Architektura MuratorKonkursyNagroda POLITYKI – finaliści 2020

Nagroda POLITYKI – finaliści 2020

Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.

Nagroda POLITYKI – finaliści 2019
Dom Kwadrantowy, proj. KWK Promes Robert Konieczny, jedna z pięciu realizacji, które znalazły się w finale Nagrody POLITYKI 2020;ot. Jarosław Syrek

Tygodnik „Polityka” ogłosił piątkę finałowych realizacji, które ubiegają się w tym roku o nagrodę główną. Do 19 kwietnia swojego faworyta mogą też wskazać internauci! W 2020 Nagroda Architektoniczna POLITYKI zostanie przyznana już po raz dziewiąty. Nominacje zgłaszają wybrani przez redakcję architekci i urbaniści, krytycy architektury oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz ładu przestrzennego, natomiast laureatów wybiera specjalnie powołane jury, w którym w tej edycji znaleźli się: Grzegorz Buczek, Paweł Dobrzycki, Feliks Falk, Marlena Happach, Marek Kościkiewicz, Jacek Michalak, Ewa P. Porębska, Krzysztof Sołoducha, Magdalena Staniszkis, Bogna Świątkowska, Jarosław Trybuś oraz przedstawiciele redakcji „Polityki”: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.

Spośród nominowanych obiektów jury wyłoniło właśnie piątkę finalistów.

Dom dla bezdomnych w Jankowicach, projekt: Xystudio
Dom Kwadrantowy, okolice Warszawy, projekt: KWK Promes Robert Konieczny
Biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu, projekt: Maćków Pracownia Projektowa
Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, projekt: 44 różne pracownie
Baza kajakarska w Augustowie: ośrodek sportów wodnych nad Nettą, projekt: PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne, INOONI Jakub Zygmunt, Martyna Lenart-Zygmunt

Zwycięzcę tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI poznamy w maju, ale już teraz można oddać głos w plebiscycie czytelników: www.polityka.pl/architektura

Z archiwum „Architektury”: architektura samorzutna W cyklu „Z archiwum” publikujemy dwa artykuły na temat tzw. architektury samorzutnej, czyli realizowanej metodami gospodarskimi na własne potrzeby, zwykle bez udziału architekta: tekst popularyzatora tego pojęcia Jana Minorskiego z 1963 roku i Andrzeja Rzymkowskiego z roku 1964 roku. O współczesny komentarz do materiału poprosiliśmy Annę Zawadzką-Sobieraj.
Toalety publiczne w Polsce: TOP 5 Dzięki inwencji architektów, realizujących często niezwykle efektowne pomysły, oraz nowym rozwiązaniom na rynku, zwiększających higienę i komfort użytkowania, wizyta w publicznej toalecie przestaje być przykrą koniecznością. Prezentujemy pięć oddanych w ostatnich latach toalet publicznych. Zobaczcie nowe projekty toalet publicznych w Polsce: od katowickiego Spodka, do warszawskiego Vitkaca.
Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku W 2019 roku obchodziliśmy m.in. 50. rocznicę wynalezienia internetu, 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce i 15. rocznicę przystąpienia naszego kraju do UE, ale też 100. rocznicę powstania Bauhausu i 25. rocznicę wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Jakie jeszcze wydarzenia architektoniczne miały miejsce w 2019 roku – co zapamiętamy w Polsce, a co przejdzie do historii architektury na świecie?
Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury: pięć wystaw w pięciu miastach Polski Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski organizuje wystawy, z których każda przygląda się innemu fenomenowi rodzimej architektury.
10 polskich budynków, które zostaną ukończone w 2017 roku Długo wyczekiwane instytucje publiczne, innowacyjne budynki wielorodzinne i nietypowe biurowce - prezentujemy wybór dziesięciu polskich realizacji, których budowa zakończy się w 2017 roku.