Leonardo 2019 – WXCA z nagrodami na Biennale Młodych Architektów w Mińsku

i

Autor: Archiwum Architektury Apartamenty XYZ w Szczyrku, proj. WXCA, architekci Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Ewa Nowak, Ewelina Szeląg, Małgorzata Dembowska, Adrianna Bańczerowska, Michał Lipiec

Leonardo 2019 – WXCA z nagrodami na Biennale Młodych Architektów w Mińsku

2019-10-16 16:14

Pracownia WXCA zdobyła trzy nagrody na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów w Mińsku. To nie pierwszy sukces warszawskiego biura podczas tego wydarzenia.

Polacy od lat odnoszą sukcesy na mińskim biennale. Podczas imprezy, organizowanej  od 2005 roku przez Białoruski Związek Architektów, przyznawana jest m.in. Nagroda Leonardo. W konkursie głównym mogą wziąć udział projektanci przed 40 rokiem życia, którzy prześlą prace w jednej z 6 kategorii (urbanistyka, budynki publiczne i przemysłowe, zespoły mieszkaniowe, domy jednorodzinne, architektura krajobrazu i architektura wnętrz). Nagrody w każdej z nich przyznawane są oddzielnie za projekt i realizację. Laureaci Grand Prix wybierani są na koniec spośród wszystkich nagrodzonych i otrzymują: za realizację 1000 dolarów, za projekt 500 dolarów.

W 2007 roku laureatem Grand Prix został Robert Konieczny za Dom Aatrialny, a w 2011 roku pracownia WXCA za muzeum w Palmirach. To nie jedyny sukces tego warszawskiego biura. W 2017 roku WXCA zdobyło też główną nagrodę w kategorii architektura krajobrazu za projekt bulwarów nad Wisłą. W tym roku projektantów doceniono za koncepcje Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, pawilon na EXPO 2020 w Dubaju oraz apartamenty XYZ w Szczyrku.

Pawilon na EXPO otrzymał przyznawaną po raz pierwszy nagrodę Lazara Khidekela za innowacyjne i ekologiczne rozwiązania w architekturze. To dla nas bardzo ważne wyróżnienie, gdyż zależy nam na zrównoważonym projektowaniu i redukowaniu niekorzystnego wpływu budynków na środowisko – mówi Marta Sękulska-Wrońska, partner w pracowni WXCA, a od października tego roku również prezes warszawskiego oddziału SARP.

Na tegoroczny konkurs o nagrodę Leonardo wpłynęło ponad 300 prac z 28 państw. W międzynarodowym jury zasiedli m.in. prezes UIA Thomas Vonier, a także architekci Vadim Dragin, Władimir Plotkin, Josef Saller i Elena Vlasova.

Autorzy poszczególnych projektów

Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu: Szczepan Wroński, Krzysztof Budzisz, Marcin Jurusik, Anna Majewska-Karolak, Anna Dobek-Lenczewska, Michał Czerwiński.

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek.

Apartamenty XYZ w Szczyrku: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Ewa Nowak, Ewelina Szeląg, Małgorzata Dembowska, Adrianna Bańczerowska, Michał Lipiec.