Najlepsi młodzi architekci AD 2019
Listę najlepszych młodych architektów przed 40 rokiem życia „Europe 40 Under 40” od 2008 roku publikuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Aby się na niej znaleźć, należy najpierw wpłacić 200 euro tzw. opłaty manipulacyjnej i przesłać od jednego do trzech własnych projektów (nie muszą być zrealizowane). Zgłoszenia ocenia powołane przez Centrum jury, w skład którego wchodzą międzynarodowi architekci, krytycy, dziennikarze i wykładowcy. Prace wszystkich laureatów publikowane są następnie w specjalnym katalogu i pokazywane na objazdowej wystawie. Czytaj też: Najważniejsze konkursy dla młodych architektów |W tym roku najlepsi młodzi architekci zostali wybrani przez jury w składzie: Tsampikos Petras, architekt, założyciel biura Petrās Architecture, Thanasis Polyzoidis, architekt, współzałożyciel Topio7 Architecture, Iro Skouloudi, designerka i architektka oraz Tzina Sotiropoulou, architektka, współprowadząca biuro Architectones02 i internetowy magazyn SLUS.gr. Wśród 40 wschodzących gwiazd architektury 2019 roku, obok projektantów z Francji (23), Turcji (3), Grecji (2), Włoch (2), Hiszpanii (2), Cypru (1), Czech (1), Holandii (1), Irlandii (1) i Wielkiej Brytanii (1), znalazło się troje architektów z Polski: Jakub Cieślik, Anna Paszkowska- Grudziąż i Łukasz Skorek.
Kim są najlepsi młodzi architekci w Polsce
Jakub Cieślik, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, od 2011 roku prowadzi w Częstochowie pracownię grupaVERSO (od 2013 roku wspólnie z Kamilem Cierpiołem). Wśród realizacji biura warto wymienić m.in. wnętrza Galerii Dobrej Sztuki w Częstochowie (2013, we współpracy z Martą Gawin), zespół apartamentowy w Sandomierzu (2014, z Salwatorem Dąbkiem, Kamilem Cierpiołem i Michałem Wręczyckim) czy Dom na Łące w Blachowni i Dom Leśny w Mykanowie (z Kamilem Cierpiołem), które nagrodzono w ostatniej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. Dom Leśny prezentowany był m.in. na wystawie V4 Family Houses 2019 zorganizowanej przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich. Jakub Cieślik prowadził też w Częstochowie własną szkołę rysunku, a od 2005 roku angażuje się w pracę na rzecz lokalnego oddziału SARP, organizując m.in. cykliczne wystawy i warsztaty pod hasłem „Młodzi w Architekturze”.Anna Paszkowska-Grudziąż, wspólnie z mężem Rafałem Grudziążem, od 2010 roku prowadzi warszawską pracownię 81.waw.pl. Na koncie mają wnętrza klubu studenciego Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (2015) oraz liczne projekty domów jednorodzinnych, w tym Dom po Przekątnej, Dom Dziurawy, Dom Leśny czy Dom Polny, za który otrzymali m.in. Nagrodę Roku SARP w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny. Łukasz Skorek, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, doświadczenie zdobywał w pracowniach holenderskich i polskich, a w 2013 roku założył w Krakowie własne biuro pod nazwą Kakofonia Ulotnych Myśli. KUMstudio zajmuje się projektowaniem architektonicznym, doradztwem inwestycyjnym oraz tworzeniem autorskich mebli. Wśród jego realizacji znajdują się m.in. wnętrza Instytutu leczenia zeza w Krakowie (2013) i domy jednorodzinne: CUT House w Krakowie (2019) czy TRIPLE House w Bibicach (2020).
Polacy na liście Europe 40 under 40
Polacy na liście najlepszych młodych architektów Europe 40 under 40 reprezentowani byli od początku ustanowienia nagrody. W 2008 roku obok m.in. Fabrizio Barozziego i Alberto Veigi oraz Bjarke Ingelsa ze znanej dziś duńskiej pracowni BIG znaleźli się Robert Konieczny i Tomasz Konior, w 2009 roku za wschodzące gwiazdy architektury uznano Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego, założycieli poznańskiego biura Ultra Architects, a także Annę Siedlecką, Beatę Goczoł oraz Oskara i Barabarę Grąbczewskich, w 2010 – Piotra Nawarę i Agnieszkę Szultk z nsMoonStudio oraz Wojciecha Subalskiego, obecnie współprowadzącego studio HS99, a w 2013 – Romana Rutkowskiego.
Najlepsi młodzi architekci 2020
Przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu architektonicznego Europe 40 under 40 trwa do 1 grudnia 2020 roku. Mogą wziąć w niej udział architekci, architekci wnętrz i krajobrazu, a także urbaniści, którzy nie ukończyli 40 roku życia przed 1 grudnia 2020 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, najlepszych młodych architektów wybierze profesionalne jury na podstawie przesłanych projektów bądź zdjęć realizacji. Wyniki Europe 40 Under 40 poznamy na początku 2021 roku. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: www.europeanarch.eu.