Mieszkanie Plus Wrocław: warsztaty i spotkania on-line, czyli konkurs w formule flamandzkiej
Zadaniem uczestników kolejnego konkursu architektonicznego Mieszkanie Plus Wrocław było zaprojektowanie nowego osiedla między ul. Zatorską i Odolanowską w Zakrzowie, czyli w północno-wschodniej części stolicy Dolnego Śląśka, przy trasie wylotowej w kierunku Warszawy. Zgodnie z założeniami należało przewidzieć zabudowę o wysokości od 4 do 5 kondygnacji, a pod ziemią garaż na 648 miejsc. W całym zespole miały się znaleźć przynajmniej 1102 mieszkania (PUM – 57,2 tys. m²), przestrzenie usługowe w parterach, a na terenie wokół m.in. 641 miejsc parkingowych oraz plac zabaw. W 11-osobowym jury znaleźli się: Bolesław Stelmach (przewodniczący), Krzysztof Nowak, Magdalena Wrzesień, Natalia Golis, Piotr Fokczyński, Zbigniew Maćków, Marcin Major, Monika Niewczas, Anna Suchodolska i Radosław Kowalewski.
Konkurs na projekt osiedla Mieszkanie Plus Wrocław składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy musieli złożyć własne portfolio, wstępne szkice i credo (złosiło się w sumie 73 biur). Na tej podstawie sędziowie wyłonili sześć pracowni, które następnie wzięły udział w warsztatach projektowych. Były to: 22Architekci, ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego, Artchitecture, B2 Studio, BE DDJM Architekci i Kuryłowicz & Associates. Po spotkaniach warsztatowych jury przygotowało indywidualne wytyczne i zalecenia dla każdego zespołu. Na koniec, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz ograniczenia w przemieszczaniu się, uczestnicy prezentowali swoje prace przed sędziami w formie wideokonferencji.
Mieszkanie Plus Wrocław: konkurs, który przejdzie do historii
W konkursie Mieszkanie Plus Wrocław na projekt osiedla w Zakrzowie zwyciężyła pracownia BE DDJM Architekci, drugą nagrodę otrzymało biuro Kuryłowicz & Associates, trzecią 22Architekci. Jury zdecydowało też o przyznaniu wyróżnienia honorowego, które trafiło do B2 Studio. - Jestem przekonany, że konkurs, który rozstrzygnęliśmy przejdzie do historii polskich konkursów i polskiej urbanistyki. Nie tylko z powodu z powodu warunków, w których go rozstrzygaliśmy, nie tylko z powodu tych wielu dni, które spędziliśmy daleko od siebie, a jakże blisko w gorącej dyskusji, ale głównie z powodu tych sześciu prac, które zaprezentowały absolutnie najwyższy światowy poziom. Praca, która zwyciężyła antycypuje świat, który właśnie nam się wydarza. Buduje fragment miasta dla ludzi, który pozwala im na wysoką jakość w tym niezwykle dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Co bardzo ważne jest to projekt otwarty na zmiany, podatny na ewolucję i podatny na reagowanie na te zmieniające się warunki – mówił podczas rozstrzygnięcia konkursu Mieszkanie Plus Wrocław Zbigniew Maćków, jeden z jurorów.
Koncentracja zabudowy w mocno zintegrowanych jednostkach sąsiedzkich z jednoczesnym rozprężeniem w kierunku przestrzeni publicznych wydaje się wręcz uniwersalną zasadą. Wątpliwości i emocje, jakie towarzyszyły naszym dyskusjom również świadczą o innowacyjności rozwiązań. I właśnie ten potencjał, unikalna możliwość sprawdzenia tego projektu, wymagającego jak każdy inny modyfikacji w realnej rzeczywistości powoduj, że już nie mogę się doczekać jego realizacji – dodał z kolei Piotr Fokczyński, architekt miasta Wrocławia.
Osiedle Mieszkanie Plus Wrocław według BE DDJM Architekci
Zwycięśki projekt przewiduje budowę ponad 1300 mieszkań o powierzchnia od 27 do 75 m². Najwięcej, bo ok. 51%, będzie lokali 2-pokojowych, a 37% 3-pokojowych (odpowiednio ponad 700 oraz ponad 500 lokali). Przewidziano także ok. 120 kawalerek oraz ok. 30 mieszkań 4-pokojowych. Na usługi architekci przeznaczyli ok. 4000 m² powierzchni. Ponadto przewidzieli ok. 1500 miejsc parkingowych, z czego połowę w wielostanowiskowych garażach podziemnych.
Dziś nie ma architektury regionalnej. Architektura jest dobra albo zła, dlatego w ramach międzynarodowego holdingu Baumschlager-Eberle, będąc biurem krakowskim, świetnie się rozumiemy i współpracujemy z pracowniami w szwajcarskim Sankt Gallen czy austriackim Lustenau – mówił dyrektor biura BE DDJM Marek Dunikowski. Główne idee urbanistyczne BE DDJM dotyczą zapewnienia możliwie największego komfortu dla każdego mieszkańca, w każdym mieszkaniu. Podstawą jest, aby wszystko było dostępne, połączone w przyjazne społeczności, gdzie każdy ma blisko do terenów zielonych. Przyjęta intensywność zabudowy łączy cechy zabudowy śródmiejskiej z cechami charakterystycznymi dla przedmieść. Zdecydowaliśmy się wybrać najlepsze z wartości każdej z nich – intensywność zabudowy śródmiejskiej oraz szeroki dostęp do zieleni – i powiązać je w spójną całość – zaznaczył prof. Dietmar Eberle, architekt z pracowni Bauschlager-Eberle. Architekci wskazują, że jasna hierarchia i podział przestrzeni publicznych, półpublicznych i półprywatnych sprzyja nawiązywaniu relacji sąsiedzkich, a układ budynków oraz zróżnicowanie ich wysokości zapewni optymalną ilość otwarć widokowych na park. Nadaliśmy każdemu sąsiedztwu własną tożsamości urbanistyczną, przestrzenną i architektoniczną. Nie przez powtarzalność, tylko przez budowanie indywidualności. To sprawi, że będzie można poczuć się tutaj wyjątkowo – „w domu” – podsumował Eberle.
Trzy pomysły na osiedle Mieszkanie Plus Wrocław
Poniżej prezentujemy konkursowe prezentacje oraz plansze nagrodzonych pracowni: BE DDJM Architekci, Kuryłowicz & Associates i 22Architekci wraz z uzasadnieniami. Zobaczcie też film z ogłoszenia wyników. O wyborze laureatów mówią m.in. Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A., oraz architekt Zbigniew Maćków.
Osiedle Mieszkanie Plus Wrocław w realizacji
Osiedle Mieszkanie Plus Wrocław przy ul. Zatorskiej to nie jedyna inwestycja realizowana przez spółkę PFR Nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska. W trakcie projektowania jest także osiedle przy ul. Kolejowej. W konkursie na koncepcję zespołu z 460 mieszkaniami jeszcze w 2018 roku zwyciężyłą krakowska pracownia B2 Studio. Architekci, którzy odpowiedzialni są także za przygotowanie dokumentacji, planują złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w trzecim kwartale tego roku. Czytaj też: Mieszkanie Plus Wrocław – wyniki konkursów na trzy niskobudżetowe osiedla w stolicy Dolnego Śląska |
Konkurs Mieszkanie Plus Wrocław na projekt osiedla w Zakrzowie, proj. BE DDJM Architekci – I miejsce
Konkurs Mieszkanie Plus Wrocław na projekt osiedla w Zakrzowie, proj. Kuryłowicz & Associates – II miejsce
Konkurs Mieszkanie Plus Wrocław na projekt osiedla w Zakrzowie, proj. 22Architekci – III miejsce
Konkurs Mieszkanie Plus Wrocław na projekt osiedla w Zakrzowie, proj. B2 Studio – wyróżnienie honorowe I stopnia
Konkurs Mieszkanie Plus Wrocław na projekt osiedla w Zakrzowie, proj. ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska
Konkurs Mieszkanie Plus Wrocław na projekt osiedla w Zakrzowie, proj. Artchitecture