Kolumbaria w Radomiu

i

Autor: materiały prasowe Projekt: BDR Architekci

Nagroda polityki

Nagroda architektoniczna "Polityki" – już dzisiaj gala

2024-06-04 11:35

W dniu 4 czerwca w nowym budynku Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli odbędzie się gala wręczania nagrody architektonicznej tygodnika „Polityka” – zobacz nominowane obiekty.

Szkoła Budowania. Ściany zewnętrzne i fundamenty w technologii IZODOM
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Kompleks muzealny muzeów Historii Polski i Wojska Polskiego
  2. Dom dla bezdomnych, kolumbaria, przebudowa stołówki dawnej huty i renowacja parku na kopcu

Laureata Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki” poznamy dzisiaj wieczorem. To już XIII edycja tej wręczanej dorocznie nagrody. O wszystkich nominowanych obiektach już pisaliśmy - zapraszamy do zapoznania się z syntetycznym podsumowaniem.

Kompleks muzealny muzeów Historii Polski i Wojska Polskiego

Wśród nominowanych obiektów jest samo muzeum, w którym odbędzie się gala wręczania nagrody, a dokładnie cały kompleks muzealny, zaprojektowany przez pracownię WXCA, zawierający oprócz grafitowego, obłożonego marmurem monumentalnego gmachu Muzeum Historii Polski, z olbrzymim hallem i tarasem na dachu, ustawiony do niego prostopadle i zamykający drugą pierzeję powstałego w ten sposób placu rdzawy gmach Muzeum Wojska Polskiego. Przypomnijmy, że otwarcie tych nowych gmachów muzealnych to zarazem otwarcie dla publiczności do tej pory zamkniętych i należących terenów pomiędzy warszawskim Żoliborzem a rzeką. Na teren można się dostać z Wisłostrady, nowo wybudowanym efektownym wjazdem, planowane jest także - i poddawane dyskusji - zrobienie wejścia dla pieszych od strony parku Fosa i Stoki Cytadeli, które ma wieść kładką poprowadzoną nad fosą okalającą Cytadelę, od strony sąsiadującej z Muzeum Katyńskim (docenianym za formę architektoniczną). Nowo otwarty teren muzeów Historii Polski i Wojska Polskiego to także nowy park i przestrzeń rekreacyjna w stolicy.

Przeczytaj więcej o muzeach tu i tu.

Zobacz zdjęcia budynków Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego - zobacz zdjęcia Muzeum Historii Polski:

Budynek oblicowano płytami z marmuru portugalskiego o różnorodnym rysunku. Do wykończenia elewacji wykorzystano ok. 27 tys. m² kamienia, w tym ok. 1000 m² płyt reliefowanych. Są one ułożone w poziome pasy, podkreślające warstwową, stratygraficzną strukturę. To struktura właściwa materii geologicznej, ale też naszej archeologii – zachodzącym po sobie procesom naturalnym, społecznym i kulturowym. Dlatego zdecydowaliśmy się na marmur, który jest kamieniem o bardzo wyrazistym rysunku. Każda z marmurowych płyt jest inna, niepowtarzalna, tak jak cała historia składa się z niepowtarzalnych, jednostkowych zdarzeń – tłumaczył "A-m" architekt Paweł Grodzicki z pracowni WXCA.

Zobacz zdjęcia Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego - zobacz zdjęcia Muzeum Wojska Polskiego:

Elewacje Muzeum Wojska Polskiego architekci początkowo planowali wykończyć cortenem. Ostatecznie, po zmianie przeznaczenia gmachu głównego, zdecydowali się na beton barwiony w masie na ceglasty kolor. Aby nadać bryle odpowiedni wyraz, fasady zyskały też specjalnie opracowany wzór. To tzw. szewron, który – w zamyśle autorów – ma przywodzić na myśl motywy militarne. Jego przestrzenna forma została pomyślana jako powierzchnia dla rzeźbiarskiej gry światła i cienia zmieniającej się wraz z porą dnia, a tym samym zmieniającej też ogólną percepcję gmachu.

Pomiędzy bryłami bloków funkcjonalnych znajdują się szklane fasady, dzięki którym zaciera się granica między wnętrzem a zewnętrzem. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego koresponduje z parkiem. - pisał o obiekcie Piotr Prus.

