Architektura MuratorKonkursyNAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego

Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego NAWW 2022. Jury wyłoniło laureatów w sześciu kategoriach. Grand Prix dla Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu Pracowni Projektowej J.P. Woźny.

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu, proj. Pracownia Projektowa J.P. Woźny; fot. serwis prasowy urzędu miasta

Konkurs o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego NAWW to wspólna inicjatywa poznańskiego oddziału SARP i Wielkopolskiej Izby Architektów RP. Jego celem jest promocja wysokiej jakości architektury oraz wspieranie rozwoju wartościowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w regionie. Do tegorocznej edycji można było zgłaszać realizacje ukończone w 2021 roku na terenie Wielkopolski.

W jury NAWW 2022 zasiedli architekci Natalia Paszkowska (przewodnicząca), Jacek Krych, Aida Januszkiewicz-Piotrowska, Wojciech Krawczuk, Jowita Maćkowiak, Katarzyna Weiss, Krzysztof Frąckowiak, Piotr Kluj, Jakub Głaz i Agata Twardoch. „Architektura-murator” była partnerem medialnym konkursu.

Nagrodę w kategorii Budynek użyteczności publicznej, a zarazem Grand Prix przypadło Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu autorstwa Pracowni Projektowej J.P. Woźny. To zakrojony na szeroką skalę projekt rewitalizacji terenu  dawnej fabryki tlenu w centrum miasta, na który w 2018 roku gmina pozyskała dotację z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w wysokości prawie 14 mln zł. W ramach inwestycji powstały m.in. strefy rekreacji, zmodernizowano teren tzw. Zielonego Rynku i infrastrukturę drogową w sąsiedztwie, a przede wszytskim przywrócono do życia zabytkowy bydynek Tlenowni, gdzie mieszczą się dziś siedziby lokalnego centrum kultury i biblioteki publicznej, a w przyległych pawilonach swoje biura mają organizacje pozarządowe, spółdzielnia socjalna oraz rady osiedli. W obiekcie odbywają się koncerty, konferencje i sesje Rady Miejskiej, ale prowadzone są też warsztaty terapeutyczne i udzielana jest bezpłatna pomoc prawna.

Nagroda przyznana za wrażliwe i twórcze przekształcenie silnie zdekapitalizowanego pofabrycznego obiektu w funkcjonalny i estetyczny ośrodek o wysokiej jakości służący wszystkim mieszkańcom. Na uznanie zasługuje zachowanie  historycznej bryły i takie wzbogacenie jej o nowe elementy, które wzmacnia walory kompozycyjne i użytkowe obiektu. Starannie skomponowany plac przed wejściem z nowo posadzonymi drzewami jest bardzo dobrym dopełnieniem przestrzeni wewnątrz budynku. Stanowi też zachętę, by podobnym przekształceniom poddać przedpole urzędu po przeciwnej stronie ulicy.  Różnorodność funkcji i licznych aktywności odnotowanych w Tlenowni po roku od otwarcia wskazuje, że budynek we właściwy sposób pozwala działać znajdującym się w nim instytucjom
– uzasadniali sędziowie. To nie jedyny w ostatnim czasie sukces pracowni  J.P. Woźny. Biuro zwyciężyło też w tegorocznym konkursie o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022 za ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim.

Czytaj też: Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro |

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu, proj. Pracownia Projektowa J.P. Woźny; fot. serwis prasowy NAWW

Wyróżnienie w kategorii Budynek użyteczności publicznej otrzymał pawilon do jogi na terenie prywatnej posesji w Przeźmierowie autorstwa biura Mili Młodzi Ludzie. To niewielki, składający się z dwóch brył obiekt, w którym inwestorka prowadzi zajęcia i  który służy też organizacji spotkań i warsztatów dla grup z zewnątrz. Wyróżnienie przyznane zostało za wielką wrażliwość i finezję z jaką potraktowano zarówno nowy pawilon jak i i zastany kontekst. Niewielki obiekt powstał w  urządzonym ogrodzie przy ciekawym architektonicznie domu jednorodzinnym i – mimo że nadano mu inny niż zastosowany w głównym budynku styl – absolutnie nie konkuruje z otoczeniem; sprawia wręcz wrażenie jakby stał w tym miejscu od zawsze – tłumaczyli sędziowie.

