Architektura MuratorKonkursyKonkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule

Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule

Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.

Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule
Laureatka Konkursu TEORIA 2022 Anna Jaruga-Rozdolska; fot. Kateryna Reshetniak

Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład przestrzenny oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań. Stypendium PRAKTYKA i konkurs TEORIA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy, które nie tylko poszukują świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy – tłumaczy Oksana A. Jabłońska, prokurentka w Fundacja im. Stefana Kuryłowicza.

Stypendium PRAKTYKA 2023

Stypendium PRAKTYKA to trzyetapowy program, którego celem jest znalezienie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości przestrzeni publicznej we wskazanym miejscu w Polsce. W 2023 roku będzie to Gdańsk, a w nim obszar skrzyżowania alei Grunwaldzkiej i ulicy Kołobrzeskiej w dzielnicy Oliwa.

W pierwszym etapie jury z nadesłanych portfolio wybierze do 18 osób, które zakwalifikuje do uczestnictwa w stacjonarnych, weekendowych „Warsztatach z Mentorem”. Warsztaty pod kierunkiem Piotra Lorensa, naczelnego architekta miasta Gdańska, Lucyny Nyki z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Rainera Mahlamäkiego i Grzegorza Kidybińskiego z Olivia Centre poprowadzą: architekci Iza Burda, Jan Rubel oraz Ewa Kuryłowicz. W etapie drugim trzy najlepsze, opracowane na warsztatach rozwiązania (indywidualnie bądź zespołowo), zostaną nagrodzone miesięcznymi stypendiami w wysokości 2 tys. zł na rozwój pomysłu we wstępną koncepcję architektoniczną. Następnie, z trzech wybranych do finału projektów, jury wybierze jeden, zwycięski projekt.

W trzecim etapie programu wybrana praca będzie doskonalona przez 4 miesiące w oparciu o stypendium w wysokości 10 tys. zł, a jej autorzy – projektanci, projektantki lub zespół – będą pracować nad rozwojem projektu we wszystkich opisanych w regulaminie aspektach. Całość zostanie zaprezentowana jesienią 2023 roku w Gdańsku. Zgłoszenia do konkursu oceniać będzie jury konkursu PRAKTYKA w składzie: Jakub Wacławek, Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Mirosław Nizio, Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka.

Konkurs TEORIA 2023 w nowej formule

Konkurs TEORIA to program, w ramach którego zwycięski tekst, podejmujący w ciekawy i nowatorski sposób tematykę związków architektury i kultury, opublikowany zostanie w formie dwujęzycznej książki z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. Laureat konkursu TEORIA otrzyma ponadto nagrodę finansową w wysokości 3,5 tys. zł.

W tej edycji konkurs zyskał zupełnie nową formułę trzyetapowego programu. Pierwszym i obowiązkowym etapem dla uczestników będą bezpłatne, dwudniowe warsztaty pisania o architekturze, organizowane w Kazimierzu Dolnym w dniach 22-23 kwietnia 2023 roku. W zajęciach weźmie udział 12 osób wybranych przez jury na podstawie materiału kwalifikacyjnego (portfolio + list motywacyjny). Warsztaty poprowadzą: mentorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator” oraz tutorzy Grzegorz Piątek i Łukasz Stępnik. Merytorycznego wsparcia udzieli Ewa Kuryłowicz. Fundacja zapewnia noclegi i wyżywienie dla uczestników warsztatów.

W drugim etapie uczestnicy programu będą mieli dwa miesiące na napisanie tekstu na uzgodniony wstępnie temat. Finalnego wyboru zwycięskiej pracy dokona jury poszerzone o grono prowadzących warsztaty. Etap trzeci obejmuje dopracowanie tekstu przez kolejne dwa miesiące. Tekst, po opracowaniu redakcyjnym i tłumaczeniu na język angielski, zostanie opublikowany jako esej stanowiący 10. tom serii wydawniczej Fundacji „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. Prace oceniać będzie jury konkursu TEORIA w składzie: Ewa P. Porębska (przewodnicząca), Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska i Piotr Sarzyński.

Formularz oraz regulamin konkurs TEORIA na stronie: www.fundacja-sk.pl/programy/teoria/, stypendium PRAKTYKA na: www.fundacja-sk.pl/programy/praktyka/.

David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.
Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.