / recykling in situ oraz trzecia: umieszczenie wytworzonych mebli miejskich w wybranej lokalizacji

Najważniejsze konkursy dla młodych architektów
Najważniejsze konkursy dla młodych architektów Publikujemy przegląd najważniejszych nagród i konkursów skierowanych wyłącznie do młodych architektów. Jak wynika z zestawienia, organizatorzy przyjmują różne cezury wieku i w różny sposób poszukują najbardziej obiecujących projektantów. Pod uwagę brana jest pierwsza realizacja, portfolio bądź obiekt, ale też opracowanie projektu na zadany temat. Warto zauważyć, że wśród laureatów coraz częściej pojawiają się Polacy – pisze Tomasz Żylski
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Saloniki testują miejskie meble z odpadów W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.
Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.
Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020 Już 4 listopada poznamy efekty pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. W programie premiera książki „Extra Muros” autorstwa Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej.
Architektura dla bezpieczeństwa Czy architektura może być kluczem w odbudowie naszego poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej? Czy bezpieczeństwo musi oznaczać izolację? Kim jest świadomy architekt? Publikujemy esej na temat wpływu architektury na poczucie bezpieczeństwa użytkowników.
Finał konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza 15 października w Pawilonie Architektury Zodiak zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Zainaugurowana zostanie także kolejna edycja obu programów.
Wieśland: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 Jury konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza wybrało laureatów. W obu zwyciężyli Jan Szeliga i Krzysztof Janas z propozycją wiejskiego parku w centrum miasta.
Nabór zgłoszeń do konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2019 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2019. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Zgłoszenia do 7 stycznia 2020 roku.