Spis treści
- Waterfront jako przywrócenie Gdyni Dzielnicy Reprezentacyjnej
- Waterfront II w grudniowym numerze "Architektury-murator"
- Konkurs inwestora na zaprojektowanie Waterfront II
- Zobacz konkursowe wizualizacje dla inwestycji Waterfront II
- Założenia autorskie Waterfront II przygotowane przez JEMS Architekci
- Centralny pasaż i plac z krzyżem im. Tadeusza Wendy
- Osią kompozycyjną jest ciąg pieszy, biura od mieszkań oddziela zieleń
- Cecha charakterystyczna: partery z podcieniami
- Arczyńska i Kotecki o Waterfront II
- Podstawowe dane projektu
Waterfront jako przywrócenie Gdyni Dzielnicy Reprezentacyjnej
Jak zwraca uwagę Daniel Załuski w swoim wprowadzeniu do prezentacji tej inwestycji w grudniowym numerze "Architektury-murator", jeszcze w latach 20. XX wieku obszar Waterfrontu był plażą, a ulica Waszyngtona stanowiła Bulwar Nadmorski. W pierwszym planie urbanistycznym Gdyni, wykonanym przez Romana Felińskiego i Adama Kuncewicza w 1926 roku, rejon ten został wyznaczony na pełnienie funkcji śródmiejskich. Miał to być fragment Dzielnicy Handlowo-Reprezentacyjnej Gdyni, zwanej obecnie Strefą Reprezentacyjną.
Pierwsze działania projektowe na tym terenie - poprzez zaprojektowanie Molo Południowego - podjął Tadeusz Wenda, główny projektant i kierownik budowy portu Gdynia. Projekt urbanistyczny nakreślił zaś w 1938 roku Stanisław Filipkowski. Wojna w naturalny sposób zaburzyła realizację tych planów. W czasach komunistycznych ten teren pełnił funkcje przemysłowe - znajdowała się tu m.in. stocznia Nauta i firma Dalmor, a tereny Międzytorza pozostawały we władaniu PKP.
Pierwsze propozycje powrotu tego terenu do swoich reprezentacyjnych funkcji pojawiły się wraz z opracowaniem miejscowego planu pod kierunkiem prof. Mieczysława Kochanowskiego w latach 90. Pierwszym efektem nowego otwarcia było Centrum Gemini z kinem. Nie przetrwało jednak próby czasu i zostało zburzone. W 2002 roku ogłoszono zaś konkurs na projekt World Trade Center (wygrany przez wiedeński zespół pracowni Architektbüro Andrzej Kapuścik), którego wynikiem była realizacja Sea Towers.
W takim kontekście kilka lat później zaczęła się rodzić koncepcja wielofunkcyjnego kwartału Waterfront. Warto dodać, że cały obszar Dzielnicy Reprezentacyjnej od 2007 roku figuruje w rejestrze zabytków, a w 2015 został uznany przez prezydenta RP za pomnik historii.
Waterfront II w grudniowym numerze "Architektury-murator"
O Waterfront II w Gdyni, zaprojektowanym przez pracownię JEMS piszą na łamach grudniowej "Architektury-murator" Monika Arczyńska i Wojciech Kotecki. Wstęp opisujący kontekst tej inwestycji przygotował Daniel Załuski. Założenia autorskie zostały sformułowane przez Marcina Sadowskiego, który wspólnie Izabelą Leple-Migdalską stał na czele zespołu architektów i architektek odpowiedzialnych za tę realizację. Materiał ilustrują zdjęcia Bartka Makowskiego.
Zachęcamy do zakupu papierowego wydania - najłatwiej można to zrobić w prenumeracie, która jest dostępna TUTAJ.
Konkurs inwestora na zaprojektowanie Waterfront II
Spółka Vastint Poland, właściciel terenu, w 2015 roku ukończyła pierwszy etap inwestycji Waterfront, obejmujący dwa budynki biurowo-hotelowe o powierzchni 21 600 m² przy Basenie Prezydenta. W tym samym roku rozstrzygnęła konkurs na projekt drugiego etapu tej inwestycji.
Do konkursu architektonicznego firma Vastint zaprosiła sześć pracowni (JEMS, Fort, JSK, Kuryłowicz & Associates, APA Wojciechowski i Warsztat Architektury). W ciągu 2,5 miesiąca miały przygotować projekt nowego zagospodarowania blisko 5-hektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II w samym centrum miasta. Przewidziano tam m.in. budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel z centrum konferencyjnym oraz obiekty o funkcji kulturalnej, w tym kino. Ostatecznie za najlepszą uznano propozycję biura JEMS Architekci. Nie ukrywam, że od czasu kiedy skończyliśmy konkurs na polską ambasadę w Berlinie, nie było dla nas właściwie ważniejszego konkursu niż ten gdyński. Bardzo się cieszę z wygranej i chcę tę wiadomość przekazać jak najszybciej wszystkim, którzy w naszej pracowni nad tym projektem pracowali – mówił zaraz po rozstrzygnięciu Marcin Sadowski z JEMS Architekci. Autorzy przyjęli zasadę kształtowania zabudowy pierzejowej, jednak z bardzo swobodną kompozycją poszczególnych obiektów.
Zobacz konkursowe wizualizacje dla inwestycji Waterfront II
Założenia autorskie Waterfront II przygotowane przez JEMS Architekci
Powściągliwa różnorodność - Marcin Sadowski
Teren inwestycji to bez wątpienia jedna z najbardziej prestiżowych i najważniejszych lokalizacji w Gdyni. Bezpośrednie sąsiedztwo mola z atrakcjami turystycznymi, takimi jak ORP Błyskawica, Dar Pomorza, Gdyńskie Akwarium, a także szereg aktywności, które mają miejsce w najbliższym otoczeniu, sprawiają, iż miejsce to ma olbrzymi potencjał, aby stać się ważnym elementem publicznej przestrzeni miejskiej.
Przyjęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu założenia: obowiązujące wysokości budynków oraz nieprzekraczalne linie zabudowy, kształtują całość w charakterze istniejącej tkanki miasta położonej na zachód od ulicy Waszyngtona. Połączenia funkcjonalne – przedłużenie ulicy Pułaskiego, wytworzenie szeregu połączeń pieszych, w tym osi naprzeciwko budynku dawnego Biura Budowy Portu Gdyni w kierunku zabytkowego Krzyża Rybackiego im. Tadeusza Wendy – to postulaty wiązania przestrzennego i funkcjonalnego nowych inwestycji z miastem.
Teren od strony wschodniej zdominowany jest sąsiednią zabudową o dużej skali i zróżnicowanych formach architektonicznych, ale w szerszym kontekście należy zauważyć szereg wartościowych historycznych obiektów, takich jak wspomniane gdyńskie akwarium czy zabudowa wzdłuż ulicy Waszyngtona z gmachami Dowództwa Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej oraz dawną siedzibą Biura Budowy Portu Gdynia.
Czytaj też:
Centralny pasaż i plac z krzyżem im. Tadeusza Wendy
Centralny pasaż rozdziela zabudowę mieszkaniową i biurową, prowadząc dalej w kierunku północnym do ulicy Hryniewieckiego. Ważnym elementem kontekstu staje się dawna siedziba Biura Budowy Gdyni i zlokalizowany na jej osi krzyż im. Tadeusza Wendy.
Stosunkowo niewielka bryła zabytku oraz wręcz kameralny charakter pomnika nie skłaniają do rozwiązań wielkoskalowych – oś pomiędzy budynkiem i krzyżem znajduje zakończenie w odpowiednio ukształtowanej formie nowo projektowanych obiektów, w szczególności iż w dalszym planie widok zdominowany jest sąsiednią zabudową wysokościową. Uformowany plac, dając godną oprawę pomnikowi, wyprowadza połączenie piesze wprost na podwyższony plac w rejonie wieżowca Sea Tower.
Osią kompozycyjną jest ciąg pieszy, biura od mieszkań oddziela zieleń
Przebiegający przez cały teren, w kierunku północ-południe, ciąg pieszy stanowi główną oś kompozycyjną inwestycji. Tereny zielone pomiędzy zabudową mieszkaniową i biurową zaprojektowano tak, aby krawędź zieleni wyznaczała dawną linię nadbrzeża. Skala obiektów oraz bogata różnorodność funkcji i rozmiarów fasad przy jednoczesnej zwartej zabudowie na całym terenie skłaniają do powściągliwości w kształtowaniu architektonicznego wyrazu poszczególnych budowli.