Dom dla bezdomnych, kolumbaria, przebudowa stołówki dawnej huty i renowacja parku na kopcu

Kolejne nominowane do nagrody nowe obiekty to warszawski dom dla osób w kryzysie bezdomności projektu xystudio – drugi budynek o takim samym przeznaczeniu po zamówionym przez tego samego inwestora (Fundację Domy Wspólnoty Chleb Życia Siostry Małgorzaty Chmielewskiej) domu w Jankowicach, który był w finale Narody Architektonicznej „Polityki” w IX edycji w 2019 roku - przeczytaj więcej; zespół kolumbariów na Cmentarzu Komunalnym na Firleju w Radomiu, autorstwa BDR Architekci - przeczytaj więcej; przebudowa stołówki huty „Pokój” na placówkę ING Banku Śląskiego, którą zaprojektowało Małeccy Biuro Projektowe - przeczytaj więcej; park Akcji „Burza” pod kopcem Powstania Warszawskiego w Warszawie, biur topoScape i Archigrest - przeczytaj więcej.

Zobacz zdjęcia warszawskiego domu dla osób w kryzysie bezdomności:

Sercem budynku stała się centralna kaplica symbolizująca dom, pierwszą potrzebę człowieka. Skupiona wokół niego wspólnota ma dawać nadzieję na lepsze jutro. Chata ze spadzistym dachem wykonana została z drewna. Można ją obejść, ale też spojrzeć na nią z góry, z otwartych antresoli. Wśród mieszkańców są wyznawcy różnych religii. Co ciekawe, prawie wszyscy spotykają się o godz. 19.00 na krótkim nabożeństwie. Kaplica łączy się ze świetlicą i jadalnią. To było jedno z ważniejszych założeń. Takiego miejsca brakowało w poprzednich schroniskach. Teraz przestrzeń jest elastyczna. To szczególnie ważne, gdy goście z okolicy przychodzą na wspólną mszę – cała kaplica otwierana jest na świetlicę. - pisała o obiekcie Dorota Sibińska.

A tak wygląda radomskie kolumbarium:

Kolumbaria w Radomiu

i

Autor: materiały prasowe Projekt: BDR Architekci
Kolumbaria w Radomiu

i

Autor: materiały prasowe Projekt: BDR Architekci

Projekt wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez władze miasta we współpracy z lokalnym SARP-em. Zadaniem uczestników było zaproponowanie zespołu kolumbariów usytuowanych w miejscu krzyżowania się głównych osi cmentarza komunalnego przy ul. Ofiar Firleja 45 w Radomiu. Obiekty miały docelowo pomieścić 2000 urn z prochami zmarłych. Zwycięska praca zakłada realizację w etapach sześciu tzw. komnat, rozplanowanych wokół niewielkiego placu kontemplacji. Konstrukcja kolumbariów opiera się na prefabrykatach betonowych - pisał o projekcie Tomasz Żylski.

Wideo prezentujące kolumbarium.

Zobacz również zdjęcia warszawskiego parku Akcji "Burza":

Park park Akcji „Burza” na warszawskim Mokotowie powstał w miejscu wysypiska gruzu pochodzącego z ruin Warszawy. Teraz to miejsce łączy w sobie z pozoru zupełnie przeciwstawne funkcje – upamiętnienie bolesnej historii miasta z zabawą dla dzieci i rekreacją dla wszystkich.

Zobacz też jak wygląda przebudowana na siedzibę banku dawna stołówka huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej:

Architekci  poddali obiekt metamorfozie; efektowną przemianę przeszedł też otaczający historyczną stołówkę teren. Jak tłumaczą autorzy, inspiracji dostarczyło surowe, przemysłowe sąsiedztwo. Obiekt wykończono czarną klinkierową okładziną, a wokół posadzono różne gatunki traw ozdobnych. Czarna cegła pojawiająca się na elewacji stała się niejako tłem dla bujnie rosnącej roślinności, niemo obserwując odradzające się wokół niej życie – opowiadali.

To, co zwraca uwagę to, że prawie każdy z nominowanych w tym roku projektów to w ważnym zakresie nie tylko sam budynek, ale też zielona przestrzeń wokół niego a jeden z nich dotyczy budownictwa socjalnego.