Miedź w architekturze

i

Autor: Archiwum Architektury Platforma Sztuki i Kreatywności w Guimaraes (Portugalia) projektu Pitágoras Arquitectos, zwycięzca 16 edycji konkursu Miedź w Architekturze

Ruszył konkurs "Miedź w architekturze" 2015

2015-01-08 14:07

Rozpoczęła się siedemnasta edycja międzynarodowego konkursu "Miedź w architekturze" (Copper in Architecture Awards 17), na najlepszy obiekt z zastosowaniem miedzi. Zgłoszenia konkursowe można składać do końca kwietnia 2015 roku.

Do konkursu można zgłaszać budynki o różnorodnym charakterze, dowolnej funkcji i wielkości, których realizacja odbywała się w okresie od stycznia 2013 do kwietnia 2014. Warunkiem podstawowym jest wykorzystanie elementów miedzianych, takich jak okładziny elewacyjne, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane z miedzi lub stopów miedzi. Jury, złożone z czołowych, europejskich architektów i krytyków, oceni całość projektu, a nie tylko sposób wykorzystania miedzi.

Zgłoszenie do konkursu powinno obejmować:- wypełniony formularz rejestracyjny- prezentację na dwóch planszach wielkości A1, z uwzględnieniem fotografii i rysunku projektu- krótki opis (do 250 znaków) zastosowania miedzi w realizacji.

Do każdego zgłoszenia należy dołączyć płytę CD ze zdjęciami (minimum 300 dpi) oraz opisem realizacji w pliku word. Pracownie mogą zgłaszać do konkursu więcej niż jeden projekt.

Zgłoszenia konkursowe można składać do końca kwietnia 2015 roku. Krótka lista obiektów wytypowanych przez jury zostanie ogłoszona w czerwcu 2015.

Celem organizowanego co dwa lata konkursu jest wybranie najlepszych obiektów, w których zastosowano miedź i jej stopy oraz zaprezentowanie ich międzynarodowej publiczności. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione realizacje zostaną opublikowane w specjalnym dodatku do czasopisma "The Architectural Review".

Konkurs European Copper in Architecture Awards wywodzi się od organizowanego od 1991 r. brytyjskiego konkursu "Copper Roofing Competition". Początkowo organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich i dotyczył zastosowania miedzi na pokrycia dachowe. W 1997 r. rozszerzono formułę konkursu o inne zastosowania miedzi, a od 2002 r. zaproszono do udziału również architektów z innych krajów (12. edycja). Obecnie konkurs organizowany jest co 2 lata. Do poprzedniej edycji zgłoszono rekordową liczbę 82 budynków, z których 8 pochodziło z Polski, a jury na zwycięzcę wybrało Platformę Sztuk i Kreatywności w portugalskim Guimaraes.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej konkursu.