Spis treści
- Kolejna nagroda dla pracowni WXCA za kompleks na warszawskiej Cytadeli
- Design Educates Awards - co to za konkurs
- Tegoroczna edycja nagrody; skład jury
- Kategorie i możliwe nagrody w tegorocznym konkursie DEA
- Historia budynku Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli
- Zmiana koncepcji rozlokowania muzeów na terenie Cytadeli
Kolejna nagroda dla pracowni WXCA za kompleks na warszawskiej Cytadeli
Niedawno informowaliśmy o nagrodzie Prix Versailles dla budynku Muzeum Historii Polski. Pracownia WXCA cieszy się teraz z kolejnej nagrody - tym razem Muzeum Wojska Polskiego zostało docenione, przez międzynarodowe jury nie za piękno, tylko za mądrość:
Jest to konkurs szczególny: sytuuje architekturę w kontekście edukacji i docenia obiekty, które nie tylko pełnią funkcje edukacyjne, ale też niosą wartość edukacyjną m.in. poprzez mierzenie się z wyzwaniami społecznymi czy środowiskowymi. Wśród jurorów Design Educates Awards zasiadają więc architekci czynnie działający zarówno na polu praktyki, jak i teorii architektury - jak zdobywca Pritzkera prof. Toyo Ito, stojący na czele tegorocznego jury."
- piszą na swojej stronie na Facebooku architekci.
Design Educates Awards - co to za konkurs
Design Educates Awards to nagrody przyznawane wyjątkowym
- architekturze,
- produktom,
- i innym gałęziom dizajnu,
które są wyjątkowe nie tylko z uwagi na swoją estetykę, ale także, dodatkowo - wpływ na społeczeństwo. Przykładem takich dodatkowych wartości, niesionych przez dizajn mogą być: potencjał edukacyjny, elementy storytellingu, pobudzanie krytycznego myślenia, czy zdolność wpływania na emocje lub zachowanie użytkowników, wpływ na percepcję i inne. Nagrody te wręcza zarejestrowana w Polsce fundacja Laka Foundation, organizacja non-profit, zajmująca się właśnie tematyką wpływu na społeczeństwo poprzez dizajn i architekturę. Zwycięzcy otrzymują certyfikaty i możliwość używania logo nagrody, są uwzględniani w corocznej publikacji konkursowej, zaproszeni do udziału w wystawie i uroczystości. Udział w konkursie kosztuje od 50 (dla studentów) do 600 dolarów (dla firm mających powyżej 100 pracowników).
Czytaj też:
Tegoroczna edycja nagrody; skład jury
W jury nagrody w tym roku zasiadali prof. Toyo Itō, prof. Benedetta Tagliabue, prof. Kerstin Thompson, David Basulto, prof. Rainer Mahlamäki, prof. Masayo Ave, Julie Payette, Zhang Ke, Myeong Kyu, Aidin Ardjomandi, prof. Thomas Schroepfer i Dr. Peter Kuczia. Ceremonia wręczania nagród odbędzie się we wrześniu 2024 r. w Niemczech.
Kategorie i możliwe nagrody w tegorocznym konkursie DEA
W każdej kategorii (1) projektowanie architektury, (2) projektowanie produktu (3) inne gałęzie, przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
Zwycięzca Roku
Złota Nagroda
Srebrna Nagroda
Brązowa Nagroda
Special Recognition
i Honorable Mention - wyróżnienie, które otrzymał nowy budynek Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy, autorstwa pracowni WXCA.
Oprócz tego przyznano specjalną nagrodę studencką.
Historia budynku Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli
Nowe Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej, tuż obok Muzeum Historii Polski jest otwarte dla zwiedzających od 13 sierpnia 2023 r. Muzeum Wojska Polskiego powołane zostało dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 22 kwietnia 1920 roku. Od początku placówka dzieliła siedziby z Muzeum Narodowym, najpierw przy ul. Podwale, a od 1934 roku, po wybudowaniu nowoczesnego gmachu projektu Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata, przy dzisiejszych Alejach Jerozolimskich. Już wówczas zakładano, że jest to jedynie sytuacja tymczasowa i w przyszłości Muzeum Wojska powinno mieć własny budynek. Udało się dopiero teraz.
Czytaj więcej o budynku i stałej wystawie:
Zmiana koncepcji rozlokowania muzeów na terenie Cytadeli
Pierwszy z dwóch obiektów Muzeum Wojska na warszawskiej Cytadeli to realizacja konkursowego projektu pracowni WXCA z 2008 roku. Architekci zaproponowali wówczas założenie z budynkiem głównym na osi wyznaczonej przez Bramę Straceń i dwoma pawilonami flankującymi od północy i południa rozległy plac Gwardii. Na przestrzeni lat koncepcja uległa zmianie. W 2015 roku rząd Ewy Kopacz podjął decyzję o przeznaczeniu budynku głównego na nową siedzibę Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska pozostawiając w dwóch bocznych pawilonach. Na razie zrealizowano jeden. Uroczyste otwarcie Muzeum Wojska Polskiego wraz z wystawą inauguracyjną „1000 lat chwały oręża polskiego” odbyło się 13 sierpnia.
Czytaj też: