Modelowe schronisko górskie na Lubaniu – wyniki konkursu SARP

i

Autor: Archiwum Architektury Modelowe schronisko górskie na Lubaniu, proj. ES-JOT Sławomir Janas, Bartosz Pionka Pracownia Architektoniczna i architekt Michał Włoskowicz, I nagroda

Modelowe schronisko górskie na Lubaniu – wyniki konkursu SARP

2020-12-17 15:01

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków rozstrzygnęło międzynarodowy konkurs na projekt modelowego schroniska górskiego. Na podstawie zwycięskiej pracy powstać mają nowe obiekty w polskiej części Karpat.

Modelowe schronisko górskie na Lubaniu: wytyczne i lokalizacja

Przedmiotem konkursu architektonicznego, zorganizowanego przez PTTK we współpracy z krakowskim oddziałem SARP, było opracowanie koncepcji budynku lub zespołu budynków modelowego schroniska górskiego na Lubaniu. Uczestnicy mieli zaproponować obiekt dla działki o powierzchni 0,7 ha, położonej w rejonie kopuły szczytowej Lubania na wysokości ok. 1200 m n.p.m. W kontekście planowanych robót budowlanych jest to bardzo trudna lokalizacja, dlatego należy uwzględnić technologię umożliwiającą sprawną i racjonalną ekonomicznie realizację obiektu w warunkach górskich – czytamy w regulaminie. Zaprojektowane obiekty, elementy infrastruktury oraz mała architektura miały uwzględniać technologie proekologiczne, minimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko, wpisywać się w walory krajobrazowe otoczenia, a także nawiązywać do tradycji budowlanych regionu, zwłaszcza w odniesieniu do skali i użytych materiałów.

Czytaj też: Architektura turystycznych szlaków |W ramach zagospodarowanie terenu planowanego schroniska górskiego na Lubaniu należało zaprojektować budynek główny na ok. 45 miejsc noclegowych i 50 miejsc gastronomicznych, teren dla rekreacji z elementami małej architektury oraz teren do biwakowania. Uczestnicy musieli też zaproponować miejsca lokalizacji obiektów infrastruktury technicznej, w szczególności: ujęcia wody z siecią instalacyjną, zbiornikiem przeciwpożowym i strefą ochronną; oczyszczalni ścieków z siecią drenażu rozsączającego i strefą ochronną i terenu z siecią rurociągów instalacji podziemnych dla pozyskiwania ciepła z użyciem pompy cieplnej.

Modelowe schronisko górskie na Lubaniu: wyniki konkursu

W 9-osobowym jury konkursu na projekt modelowego schroniska górskiego na Lubaniu znaleźli się: architekci Katarzyna Kozień-Kornecka (przewodnicząca), Paweł Wieczorek,  Marcin Brataniec,  Stanisław Deńko i Tomasz Studniarek, a także Jerzy Kalarus, prezes Spółki PTTK Karpaty, Natalia Figiel, przedstawicielka Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Na konkurs nadesłano 90 prac. Ostatecznie sędziowie przyznali trzy nagrody i trzy wyróżnienia honorowe. Zwyciężył projekt pracowni ES-JOT Sławomir Janas, Bartosz Pionka Pracownia Architektoniczna i architekta Michała Włoskowicza. Jury doceniło autorów za odwołanie się do archetypu górskiego schronienia, wrażliwość na relacje z otoczeniem i zrozumienie potrzeb człowieka. Zaproponowana forma przenosi tradycję budowania górskich szałasów z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość. Prosta i ekspresyjna, lecz jednocześnie racjonalna forma może stać się znakiem miejsca – czytamy w uzasadnieniu. Drugą nagrodę otrzymała praca pracowni BOAA Michała Bekasa (współautorzy: Iga Stanisławska, Michał Orlikowski) za trafną i syntetycznie przetworzoną formę budynku związaną z charakterem rodzimej architektury. Geometria bryły, użyte materiały swoją prostotą wpisują schronisko w górski krajobraz, a także nawiązują do cech byłego, już nieistniejącego w tym miejscu schroniska – uzasadniało jury. Trzecią nagrodę w konkursie na projekt modelowego schroniska górskiego na Lubaniu zdobył projekt biur RMK.A Roderyk Milik, Armano Atelier Maciej Armanowski, Bartosza Karczewskiego, Aleksandry Radkowskiej i Seweryna Trzyny. Nagrodę przyznano za propozycję rzeźbiarsko ukształtowanej bryły schroniska, dobrze wpisanej w kontekst miejsca. Uzananie sądu konkursowego zyskała propozycja jadalni schroniska, otwartej na odlegle widoki Tatr i Pienin oraz bliskie – polany podszczytowej. Trzy równorzędne wyróżnienia honorowe przypadły: pracowni TENPROJEKT Anna Owsiany (współautorzy: Kinga Bizon, Agnieszka Rutecka, współpraca: Janusz Mądry, Franciszek Thlon, Joanna Gniazdowska) za dużą kulturę w przetransponowaniu archetypicznego modelu gospodarstwa występującego w regionie w formę schroniska górskiego, pracowni Studio4Space (Bartosz Dendura, Julian Wandzilak, Katarzyna Przybyło, Tomasz Obara, Martyna Mądry) za charakterystyczną, symboliczną architekturę wykorzystującą genius loci oraz Marcinowi Podlewskiemu i Michałowi Bogaczowi (współautorzy: Urszula Ramus-Chodkowska, JT Grupa) za próbę reinterpretacji formy historycznego schroniska na Lubaniu.

Schronisko na Lubaniu: dyskusja pokonkursowa

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zapraszają na dyskusję pokonkursową. W programie przewidziana jest prezentacja wyróżnionych i nagrodzonych prac oraz rozmowa z autorami, sędziami oraz przedstawicielami organizatorów. Dyskusja odbędzie się w czwartek 11 lutego  o godz. 17.00 na platformie Zoom. Organizatorzy proszą o wcześniejszą deklarację uczestnictwa (do 10 lutego 2021 do godziny 23.59) na adres e-mail: [email protected]. W wiadomości należy podać: imię, nazwisko oraz adres e-mail, na który 11 lutego 2021 zostanie przesłany link z dostępem do dyskusji.

Czytaj też: Polska nagrodzona w konkursie na projekt ekoschroniska w Abu Zabi

ZAPISZ SIĘ