Architektura MuratorKonkursyNabór zgłoszeń do European Prize for Urban Public Space 2018

Nabór zgłoszeń do European Prize for Urban Public Space 2018

Od stycznia będzie można zgłaszać pracę do dziesiątej edycji międzynarodowego konkursu, mającego uhonorować najlepsze europejskie projekty urbanistyczne. W 2016 roku główną nagrodę ex aequo zdobyła polska realizacja - Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie.

Odbywający się co dwa lata konkurs odbywa się z inicjatywy Centre of Contemporary Culture of Barcelona. Etosem konkursu, będącego jedyną nagrodą urbanistyczną obejmującą całą Europę, jest promocja europejskiego sposobu myślenia o mieście jako wspólnej przestrzeni, niosącej ze sobą wartości społeczne i polityczne. Nagrodzone projekty mają promować otwarty model miasta i przyczyniać się do harmonijnego współistnienia wielu funkcji i grup społecznych.

Pierwszą wyróżnioną w konkursie polską realizacją była aranżacja przestrzeni Placu Bohaterów Getta w Krakowie, uhonorowana wzmianką specjalną w edycji 2006. W 2014 w finale znalazła się ścieżka nad Wisłą połączona z rewitalizacją plaż, ale dziesięć lat czekaliśmy na kolejną nagrodę dla polskiej realizacji - w 2016 Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (o którym pisaliśmy w "Architekturze-murator" 04/2016) zdobyło główną nagrodę ex aequo z projektem rewitalizacji sadu termalnego w Caldes de Montbui w Hiszpanii.

Przewodniczącą międzynarodowego jury jest hiszpańska architektka Olga Tarrasó. Jednym z jego członków jest Ewa P. Porębska - redaktor naczelna "Architektury-murator". Także w gronie ekspertów znalazło się dwóch polskich architektów - Piotr Lewicki z pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak (autorów wyróżnionej w 2006 roku realizacji) oraz wykładający na uniwerytecie w Plymouth Krzysztof Nawratek.

Rejestracja zgłoszeń rozpocznie się 15 stycznia i potrwa do 21 lutego. Szczegółowy regulamin, jak również galeria zwycięzców poprzednich edycji, dostępny jest na stronie konkursu.

Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!
Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020 Modulus, projekt nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, autorstwa Moniki Kalinowskiej i Denysa Karandiuka został nagrodzony w konkursie proHolz Student Trophy 2020.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Zwyciężył architekt Adam Piaseczyński, wyróżnienie dla Igi Soczawy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Konkurs Young Design 2020! Zdobądź stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej Young Design to pierwszy w Polsce program, którego celem jest wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia. Główną nagrodą jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych.
Nagroda Integracyjna BDA – SARP: wyniki konkursu na identyfikację wizualną Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie identyfikacji wizualnej Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia honorowe.