Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec Nowy Targ we Wrocławiu

Biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu

Przy niedawno odnowionym placu stanął budynek, który porządkuje przestrzeń w historycznym centrum miasta. Zarówno plac, jak i biurowiec powtarzają geometryczny motyw kraty. O nowym projekcie pracowni Zbigniewa Maćkowa piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu
Na poziomie parteru zaplanowano kilkanaście lokali usługowo-handlowych, dostępnych bezpośrednio z przyległych ciągów pieszych. Takie rozwiązanie ma na celu przywrócenie tradycyjnych funkcji ulicy, zaniedbanych w tym miejscu od czasów II wojny światowej; fot. Maciej Lulko

Timothy Snyder, światowej sławy historyk, w swojej książce Skrwawione ziemie opisuje okrutne dzieje Europy Środkowej, między Hitlerem a Stalinem (by użyć wymownego podtytułu). Na bloodlands położony jest także Wrocław — jedno z najbardziej zniszczonych miast w latach 40. XX wieku. Snyder koncentruje się głównie na ofiarach ludzkich, na hekatombie narodów Europy centralnej podczas II Wojny Światowej, ale my (architekci) nie możemy nie pochylić się także nad destrukcją przestrzeni, która dokonała się pod koniec zmagań wojennych. Kiedy wojna się skończyła (a przypomnijmy, że walka o zdobycie Festung Breslau była jedną z jej ostatnich batalii), Wrocław powoli podnosił się z gruzów. Niemiecka epoka dobiegła końca, a miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków Polski, położonej od teraz w nowych granicach. Odbudowie dawnego Breslau nie towarzyszył entuzjazm całego narodu, jak przy pracach dla stolicy. Warto uświadomić też sobie panującą wówczas niepewność o przyszłe losy tzw. Ziem Odzyskanych, Ziem Zachodnich, o nową społeczność regionu, sprowadzoną tu w dużej mierze wbrew swojej woli, o innej tożsamości i braku związków z aktualnym miejscem zamieszkania.

To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej Architektury-murator.
Chcesz dalej czytać ten tekst?

Apartamenty Atmo we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa Wkrótce rozpocznie się budowa zespołu apartamentowego Atmo we Wrocławiu. To kolejna realizacja Maćków Pracownia Projektowa na Kępie Mieszczańskiej.
Ogrody Graua autorstwa Maćków Pracownia Projektowa Zabytkowa willa przy ul. Gdańskiej we Wrocławiu odzyskała dawną świetność. Obiekt został zmodernizowany w ramach realizacji nowego zespołu mieszkalnego, za którego koncepcję odpowiada Maćków Pracownia Projektowa.
Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu Na wrocławskim Borku rozpoczęła się budowa nowego osiedla, w którym zaplanowano łącznie 41 mieszkań. Najmniejsze będą mieć 30 m2, największe, trzypoziomowe, nawet 197 m2. Za projekt zespołu odpowiada Maćków Pracowania Projektowa.
Biurowiec Green2Day we Wrocławiu Biurowiec zaprojektowany przez Maćków Pracownię Projektową zdobył pierwsze miejsce w ubiegłorocznym konkursie Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Budynek w centrum Wrocławia to ekologiczna, energooszczędna i przyjazna użytkownikom inwestycja, w której dużą rolę odgrywają atrakcyjnie rozplanowane przeszklenia, tworzone z wykorzystaniem systemów aluminiowych polskiej marki.
Młyn Maria – Maćków Pracownia Projektowa rewitalizuje zabytkowy zespół w centrum Wrocławia Zabytkowy zespół Młyna Maria we Wrocławiu czeka rewitalizacja. W miejscu dawnych silosów i magazynów architekci zaprojektowali w pełni wykończone apartamenty.
Zespół mieszkaniowy Angel River we Wrocławiu Zakończyła się budowa zespołu mieszkaniowego Angel River nad Oławą według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa. Kompleks charakteryzuje 55-metrowa wieża z widokiem m.in. na Ostrów Tumski, most Grunwaldzki i Halę Stulecia.