Cecha charakterystyczna: partery z podcieniami
Charakterystycznym elementem architektonicznym zespołu staje się parter z jego podcieniami, kolumnami, które w różnych kształtach i gęstości artykułują strefę przyziemia. Odmienne faktury naturalnych materiałów, takich jak beton architektoniczny, kamień czy wysokiej jakości tynki, dają właściwy – zdaniem autorów projektu – wyraz przyjętym formom.
Zobacz też:
Arczyńska i Kotecki o Waterfront II
Masterplan pracowni JEMS – opracowany na podstawie planu miejscowego – wyróżnia się niezwykłym autorskim charakterem, który jest rzadkością w polskim projektowaniu urbanistycznym, gdzie dominują rozwiązania masowe, pozbawione indywidualizmu. (...) Mamy tu teatralne osie widokowe, otwarte przestrzenie i punktowe zamknięcia widokowe, co nadaje całemu założeniu kompozycyjną harmonię i wzbudza skojarzenia z klasycznymi wzorcami projektowania miast. W tej mistrzowskiej grze formami przestrzennymi widoczna jest dbałość o każdy detal – zarówno kubaturowy, jak i niekubaturowy.
- Wojciech Kotecki (Miasto w mieście, "A-m", nr 12/2014)
Kotecki zwraca też uwagę na wykończenie części mieszkaniowej, która jego zdaniem wygląda zbyt ubogo. Podoba się ono natomiast Arczyńskiej. Jej zdaniem dzięki temu nie ma kontrastu między tą częścią kwartału JEMS Architektów a sąsiadującą, starą częścią miasta. Oboje komentatorzy jednogłośnie chwalą rozplanowanie całości, urbanistykę:
To kolejna w Trójmieście inwestycja według projektu tej pracowni, po m.in. udanej Rajskiej 8 i kompleksie LPP. Projektanci od kilku lat pracują nad masterplanem dla terenu dawnej stoczni Schichaua w Gdańsku. (...) Od strony ulicy Waszyngtona zaplanowano biura, bliżej nabrzeża – mieszkania. Kompleks ma jednorodną wysokość, spójną z gabarytami kwartałów Śródmieścia. W ogólnodostępnych przestrzeniach między budynkami zachowano dorodne dęby, a zabudowa kompozycyjnie świetnie koresponduje z położonym przy ulicy Waszyngtona 38 dawnym Biurem Budowy Portu, gdzie mieszkał i pracował Tadeusz Wenda. Wejście między budynkami od strony nabrzeża daje poczucie wyraźnego wkroczenia w obręb zwartego Śródmieścia. - pisze o realizacji Monika Arczyńska (DNA Gdyni - "A-m" nr 12/2004).
Posłuchaj także podcastu z rozmową z Grzegorzem Piątkiem, w której mówi między innymi o swojej książce Gdynia obiecana:
Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury
Podstawowe dane projektu
Waterfront II - Gdynia, ul. Waszyngtona, róg ul. Hryniewickiego
Autorzy: JEMS Architekci, architekci Marcin Sadowski i Izabela Leple-Migdalska
Współpraca autorska: Jan Damięcki, Marek Kuciński, Bartłomiej Najman, Tomasz Napieralski, Wojciech Nowakowski, Maciej Sidorowicz, Bartosz Śniadowski
Architektura krajobrazu: RS Architektura
Konstrukcja: Arcade Polska
Generalny wykonawca: Budimex
Inwestor: Vastint Poland
Powierzchnia terenu: 14 950 m2
Powierzchnia zabudowy: 7385 m2
Powierzchnia użytkowa:
budynek biurowo-usługowy – 12 000 m2; budynek mieszkaniowo-usługowy – 10 500 m2
Powierzchnia całkowita:
budynek biurowo-usługowy – 19 650 m2; budynek mieszkaniowo-usługowy – 15 300 m2
Liczba mieszkań: 126
Powierzchnia mieszkań: od 35 m2 do 150 m2
Projekt konkursowy: 2016
Projekt: 2018
Realizacja: 2024
Nie podano kosztu inwestycji
Zobacz też: