Architektura MuratorKonkursyProjekt wystawy stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wyniki konkursu

Projekt wystawy stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wyniki konkursu

Muzeum Warszawskiej Pragi ogłosiło 17 grudnia 2013 wyniki konkursu na koncepcję scenariusza i koncepcję plastyczno – przestrzenną stałej wystawy praskiego muzeum

Wystawa stała w Muzeum Warszawskiej Pragi. Koncepcja: 137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik
Wystawa stała w Muzeum Warszawskiej Pragi. Koncepcja: 137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik

Muzeum Warszawskiej Pragi to założony w 2006 roku oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Zadaniem instytucji jest ochrona dziedzictwa prawobrzeżnej Warszawy, z jej zachowaną zabudową i tradycyjną kulturą miejską. Nowe muzeum powstaje przy ul. Targowej 50/52, w kompleksie kamienic wśród których jest jeden z najstarszych zachowanych budynków mieszkalnych na Pradze.
W sierpniu 2013 Muzeum Warszawskiej Pragi po raz kolejny ogłosiło konkurs na koncepcję scenariusza i koncepcję plastyczno – przestrzenną stałej wystawy.

Zwycięzcą konkursu i laureatem I nagrody została pracownia
137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik
Największym wyzwaniem było odniesienie się do układu komunikacyjnego Muzeum oraz nielinearnego sposobu poruszania się pomiędzy salami i budynkami. Zdecydowano się na „szufladkowe” podejście do każdej sali, tworząc wzajemnie uzupełniające się podejścia do przedstawiania różnorakich zjawisk w czasie i przestrzeni, róźniące się optyką, akcentem oraz ogniskową optyki.
Na parterze umieszczono zarówno najważniejszą, jak i najbardziej ogólną wystawę. Przedstawi zwiedzającemu panoramę wydarzeń tworzących historię Pragi w ujęciu chronologicznym. Jest małym muzeum wewnątrz Muzeum. Zasadą kuratorską jest chronologia, a punkty zwrotne wystawy definiują cezury.
Główna sala na piętrze jest żywą kolekcją opowiadań i anegdot dzielonych tematycznie i przypisanych do miejsc. Prezentacja eksponatów jest bardziej szczegółowa i jest dopowiedzeniem zjawisk zamarkowanych na parterze.
Z kolei w piwnicy skupiamy się na tematach poruszanych bardziej ogólnikowo w pozostałych wystawach. Przedstawiamy tam ciąg instalacji artystycznych, które pokazują bogactwo lokalnej kultury praskiej oraz zestawiają ją z szerzej pojętymi zjawiskami globalnymi (fragment koncepcji kuratorskiej).

II nagrodę otrzymała pracownia KIPP Projekt Sp. z o.o.

III nagrodę otrzymała TEMPORA S.A.

Jury konkursu na projekt wystawy przyznało ponadto dwa wyróżnienia dla:
ARCHISTUDIO Sp. z o.o. PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA - A.Kleinrok & W.Kleinrok Architectes & Partenaires
JAZ+ Architekci Żmijewski, Jaworski, Masse S.C.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 13 zespołów. Ocenę formalną przeszło 12 pracowni, 8 z nich nadesłało projekty konkursowe. Wszystkie prace nadesłane na konkurs prezentowane będą na wystawie czynnej do 11 stycznia 2014, w zabytkowych zabudowaniach Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”,  na II piętrze budynku nr 24 przy ul. Ząbkowskiej 27/31. Wystawa czynna w godzinach 10.00–16.00, od wtorku do soboty.
Więcej informacji: www.muzeumpragi.mhw.pl >>

Thomas Phifer and Partners zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR w Warszawie 31 lipca 2014 ogłoszono wyniki procedury mającej na celu wyłonienie architekta, który zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz TR Warszawa na Placu Defilad. Nowe siedziby instytucji powstaną w amerykańskiej pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners
Nagroda Roku SARP 2013: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie W siedzibie SARP w Warszawie wręczono nagrody architektoniczne dla najlepszych budynków zbudowanych w 2012 i 2013 roku. Uroczystość odbyła się w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad nagrodą. Za najlepsze realizacje współczesnej polskiej architektury jury uznało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Muzeum Geologii w Progreso Prosta forma budynku bazuje na regularnych kwadratowych modułach, rozmieszczonych symetrycznie w ortogonalnej siatce alejek, w których zaprojektowano różne funkcje – o meksykańskiej realizacji pracowni Estudio MMX pisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Hutnictwa / Chorzów Z dystopijnej scenerii terenów po zburzonej hucie wyłonił się nowoczesny budynek muzeum, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. O nowej realizacji BLANK_architekci pisze Justyna Swoszowska.
Muzeum Pamięci Sybiru Powstał obiekt mocno zapadający w pamięć, nasycony treściami symbolicznymi i wydobywający piękno przemysłowej architektury międzywojnia. O nowej realizacji Pracowni Projektowej ARKON Jana Kabaca pisze Konrad Kucza-Kuczyński.
Muzeum Pieców / Jingdezhen Z uwagi na skalę obiektu sklepienia wykonano w konstrukcji żelbetowej, którą obłożono cegłami pochodzącymi m.in. z rozebranych okolicznych pieców do wypalania ceramiki. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Pieców w Jingdezhen według projektu Studio Zhu-Peipisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.