Architektura MuratorKonkursyProjekt wystawy stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wyniki konkursu

Projekt wystawy stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wyniki konkursu

Muzeum Warszawskiej Pragi ogłosiło 17 grudnia 2013 wyniki konkursu na koncepcję scenariusza i koncepcję plastyczno – przestrzenną stałej wystawy praskiego muzeum

Wystawa stała w Muzeum Warszawskiej Pragi. Koncepcja: 137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik
Wystawa stała w Muzeum Warszawskiej Pragi. Koncepcja: 137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik

Muzeum Warszawskiej Pragi to założony w 2006 roku oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Zadaniem instytucji jest ochrona dziedzictwa prawobrzeżnej Warszawy, z jej zachowaną zabudową i tradycyjną kulturą miejską. Nowe muzeum powstaje przy ul. Targowej 50/52, w kompleksie kamienic wśród których jest jeden z najstarszych zachowanych budynków mieszkalnych na Pradze.
W sierpniu 2013 Muzeum Warszawskiej Pragi po raz kolejny ogłosiło konkurs na koncepcję scenariusza i koncepcję plastyczno – przestrzenną stałej wystawy.

Zwycięzcą konkursu i laureatem I nagrody została pracownia
137kilo Architekci – Projektanci Jan Sukiennik
Największym wyzwaniem było odniesienie się do układu komunikacyjnego Muzeum oraz nielinearnego sposobu poruszania się pomiędzy salami i budynkami. Zdecydowano się na „szufladkowe” podejście do każdej sali, tworząc wzajemnie uzupełniające się podejścia do przedstawiania różnorakich zjawisk w czasie i przestrzeni, róźniące się optyką, akcentem oraz ogniskową optyki.
Na parterze umieszczono zarówno najważniejszą, jak i najbardziej ogólną wystawę. Przedstawi zwiedzającemu panoramę wydarzeń tworzących historię Pragi w ujęciu chronologicznym. Jest małym muzeum wewnątrz Muzeum. Zasadą kuratorską jest chronologia, a punkty zwrotne wystawy definiują cezury.
Główna sala na piętrze jest żywą kolekcją opowiadań i anegdot dzielonych tematycznie i przypisanych do miejsc. Prezentacja eksponatów jest bardziej szczegółowa i jest dopowiedzeniem zjawisk zamarkowanych na parterze.
Z kolei w piwnicy skupiamy się na tematach poruszanych bardziej ogólnikowo w pozostałych wystawach. Przedstawiamy tam ciąg instalacji artystycznych, które pokazują bogactwo lokalnej kultury praskiej oraz zestawiają ją z szerzej pojętymi zjawiskami globalnymi (fragment koncepcji kuratorskiej).

II nagrodę otrzymała pracownia KIPP Projekt Sp. z o.o.

III nagrodę otrzymała TEMPORA S.A.

Jury konkursu na projekt wystawy przyznało ponadto dwa wyróżnienia dla:
ARCHISTUDIO Sp. z o.o. PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA - A.Kleinrok & W.Kleinrok Architectes & Partenaires
JAZ+ Architekci Żmijewski, Jaworski, Masse S.C.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 13 zespołów. Ocenę formalną przeszło 12 pracowni, 8 z nich nadesłało projekty konkursowe. Wszystkie prace nadesłane na konkurs prezentowane będą na wystawie czynnej do 11 stycznia 2014, w zabytkowych zabudowaniach Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”,  na II piętrze budynku nr 24 przy ul. Ząbkowskiej 27/31. Wystawa czynna w godzinach 10.00–16.00, od wtorku do soboty.
Więcej informacji: www.muzeumpragi.mhw.pl >>

Thomas Phifer and Partners zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR w Warszawie 31 lipca 2014 ogłoszono wyniki procedury mającej na celu wyłonienie architekta, który zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz TR Warszawa na Placu Defilad. Nowe siedziby instytucji powstaną w amerykańskiej pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners
Nagroda Roku SARP 2013: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie W siedzibie SARP w Warszawie wręczono nagrody architektoniczne dla najlepszych budynków zbudowanych w 2012 i 2013 roku. Uroczystość odbyła się w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad nagrodą. Za najlepsze realizacje współczesnej polskiej architektury jury uznało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Muzeum UCCA Dune w Qinhuangdao O najciekawszych aspektach technicznych nowego muzeum sztuki współczesnej, ukrytego pod wydmami na plaży Morza Żółtego, pisze Radosław Stach.
Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na adaptację dawnej willi Narutowicza na potrzeby Muzeum Ruchu Ludowego.
Muzeum nauki i techniki Binhai w Tiencin W jednym z największych portów na świecie powstało muzeum nauki i techniki według projektu biura Bernard Tschumi Architects. Projektanci starali się, aby obiekt formą nawiązywał do industrialnej historii miejsca, stąd wprowadzenie stożkowatych brył inspirowanych fabrycznymi kominami. Stożki są nie tylko jednym z ważniejszych elementów wyrazu architektonicznego budynku, ale stanowią również trzony konstrukcyjne, definiując podział przestrzeni, doświetlając ją oraz umożliwiając zwiedzanie wzdłuż umocowanych wspornikowo na ich wewnętrznych ścianach ramp – pisze Radosław Stach.
Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie To największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada Nizio Design International.
Szwajcaria – Polska 1:0 – Tomasz Żylski Władzom polskich miast dużo łatwiej przychodzi budowanie muzeów historycznych niż tych poświęconych sztuce. Zakończone fiaskiem rozmowy z Grażyną Kulczyk na temat współfinansowania ośrodka prezentującego jej kolekcję zdają się tylko ten fakt potwierdzać – pisze Tomasz Żylski.
Slow Art, Slow Architecture – o Muzeum Susch Grażyna Kulczyk Budżet kompleksu w Susch pozwoliłby na realizację większego, klasycznego miejskiego obiektu. Pytanie tylko, czy zależało mi na tysiącach „InstaArt’owiczów” czy na skupionych i przygotowanych odbiorcach sztuki współczesnej. Dla mnie sztuka jest indywidualnym, bardzo głębokim przeżyciem i dlatego tak, a nie inaczej myślę o architekturze muzeów – pisze Grażyna Kulczyk.