Architektura MuratorKonkursyProjekt wystawy stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wyniki konkursu

Projekt wystawy stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wyniki konkursu

Muzeum Warszawskiej Pragi ogłosiło 17 grudnia 2013 wyniki konkursu na koncepcję scenariusza i koncepcję plastyczno – przestrzenną stałej wystawy praskiego muzeum

Wystawa stała w Muzeum Warszawskiej Pragi. Koncepcja: 137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik
Wystawa stała w Muzeum Warszawskiej Pragi. Koncepcja: 137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik

Muzeum Warszawskiej Pragi to założony w 2006 roku oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Zadaniem instytucji jest ochrona dziedzictwa prawobrzeżnej Warszawy, z jej zachowaną zabudową i tradycyjną kulturą miejską. Nowe muzeum powstaje przy ul. Targowej 50/52, w kompleksie kamienic wśród których jest jeden z najstarszych zachowanych budynków mieszkalnych na Pradze.
W sierpniu 2013 Muzeum Warszawskiej Pragi po raz kolejny ogłosiło konkurs na koncepcję scenariusza i koncepcję plastyczno – przestrzenną stałej wystawy.

Zwycięzcą konkursu i laureatem I nagrody została pracownia
137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik
Największym wyzwaniem było odniesienie się do układu komunikacyjnego Muzeum oraz nielinearnego sposobu poruszania się pomiędzy salami i budynkami. Zdecydowano się na „szufladkowe” podejście do każdej sali, tworząc wzajemnie uzupełniające się podejścia do przedstawiania różnorakich zjawisk w czasie i przestrzeni, róźniące się optyką, akcentem oraz ogniskową optyki.
Na parterze umieszczono zarówno najważniejszą, jak i najbardziej ogólną wystawę. Przedstawi zwiedzającemu panoramę wydarzeń tworzących historię Pragi w ujęciu chronologicznym. Jest małym muzeum wewnątrz Muzeum. Zasadą kuratorską jest chronologia, a punkty zwrotne wystawy definiują cezury.
Główna sala na piętrze jest żywą kolekcją opowiadań i anegdot dzielonych tematycznie i przypisanych do miejsc. Prezentacja eksponatów jest bardziej szczegółowa i jest dopowiedzeniem zjawisk zamarkowanych na parterze.
Z kolei w piwnicy skupiamy się na tematach poruszanych bardziej ogólnikowo w pozostałych wystawach. Przedstawiamy tam ciąg instalacji artystycznych, które pokazują bogactwo lokalnej kultury praskiej oraz zestawiają ją z szerzej pojętymi zjawiskami globalnymi (fragment koncepcji kuratorskiej).

II nagrodę otrzymała pracownia KIPP Projekt Sp. z o.o.

III nagrodę otrzymała TEMPORA S.A.

Jury konkursu na projekt wystawy przyznało ponadto dwa wyróżnienia dla:
ARCHISTUDIO Sp. z o.o. PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA - A.Kleinrok & W.Kleinrok Architectes & Partenaires
JAZ+ Architekci Żmijewski, Jaworski, Masse S.C.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 13 zespołów. Ocenę formalną przeszło 12 pracowni, 8 z nich nadesłało projekty konkursowe. Wszystkie prace nadesłane na konkurs prezentowane będą na wystawie czynnej do 11 stycznia 2014, w zabytkowych zabudowaniach Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”,  na II piętrze budynku nr 24 przy ul. Ząbkowskiej 27/31. Wystawa czynna w godzinach 10.00–16.00, od wtorku do soboty.
Więcej informacji: www.muzeumpragi.mhw.pl >>

Thomas Phifer and Partners zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR w Warszawie 31 lipca 2014 ogłoszono wyniki procedury mającej na celu wyłonienie architekta, który zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz TR Warszawa na Placu Defilad. Nowe siedziby instytucji powstaną w amerykańskiej pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners
Nagroda Roku SARP 2013: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie W siedzibie SARP w Warszawie wręczono nagrody architektoniczne dla najlepszych budynków zbudowanych w 2012 i 2013 roku. Uroczystość odbyła się w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad nagrodą. Za najlepsze realizacje współczesnej polskiej architektury jury uznało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Wystawa w muzeum Piłsudskiego / Sulejówek Autorzy wystawy postawili na dotarcie do widzów w drodze prowadzenia narracji konceptualnie, pozostawiając im jednak miejsce na refleksje. O realizacji biur Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image pisze Ewa Kuryłowicz.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on-line Już 9 września, z inicjatywy Mirosława Nizio, odbędzie się debata on-line „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy muzeów POLIN, Sztuki Nowoczesnej oraz Józefa Piłsudskiego spotkają się z architektami z pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwiera się dla zwiedzających Historia zatoczyła koło. Blisko 100 lat temu żołnierze ofiarowali Piłsudskiemu dworek Milusin w Sulejówku. Dziś, dzięki determinacji rodziny marszałka, udostępniony zostanie tam społeczeństwu niezwykły kompleks muzealny. Przypominamy historię realizacji Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.
Muzeum UCCA Dune w Qinhuangdao O najciekawszych aspektach technicznych nowego muzeum sztuki współczesnej, ukrytego pod wydmami na plaży Morza Żółtego, pisze Radosław Stach.