Nagroda architektoniczna

Przebudowa oddziału położniczego w Łodzi doceniona w międzynarodowym konkursie

2023-11-13 12:32

Przebudowa oddziału położniczo-porodowego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi autorstwa pracowni m+ design zdobyła RED dot design award. To pierwszy polski szpital wyróżniony tą międzynarodową nagrodą.

Przebudowa oddziału położniczo-porodowego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi miała miejsce w latach 2020-2022. Zespół pracowni m+ design bez dokonywania zmian w strukturze architektonicznej budynku, nie tylko wygospodarował przyjazną poczekalnię dla rodzin i pacjentek, lecz także zwiększył liczbę sal porodowych i usprawnił działanie sal operacyjnych. Zamiast dwóch wspólnych sal wydzielono 11 indywidualnych, oświetlonych dziennym światłem pośrednim poprzez ściany i drzwi z matowego szkła, na które nadrukowano motywy kwiatów. Są wśród nich m.in. maki, irysy i róże. Sale wyposażone zostały we wbudowane regały z umywalkami i szafkami na niezbędne środki medyczne – pisał o realizacji na łamach „A-m” Jerzy S. Majewski.

Barwne kwiaty są elementem systemu oznaczeń pozwalającego pacjentce rozpoznać właściwą salę i przypisany do niej personel medyczny: kolor kwiatka jest powtórzony na identyfikatorze położnej, a żeton z tym samym motywem otrzymuje też rodzina. Realizacja zdobyła już w tym roku nagrodę w konkursie Zaprojektowane Po Ludzku organizowanym przez redakcję „Gazety Wyborczej”. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego doceniło przebudowę w kategorii Miejsce – Przestrzeń. Teraz szpitalne wnętrza wraz z autorskim systemem informacji wizualnej otrzymały międzynarodową Red Dot Design Award w kategorii Brands & Communication Design

Naszą misją jest projektowanie lepszego doświadczenia pacjentów oraz przekształcanie przestrzeni szpitalnych w miejsca bardziej przyjazne. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla naszą głęboką wiarę w przyspieszenie tego typu zmian w polskich placówkach medycznych – komentuje architektka Marta Czachorowska, współprowadząca m+ design.