Zadaniem uczestników konkursu będzie opracowanie koncepcji centralnego fragmentu placu Defilad – przestrzeni pomiędzy głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. Pierzeję północną przyszłego placu stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Kultura i usługi dominować będą również na planowanej pierzei południowej, wyznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Chcemy wreszcie „odczarować” to miejsce, przywrócić miastu i jego mieszkańcom. Warszawiacy będą mieli istotny głos w tej sprawie. Skonsultujemy z nimi prace wybrane w konkursie. Jestem bardzo ciekawa odpowiedzi architektów na to trudne konkursowe wyzwanie oraz głosów mieszkańców, które zostaną zebrane podczas konsultacji społecznych – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Ogłoszenie konkursu poprzedziła analiza potrzeb społecznych i historii placu. W materiałach, które otrzymają uczestnicy opisano m.in. relację przestrzeni placu i innych ważnych przestrzeni w Warszawie.
Szukamy nowej tożsamości tego miejsca, ważnego dla warszawiaków i gości odwiedzających stolicę. Wizji jego działania nie tylko od święta, ale też na co dzień - o różnych porach dnia i roku. Konkurs traktujemy jako element konsultacji społecznych, o które wnioskowali warszawscy aktywiści – mówi Marlena Happach, architektka miasta.
Nadesłane projekty oceni jury w skład którego weszli uznani architekci, eksperci i aktywiści. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni równorzędnymi nagrodami i zaproszeni do negocjacji. Wybór pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne. Prace konkursowe zostaną zaprezentowane w ramach wystawy, której towarzyszyć będą liczne warsztaty. Dzięki dyżurom konsultacyjnym swoją opinię na temat projektu wyrazić będą mogli mieszkańcy.
Wyniki konkursu poznamy na początku listopada, na zakończenie festiwalu „WARSZAWA W BUDOWIE 9”, organizowanego przez miasto oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy. Tegoroczna edycja opowie historię jego budowy, kolejnych konkursów na jego przekształcenie oraz przybliży debaty dotyczące jego metamorfozy.
Dziewiąta edycja naszego festiwalu będzie przebiegała pod hasłem „Plac Defilad. Krok do przodu”. Będziemy ingerowali w przestrzeń placu stawiając pytania o jego przyszłość, prezentowali analizy i materiały historyczne oraz oprowadzali po nim mieszkańców – zapowiada Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Przetestujemy różne warianty użytkowania placu we współpracy z zespołami ekspertów i mieszkańcami. A swój program zaprezentują liczne instytucje związane z tym miejscem - TR Warszawa, Teatr Studio, inicjatywa Plac Defilad, a także Muzeum Warszawy, które od lat bada fenomen stolicy, na który składa się nie tylko przeszłość, ale również problematyka współczesna – dodaje Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.
Główna wystawa tegorocznego festiwalu poświęcona historii placu i procesom jego transformacji będzie prezentowana w dwóch miejscach - w tymczasowym pawilonie wystawowym zbudowanym bezpośrednio na placu oraz w Galerii Studio w Pałacu Kultury i Nauki.
Terminy:
do 4 sierpnia 2017 r. do godz. 16.00 - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
do 24 października 2017 r. do godz. 16.00 (w godzinach 8.00 - 16.00) - składanie prac konkursowych