Nowe zagospodarowanie terenów wokół Kopca Powstania Warszawskiego
Zadaniem uczestników było opracowanie projektu zagospodarowania ponad 20-hektarowego terenu przy ul. Bartyckiej, ze szczególnym uwzględnieniem wznoszącego się na wysokość 121 metrów kopca Powstania Warszawskiego. To usypane z gruzów stolicy wzniesienie swoją obecną nazwę nosi od 2004 roku, aż do lat 90. nazywano je Zwałką i Górą Śmieci. Z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania zbudowano schody, a szczyt uporządkowano i ustawiono tam kilkumetrowej wysokości symbol Polski Walczącej. Teraz przyszła kolej na większe zmiany. Architekci mieli opracować m.in. rozwiązania dostępu na szczyt dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi, zaprojektować nowe toalety i elementy małej architektury, a także ujednolicić formy tablic informacyjnych i oznakowań na całym terenie.
Zwyciężyła praca przygotowana przez Justynę Dziedziejko i Magdalenę Wnęk z pracowni topoScape, Macieja Kaufmana i Marcina Maraszka z biura archigrest oraz Natalię Trochonowicz.
Autorów doceniono m.in. za „konsekwentną narrację historyczną nawiązującą do tożsamości miejsca” oraz „szczególną dbałość o oprawę placu przy wejściu na kopiec”. Projektanci zaproponowali m.in. realizację ośmiu nowych pawilonów, przeznaczonych na takie funkcje jak siłownia, klub rowerowy czy strefa zabaw dla dzieci. Ze szczytu kopca zobaczymy jedynie ich charakterystyczne spadziste dachy: pokryte jasną blachą lub roślinnością, przy czym południowe połacie zostaną wykorzystane do produkcji energii.
Z perspektywy spacerowicza, budynki sprawią wrażenie organicznie związanych z ziemią i krajobrazem. Ich masywne ściany, wyrastające wprost ze skarp i murów oporowych, będą za dnia izolować od gorąca i oddawać ciepło nocą. Skonstruowane z ziemi ubitej z dodatkiem gruzu, eksponujące elementy architektoniczne znalezione w trakcie prac ziemnych, będą świadczyć o historii miejsca – czytamy w opisie pracy.
Na samym szczycie Kopca Powstania Warszawskiego architekci przewidzieli budowę dwupoziomowej platformy widokowej. Dolny poziom kończy się ślepo ścianą z odsłoniętego gruzu kopca. To niespodziewane zamknięcie widoku w sposób symboliczny nawiązuje do upadku powstania. Dopiero po wejściu na górny poziom można ujrzeć panoramę miasta – tłumaczą autorzy.
W ramach założenia powstałaby też naturalna łąka z siecią ścieżek spacerowych i „ambonami” widokowymi oraz wydzielona przestrzeń sportowa. To nie pierwsza wygrana architektów w tym składzie. Na początku roku zespół zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na zagospodarowanie terenów zieleni nad Kanałem Żerańskim.Czytaj też: Park Żerański – wyniki konkursu. Pierwszy postindustrialny park w Warszawie! |
Drugą nagrodę przyznano Inicjatywie Projektowej (Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Magdalena Walczak, Szymon Chwazik, współpraca: Michał Madeja), a trzecią pracowni 22Architekci (Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk, Michał Tatjewski, Aleksandra Zubelewicz-Lada).
Wyróżnienia I stopnia otrzymały biura NM architekci (Tomasz Marcinkiewicz, Zuzanna Szpocińska) i Maciej Siuda Pracownia, a II stopnia – eM4 Pracownia Architektury Brataniec, DOMINO Grupa Architektoniczna oraz zespół Jakuba i Stanisława Botwinów i Elżbiety Myjak-Sokołowskiej.
Dyskusja pokonkursowa odbędzie się 18 lipca o o godz. 18.00 w domu kultury Dorożkarnia przy ul. Siekierkowskiej 28.