Architektura MuratorKonkursyMaciej Franta wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2021

Maciej Franta wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2021

Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znalazł się w tym roku tylko jeden Polak: śląski architekt Maciej Franta.

Maciej Franta wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2021
Maciej Franta, jedyny Polak na tegorocznej liście Europe 40 Under 40; fot. materiały prasowe

Listę Europe 40 Under 40 już od 14 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury. W tej edycji byli to architekci Mino Caggiula z biura Mino Caggiula Architects, Mert Eyiler z MeMALoNDoN, Christoph Hesse z Christoph Hesse Architekten, Dirk U. Moench z INUCE i Constantinos Yanniotis z Yanniotis & Associates Architectural Bureau.

Czytaj też: Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie |

Na liście najlepszych młodych architektów przed 40 rokiem życia 2021 roku znalazło się aż 24 Francuzów, trzech Hiszpanów i trzech Turków, dwóch przedstawicieli Portugalii, a także Albanka, Austriak, Grek, Irlandczyk, Włoszka, Rosjanka, Holender i Polak – Maciej Franta.

Franta jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (2008). W 2010 roku założył w Katowicach własną pracownię Franta Group. Biuro ma na koncie takie realizacje jak adaptacja kamienicy na hotel Opera w Tarnowskich Górach (2015), osiedle Oswaldów Park (2016), rozbudowa Zespołu Szpitali Miejskich (2016), kompleks mieszkalny Kolorama (2017) czy wielokrotnie nagradzany budynek mieszkalny Villa Reden (2021) w Chorzowie, a także przedszkola w Krakowie (2017) i Sułkowicach (2017).

O konkursie Europe 40 Under 40

Do udziału w konkursie Europe 40 Under 40 może zgłosić się każdy architekt przed 40 rokiem życia. Wystarczy przesłać na adres Chicago Athenaeum od jednego do trzech własnych projektów (nie muszą być zrealizowane) i uiścić tzw. opłatę manipulacyjną w wysokości 200 euro. Prace wszystkich laureatów publikowane są w specjalnym katalogu i pokazywane na objazdowej wystawie pt. „40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami”. Wernisaż zaplanowano na grudzień w Centrum Europejskim w  Atenach.

Wśród dotychczasowych laureatów Europe 40 Under 40 byli m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Anna Siedlecka, Beata Goczoł, Oskar i Barabara Grąbczewscy, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, Wojciech Subalski, Roman Rutkowski, Anna Paszkowska-Grudziąż, Łukasz Skorek i Jakub Cieślik, a ostatnio Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński.

Apartementy VIDOK w Katowicach od Franta Group W ramach inwestycji Apartementy VIDOK na zaniedbanych terenach przy wjeździe do centrum Katowic powstanie zespół trzech budynków ze 150 mieszkaniami. Za projekt osiedla odpowiada pracownia Franta Group.
Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group Pracownia Franta Group zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt nowego hotelu w Wiśle. Zespół pięciu oblicowanych drewnem pawilonów nawiązywać ma do przeskalowanych górskich chat.
Autor: (Red.)
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.