Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule

i

Autor: Archiwum Architektury

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule

2021-12-07 18:37

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.

Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów. Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy, które nie tylko poszukują świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy.

Czytaj też: Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych |

Konkurs TEORIA 2022

Konkurs TEORIA to program, w ramach którego zwycięski tekst, podejmujący w ciekawy i nowatorski sposób tematykę związków architektury i kultury, opublikowany zostanie w formie dwujęzycznej książki z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. Laureat Konkursu TEORIA otrzyma ponadto nagrodę finansową w wysokości 3,5 tys. zł. Prace oceniać będzie jury w składzie: przewodnicząca Ewa P. Porębska, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska i Piotr Sarzyński.

Stypendium PRAKTYKA 2022

Stypendium PRAKTYKA to trzyetapowy program, którego celem jest znalezienie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości przestrzeni publicznej we wskazanym miejscu w Polsce. W 2022 roku będzie to Gdańsk, a w nim teren zespołu hali i pochylni w byłej Stoczni Gdańskiej. W pierwszym etapie jury Stypendium z nadesłanych portfolio wybierze 18 osób, które zakwalifikuje do uczestnictwa w stacjonarnych, weekendowych „Warsztatach z Mentorem”. Warsztaty zaplanowano na 26-27 marca 2022 roku, a poprowadzą je: Piotr Lorens (Mentor), Lucyna Nyka (WA PG), Rainer Mahlamäki (SAFA), Tomasz Sowiński (Synergia 99), Iza Burda (WA PG), Marcin Goncikowski (WA PW, Kuryłowicz & Associates) oraz Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca Rady Fundacji).

Czytaj też: International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury |W etapie drugim trzy najlepsze, opracowane na warsztatach rozwiązania (indywidualne bądź zespołowe), wybrane przez poszerzone jury, zostaną nagrodzone miesięcznymi stypendiami w wysokości po 2 tys. zł na rozwój pomysłu we wstępną koncepcję architektoniczną. Spośród finalistów jury wybierze jeden, zwycięski projekt.W trzecim etapie programu wybrana praca będzie udoskonalona w oparciu o stypendium w wysokości 10 tys. zł, a jej autorzy – projektanci, projektantki lub zespół – będą musieli przygotować także szczegółowy kosztorys, harmonogram, strategię pozyskania partnerów i promocji. Całość zostanie zaprezentowana jesienią 2022 roku w Gdańsku.Zgłoszenia do konkursu PRAKTYKA oceniać będzie jury w składzie: Jakub Wacławek, Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Konrad Grabowiecki, Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka.

Zgłoszenia do konkursu PRAKTYKA przyjmowane są do 15 stycznia, do konkursu TEORIA do 15 lutego 2022 roku. Poniżej linki do formularzy.Formularze oraz regulamin Konkursu TEORIA 2022 na stronie: www.fundacja-sk.pl/programy/teoria/. Formularze oraz regulamin Stypendium PRAKTYKA 2022 na stronie: www.fundacja-sk.pl/programy/praktyka/.

ZAPISZ SIĘ