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Pawilon do jogi w Przeźmierowie, proj. Mili Młodzi Ludzie; fot. PION

Nagrodę w kategorii Budynek mieszkalny wielorodzinny zdobyła kamienica przy Rynku Wildeckim 3 w Poznaniu (proj. Ultra Architects). Jak uzasadniało jury, budynek stanowi dopełnienie pierzei rynku od strony północnej i wpisuje się współczesną formą w przestrzeń, która kształtowała się na przełomie XIX i XX wieku. Autorzy zaproponowali ciekawe rozwiązania detali. Budynek w ocenie jury jest przykładem interesujących zmian w przestrzeni miasta.

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Budynek Rynek Wildecki 3 w Poznaniu, proj. Ultra Architects; fot. Tomasz Hejna, dzięki uprzejmości Okre Development

Pracownia Ultra Architects zwyciężyła też w kategorii budynków jednorodzinnych. Sędziowie docenili architektów za realizację Złamanego dom w Poznaniu. Autorzy po raz kolejny udowadniają, że upór i konsekwencja popłaca. Otrzymują oni bowiem nagrodę za budynek, który można przyrównać do najwyższych lotów powieści - jest idea, jest jej pełna pasji realizacja i jest finalny suspens, który pozostaje na długo w pamięci osób, którym było dane doświadczyć tego budynku w bezpośrednim kontakcie. Od betonowej konstrukcji, przez wszechobecne drewno, po minimalistyczną stalową klamkę, tu wszystko jest na miejscu. Budynek pozwala otoczeniu zaglądać przez liczne okna i tarasy do środka, samemu będąc, zdałoby się wydawać, nieodzownym elementem jego „wyposażenia” - uzasadniali sędziowie.

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Złamany dom w Poznaniu, proj. Ultra Architects; fot. serwis prasowy NAWW

Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła przebudowa domu jednorodzinnego w Lesznie (proj. studio de.materia). Istniejący budynek uległ daleko idącej transformacji, zarówno w zakresie rozszerzenia programu funkcjonalnego, jak i rozwiązań formalnych kształtowania bryły czy elewacji. W ocenie jury dom w wyniku tego procesu stał się dobrym przykładem powściągliwej w wyrazie, niedominującej w kontekście architektury – czytamy w uzasadnieniu.

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Przebudowa domu jednorodzinnego w Lesznie, proj. studio de.materia; fot. ONI studio / serwis prasowy NAWW

Za najciekawszy projekt wnętrzarski jury uznało realizację pracowni Tekktura, które zaaranżowało przestrzeń w budynku ekspozycyjno-biurowym firmy Blum Polska w Jasinie koło Swarzędza.  Nagroda została przyznana za harmonijne, ale strefowo zróżnicowane zaprojektowanie i realizację wnętrz obiektu przeznaczonych na biura, ekspozycję, szkolenia i recepcję gości. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów i urządzeń, w połączeniu z innowacyjnym ich wykorzystaniem pozwoliło na wytworzenie dużej, czytelnej przestrzeni, w której każdy może znaleźć swoje miejsce, bez uczucia zagubienia – czytamy w uzasadnieniu.

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Wnętrza budynku ekspozycyjno-biurowego firmy Blum Polska w Jasinie koło Swarzędza, proj. Tekktura; fot. serwis prasowy NAWW

W kategorii  Przestrzeń wspólna jury przyznało tylko wyróżnienie. Otrzymała je ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim (proj. Pracownia Projektowa J.P. Woźny z zespołem) za dyskretne, ale zauważalne upamiętnienie bardzo cennych odkryć archeologicznych. Niska i oszczędna w wyrazie forma nie konkuruje z zabytkowym kościołem NMP. Przeciwnie – pozwala lepiej dostrzec tę nieco zapomnianą świątynię. Wysokiej jakości szkło artystyczne użyte do stworzenia instalacji właściwie koresponduje z klasą i znaczeniem historycznego otoczenia. Prostota, czytelność i ponadczasowy charakter instalacji powinny stanowić inspirację dla podobnych przedsięwzięć w mieście i kraju – uzasadniali wybór sędziowie.

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim, proj. Pracownia Projektowa J. P. Woźny; fot. ARCHIGLASS

Za najciekawsze Dzieło eksportowe wielkopolskich architektów uznano przebudowę amfiteatru w Koszalinie (proj. APA Jacek Bułat). Nagrodę przyznano za udane rozwiązanie niełatwego zadania, jakim była przebudowa i rozbudowa istniejącego amfiteatru o wyrazistej formie. Działania projektantów zdecydowanie poprawiły funkcjonalność obiektu jednocześnie zachowując charakter jego architektury. Pokazały, jak ważne dla przestrzeni publicznej są świadome, wyważone decyzje projektowe i szacunek dla poprzedników – czytamy w uzasadnieniu.

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Przebudowa amfiteatru w Koszalinie, proj. APA Jacek Bułat; fot. serwis prasowy NAWW

Nagrodę w kategorii Młody Twórca zdobyli ex aequo Bartosz Gurawski, syn zmarłego w tym roku Jerzego Gurawskiego, obecnie prowadzący pracownię ARPA i Piotr Kamiński, absolwent UAP Poznań i NTU Nottingham, współzałożyciel poznańskiego biura Wartość Dodana. Tegoroczna nagroda przypadła Młodym Twórcom, którzy w swoim dorobku mogą poszczycić się ciekawymi realizacjami, gdyż zdolnych architektów można poznać nie po dobrych projektach, ale właśnie po ich udanych realizacjach. Koledzy Bartosz oraz Piotr wykazują się w swojej twórczości szczególną wrażliwością i talentem, co rokuje na przyszłość. Kapituła doceniła również zaangażowanie kolegi Piotra w aktywną działalność na rzecz środowiska architektonicznego – uzasadniali jurorzy.

W tegorocznej edycji pojawiła się nowa kategoria: Zespół zabudowy jednorodzinnej. Za najlepszą realizację tego typu jury NAWW 2022 uznało drugi etap osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu (proj. Insomia). Jak tłumaczyli sędziowie, nagroda przyznana została za niezwykle wysokiej jakości, bardzo starannie przemyślaną i wykonaną zabudowę mieszkaniową o klasie przekraczającej większość inwestycji mieszkaniowych w kraju. Na uznanie zasługuje wrażliwość związana z zachowaniem istniejącej dorodnej zieleni, a także głęboka świadomość potrzeb użytkowników wyrażona zarówno poprzez optymalne rzuty mieszkań, jak i dodatkowe elementy funkcjonalne. Jak wskazują naoczne obserwacje, kameralna i zróżnicowana przestrzeń osiedla sprzyja sąsiedzkiej integracji. Godne pochwały jest utrzymanie wysokiego poziomu projektu i wykonania na kolejnym etapie budowy osiedla – podkreślono w uzasadnieniu.

NAWW 2022: poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego
Osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu, etap II, proj. Insomia; fot. serwis prasowy NAWW
Autor: (Red.)
Rusza nowa edycja konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu Komisja Europejska zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Nadsyłanie zgłoszeń do 31 stycznia 2023 roku.
Saint-Gobain Glass Design Award: konkurs dla architektów i studentów projektowania Firma Saint-Gobain zaprasza wszystkich architektów i studentów, którzy w swoich realizacjach bądź projektach wykorzystują produkty marki do udziału w konkursie Saint-Gobain Glass Design Award. Pula nagród wynosiż 70 tys. zł.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy Jeszcze tylko do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia na konkurs Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego czeka na projekty miejsc, przestrzeni publicznych i inicjatywy, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.
Nagroda BDA-SARP 2022 – Agnieszka Kępa zwyciężczynią konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty dyplomowe 2022 roku. Międzynarodowe jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej przyznało Grand Prix oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła Agnieszka Kępa z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.