Architektura MuratorKonkursyMichał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022

Michał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022

W międzynarodowym konkursie eVolo Skyscraper 2022 po raz kolejny doceniono zespół z Polski. Za koncepcję wieżowca New Spring oferującego ekologiczne uprawy Michał Spólnik i Marcin Kitala zdobyli trzecią nagrodę.

Michał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022
Wieżowiec New Spring, proj. Michał Spólnik i Marcin Kitala; III nagroda w konkursie eVolo Skyscraper 2022

Konkurs eVolo Skyscraper na koncepcję innowacyjnego drapacza chmur organizowany jest od 2006 roku. Uczestnicy nie mają w zasadzie żadnych ograniczeń (również wiekowych). Obiekt powinien jedynie być technicznie możliwy do zrealizowania i przyjazny środowisku. W jury tegorocznej edycji znaleźli się Volkan Alkanoglu (VA | DESIGN), Gianni Botsford (Gianni Botsford Architects), Steven Chilton (Steven Chilton Architects), Tsvetelina Georgieva (DesignMorphine), Nuru Karim (Nudes), Arthur Mamou-Mani (Mamou-Mani Architects) oraz Moon Hoon (Moon Hoon Architects).

Na konkurs nadesłano 427 projektów z całego świata. Tradycyjnie sędziowie przyznali trzy nagrody i 20 honorowych wyróżnień. Pierwsze miejsce zajął zespół z Korei Południowej (Kim Gyeong Jeung, Min Yeong Gi i Yu Sang Gu), drugie z Chin (Wang Jue, Zhang Qian, Zhang Changsheng, Li Muchun i Xu Jing), a trzecie – Michał Spólnik i Marcin Kitala.

Polscy projektanci zaproponowali wieżowiec New Spring w formie przypominającej kłos zboża. Rdzeń obiektu skrywałby takie funkcje jak bank nasion, laboratoria, sale wykładowe, centra danych, magazyny czy zaawansowane technologicznie kompostowniki, natomiast otaczające go tarasy zaprojektowano jako niewielkie ogrody, stanowiące gotowe do przeniesienia moduły uprawne, każdy z własnym biomem, na który składałaby się odrębna flora, mikroorganizmy i małe zwierzęta. Moduły to zalążki przyszłych ogrodów lub pól uprawnych. Na żądanie można je łatwo przesłać do miejsca przeznaczenia, gdzie pomogą przywrócić naturalny krajobraz – tłumaczą autorzy. Konstrukcję poszczególnych modułów zaprojektowali z drewna klejonego krzyżowo CLT. New Spring będzie stymulować bioróżnorodność oraz zapylanie krzyżowe. Wieś rozkwitnie mnóstwem kolorów, odzyskując swoją żywą sprawczość. Ale co chyba najważniejsze – będzie promować kulturę dzielenia się i dbania o Naturę. Nasz Dom – podsumowują projektanci.

Marcin Kitala jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Studiował na Uniwersytecie Tasmańskim oraz na Die Angewandte w studiach Zahy Hadid oraz Kazuyo Sejimy. Laureat konkursów architektonicznych m.in. na projekt pływającego osiedla na Kiribati, parku Al Umma w Bagdadzie czy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sopocie. Marcin Kitala jest też finalista Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie 2017 i laureatem Konkursu TEORIA 2020 organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza, a w 2014 roku zdobył wyróżnienie w konkursie studenckim „Architektury-murator” Mieszkanie młodego architekta.

Michał Spólnik jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Studiował też w Instytucie Architektury na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej w Wiedniu.

Michał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022
Wieżowiec New Spring, proj. Michał Spólnik i Marcin Kitala; III nagroda w konkursie eVolo Skyscraper 2022
Michał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022
Wieżowiec New Spring, proj. Michał Spólnik i Marcin Kitala; III nagroda w konkursie eVolo Skyscraper 2022
Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2020: laureaci konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza Poznaliśmy tegorocznych laureatów Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020. Choć nadesłane prace podejmowały bardzo zróżnicowaną tematykę, zdecydowanie dominował aspekt troski o coraz bardziej zdegradowane środowisko.
Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie Z edycji na edycję krakowskie biennale, w nowym emploi nadanym mu przez obecny zarząd lokalnego SARP-u, angażuje coraz to większe obszary miasta. Tradycyjnie już miejscem architektonicznych wydarzeń w stolicy Małopolski staje się Centrum Kongresowe ICE. Tegoroczna odsłona miała jednak również inne miejskie „odpryski” – odbywała się m.in. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Galerii Europa – Daleki Wschód, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Hotelu Cracovia, Galerii Forum Przestrzenie, Galerii Architektury SARP i na placu Szczepańskim – sprawozdanie Dawida Hajoka.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.