Architektura MuratorKonkursyNowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs

Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs

Nowy wieżowiec w Gdyni będzie tylko o 20 metrów niższy od Sea Towers. W konkursie na projekt obiektu zwyciężyła Grupa 5 Architekci, pokonując m.in. holenderskie biuro MVRDV i brytyjskie studio RMJM. Prezentujemy wszystkie konkursowe prace.

Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs
Zespół mieszkaniowo-usługowy przy skrzyżowaniu ulic Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej, proj. Grupa 5 Architekci, I nagroda. Widok od strony ul. Drogi Gdyńskiej


Wieżowiec w Gdyni Grupy Allcon

Konkurs architektoniczny na projekt nowego wieżowca w Gdyni zorganizowała Grupa Allcon. Do udziału zaprosiła sześć pracowni: RMJM z Wielkiej Brytanii, MVRDV z Holandii, BJK Architekci z Gdyni, ARUP Polska w konsorcjum z sopockim Roark Studio oraz dwa warszawskie biura – APA Wojciechowski i Grupa 5 Architekci. Zadaniem uczestników było zaproponowanie nowej zabudowy w obrębie ulic Kielecka i Droga Gdyńska, nieopodal centrum handlowego Riviera. Na dwuhektarowej działce inwestor zaplanował tam zespół mieszkaniowo-biurowy o powierzchni ok. 55 tys. m² ze 120-metrową dominantą.

Czytaj też: Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu |

W jury konkursu zasiedli: architekci Marcin Sienkowski i Jakub Nowopolski, przedstawiciele Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów, Iwona Markešić i Renata Stelmach, reprezentujące władze miasta i przedstawiciele inwestora. Zgodnie z regulaminem, wszystkie prace zostały zakodowane i przekazane do depozytu notarialnego bez informacji o autorach. Funkcję przewodniczącej objęła dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni Iwona Markešić.

Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs
Zespół mieszkaniowo-usługowy przy skrzyżowaniu ulic Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej, proj. Grupa 5 Architekci, I nagroda. Widok od strony wzgórza

Nowy gdyński wieżowiec od Grupa 5 Architekci

Przy ocenie prac sędziowie brali pod uwagę m.in. pomysłowość w kształtowaniu komunikacji pieszej, aranżacji terenów zielonych i rekreacyjnych oraz powiązanie ich z otaczającymi zalesionymi wzgórzami. Ostatecznie pierwsze miejsce postanowili przyznać projektowi biura Grupa 5 Architekci. Ideą zwycięskiego projektu jest stworzenie na styku śródmieścia i wzgórz morenowych zespołu zabudowy, wewnątrz którego wielkomiejska skala przenikać się będzie z kameralnymi przestrzeniami krajobrazowymi. Ta koncepcja ma zdecydowanie miastotwórczy charakter: rozszerza wypełnioną ludzką aktywnością miejską tkankę Śródmieścia na zachodnią stronę linii kolejowej – uzasadniała wybór jury Iwona Markešić podczas rozstrzygnięcia konkursu, które ze względu na pandemię odbyło się on-line. W zespole występuje zabudowa o różnym charakterze – od punktowej (część mieszkalna), do kwartałowej (część biurowa). Zróżnicowana jest również skala budynków – od 24 do 120 metrów wysokości.

Autorzy nagrodzonej pracy przedstawili zespół o śnieżnobiałych elewacjach i geometrycznych podziałach, nawiązujących do modernistycznego dziedzictwa miasta. Główną inspiracją była dla nas modernistyczna spuścizna Gdyni z czasów międzywojennych. Z drugiej strony chcieliśmy odnieść się do nowoczesnego miasta portowego i płynnego powiązania współczesnej architektury z krajobrazem przelewającym się ze wzgórz w kierunku drogi Gdyńskiej – mówił Roman Dziedziejko z pracowni Grupa 5 Architekci po ogłoszeniu wyników. Dominantę zlokalizowano w północno-zachodniej części terenu i obrócono w stosunku do pozostałej zabudowy w taki sposób, aby apartamenty miały widok z okien bądź w kierunku morza, bądź w kierunku lasów i wzgórz morenowych. W połowie wysokości budynku przewidziano dodatkowo taras, z którego rozciąga się widok na zatokę, śródmieście Gdyni i w kierunku Gdańska.

Sąd zdecydował również o przyznaniu jednego wyróżnienia. Otrzymało je studio MVRDV za oryginalne podejście do zagospodarowania terenu i zieleni przenikającej całe założenie.

Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs
Zespół mieszkaniowo-usługowy przy skrzyżowaniu ulic Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej, proj. Grupa 5 Architekci, I nagroda. Widok z peronu Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana

Wieżowiec Allcon: kiedy budowa

Dzięki tej inwestycji zmieni się oblicze Gdyni. Niezmiernie cieszy też, że projektanci wyznaczyli bardzo dużą rolę przestrzeniom publicznym. Do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane nie tylko skwery o wielkomiejskim charakterze, ale też kameralne, zielone dziedzińce, a wszystko będzie połączone estetycznymi drogami dla pieszych i ścieżkami rowerowymi – mówił Wojciech Szczurek podczas ceremonii ogłoszenia wyników.

Jak zapowiada Allcon, proces projektowania oraz uzyskiwania wszelkich niezbędnych pozwoleń zajmie ok. dwóch lat. Realizacja nowego wieżowca w Gdyni powinna więc rozpocząć się w 2023 roku. Inwestor zamierza też ubiegać się o liczne certyfikaty, m.in. polski „Obiekt bez Barier”, a także międzynarodowe: BREEAM przyznawany za rozwiązania ekologiczne oraz WELL Core and Shell, który potwierdza szczególną dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.
SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec SKYSAWA powstaje przy rondzie ONZ według projektu Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury. To kolejny warszawski wieżowiec połączony podziemnym tunelem z pobliską stacją metra.
Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa Burj Khalifa zredefiniował to, co wydawało się niemożliwe w projektowaniu i inżynierii budynków. To najwyższy budynek świata, który łącząc najnowocześniejsze technologie i różne wpływy kulturowe, stał się globalną ikoną.
Najwyższy budynek Europy – Łachta Centr Łachta Centr, najwyższy budynek Europy, został wzniesiony dla firmy Gazprom jako symbol potęgi koncernu. Wieżowiec stał się również jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów brytyjskiej pracowni RMJM.
Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki Panoramę Warszawy zdominowała sylwetka Pałacu Kultury i Nauki. Budynek od lat wzbudza kontrowersje. W świadomości wielu mieszkańców stolicy jest to symbol dramatycznej epoki w historii Polski. Inni uważają go po prostu za najwyższy, choć nie najbardziej imponujący, budynek w kraju.