Architektura MuratorKonkursyRusza konkurs Fasada Roku 2017

Rusza konkurs Fasada Roku 2017

To już jedenasta edycja konkursu na najlepszą fasadę roku. Celem jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych rozwiązań elewacyjnych stworzonych z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Zgłoszone realizacje oceni profesjonalne jury, pula nagród wynosi 50 tys. złotych. Zwycięzcy wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge 2018.

Obiekty nagrodzone w konkursie Fasada Roku 2016
Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL w Poznaniu. Fot. Baumit

Fasada Roku 2017” to już jedenasta odsłona konkursu organizowanego przez firmę Baumit. Jego ideą jest docenienie elewacji jako elementu konstrukcyjnego wpływającego na wygląd samego budynku, ale również odgrywającego istotną rolę w kształtowaniu otaczającego nas krajobrazu. Celem Fasady Roku 2017 jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych rozwiązań stworzonych z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit - systemu ociepleń, systemu tynkowego z wykończeniem lub programu produktów renowacyjnych z wykończeniem. O tytuł mogą ubiegać się realizacje budowlane ukończone między 1 stycznia 2017 r. a 31 grudnia 2017 r. Elewacja musi być ukończona w 100% – łącznie z takimi elementami jak barierki bądź balustrady, tarasy, strefa cokołowa, a wszelkie wystające kable i druty muszą być zabudowane.

5 kategorii - 5 nagród

W tym roku obiekty można zgłaszać w następujących kategoriach: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek po termomodernizacji”, „Budynek niemieszkalny nowy” i „Budynek zabytkowy po renowacji”. Oprócz tytułu Fasady Roku 2017, na laureatów czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 000 zł. Zgłoszone realizacje oceniane będą przez profesjonalne Jury, które weźmie pod uwagę zarówno walory architektoniczne i estetyczne zgłoszonych obiektów, jak również zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych czy w przypadku obiektów po renowacji – wykonanie prac z poszanowaniem ich historii. Zwycięzcy zostaną ponadto automatycznie zakwalifikowani do europejskiej edycji konkursu, Baumit Life Challenge, których finał odbędzie się w czerwcu 2018 r. w Bratysławie na Słowacji. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić elektroniczny formularz na stronie www.fasadaroku.pl oraz załączyć min. 5 zdjęć (min. 2400x1600 px) przedstawiających ogólny widok obiektu, wszystkie jego strony oraz detale wykonania zasadniczych partii wykończenia. W przypadku kategorii „budynek po termomodernizacji” i „budynek zabytkowy po renowacji”, uczestnicy proszeni są o dołączenie również fotografii sprzed prac remontowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia 2017 roku.

Internauci mają głos

Swoich faworytów wybierają też Internauci za pośrednictwem strony www.fasadaroku.pl. Od 1 października 2017 do 31 stycznia 2018 każdy będzie mógł rozdysponować 5 głosów (po jednym w każdej kategorii). Projekty, które zdobędą największe poparcie społeczności online zostaną uhonorowane „Wyróżnieniem Internautów”. Dla osoby, której przynajmniej 3 typy pokryją się z decyzją Jury, firma Baumit przygotowała nagrodę rzeczową.

Baumit Life Challenge 2018

Fasada Roku 2017 to jednocześnie pierwszy etap w drodze do międzynarodowej edycji konkursu - Baumit Life Challenge 2018. Każdy kraj, w którym swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit ma prawo wystawić po 6 obiektów z każdej z 5 kategorii – łącznie 30 kandydatów. Udział zwycięzców krajowych konkursów Fasada Roku 2016 i 2017 jest zagwarantowany. Tym samym po stronie polskiej start w Baumit Life Challenge zapewnili już sobie: dom jednorodzinny w podkrakowskich Jerzmanowicach projektu pracowni FlexiForma, Osiedle Domowe w Krakowie – Kubatura Sp. z o.o., kamienica przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu – Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz, Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL w Poznaniu – ELD Poland Sp. z o.o. oraz budynek biurowy przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie – Pracownia Architektoniczna Front Architects. Kolejnych pięć miejsc czeka na laureatów konkursu Fasada Roku 2017. Dodatkowo dołączą do nich po 4 inne obiekty w każdej kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe grono Jury. Finałowa Gala Baumit Life Challenge Award odbędzie się w czerwcu 2018 r. Jej gospodarzem będzie Słowacja skąd pochodzi zwycięzca poprzedniej edycji Baumit Life Challenge (2016). Miejscem, w którym dojdzie do rozstrzygnięcia, będzie Filharmonia w Bratysławie. 36 najlepszych elewacji (po 6 w każdej kategorii) nominowanych do finału przez międzynarodowe jury będzie rywalizować o wygraną w ścisłym finale. Laureaci poszczególnych kategorii zyskają tytuł Europejskiej Fasady Roku oraz otrzymają po 6 600 euro.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

Fasada Roku 2020 – konkurs na najlepsze elewacje Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.
Fasada Roku 2019: znamy zwycięzców Po raz trzynasty rozstrzygnięto konkursu Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.
Fasada Roku 2017: wyniki konkursu Znamy wyniki organizowanego przez firmę Baumit od 11 lat konkursu, mającego wyłonić najlepsze elewacje w pięciu kategoriach. Patronat nad wydarzeniem objęła "Architektura-murator".
Dworzec w Piasecznie walczy o tytuł w europejskiej odsłonie konkursu Fasada Roku! Renowację modernistycznego dworca w Piasecznie wyróżniono tytułem Fasada Roku 2015 w kategorii budynek niemieszkalny. Teraz obiekt ma szansę zdobyć nagrodę w konkursie Life Challenge.
Najlepsze polskie fasady 2015 roku Do dziewiątej edycji konkursu Fasada Roku 2015 zgłoszono 200 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem technologii Baumit. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Laureaci wezmą udział w Bumit Life Challenge, w ramach którego przyznany zostanie tytuł Europejskiej Fasady Roku.
Fasada roku 2014 Już po raz ósmy rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku, w którym nagradzane są najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. Obiekty walczące o miano Fasady Roku 2014 oceniane były w pięciu kategoriach, uwzględniających zarówno obiekty nowo powstające, jak i poddawane modernizacji, budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej.