Architektura MuratorKonkursyRuszyła druga polska edycja konkursu Brick Award!

Ruszyła druga polska edycja konkursu Brick Award!

Brick Award to międzynarodowy konkurs na najlepszy obiekt zbudowany w znacznej części z materiałów ceramicznych. Od 2013 roku organizowana jest również polska edycja nagrody. Nabór zgłoszeń trwa do 16 lutego 2015, do godz. 15.00.

Polska edycja Brick Award

Międzynarodowa nagroda Brick Award dla najlepszych obiektów architektonicznych wybudowanych z materiałów ceramicznych, przyznawana jest od 10 lat. W 2013 roku po raz pierwszy odbyła się polska odsłona konkursu. Statuetkę polskiej edycji Brick Award wręczono Krzysztofowi Ingardenowi oraz Jackowi Ewý za Małopolski Ogród Sztuki, Kazimierzowi Łatakowi i Piotrowi Lewickiemu za budynek mieszkalny we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska/Inżynierska), a także Ryszardowi Jurkowskiemu za renowację Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Dwa ostatnie obiekty zostały docenione również w międzynarodowej odsłonie konkursu i znalazły się w albumie Brick’14. Więcej o ceramice w polskiej architekturze można przeczytać w wywiadzie z Ewą P. Porębską.

Dwa lata temu zdecydowaliśmy się po raz pierwszy na organizację krajowej odsłony konkursu Brick Award. Jako producent innowacyjnych, ceramicznych rozwiązań budowlanych bardzo często towarzyszymy najlepszym realizacjom architektonicznym. Obserwując, jak rozwija się polska architektura i jaki poziom reprezentuje, chcieliśmy wesprzeć jej promocję zarówno lokalnie, jak i na szczeblu międzynarodowym. – tłumaczy Klaudia Głowacka, Dyrektor Marketingu w firmie Wienerberger, wyłącznego organizatora konkursu Brick Award 2015

W konkursie docenione zostaną innowacyjne, oryginalne rozwiązania architektoniczne, które w swojej konstrukcji zawierają materiały ceramiczne. Do konkursu Brick Award 2015 można zgłaszać obiekty wybudowane po 1 stycznia 2013 roku i projekty przygotowane po tej dacie. Budynki w znaczącej części muszą być wykonane z produktów ceramicznych (cegieł konstrukcyjnych, klinkierowych, dachówek), jednak użycie produktów Wienerberger nie jest warunkiem udziału w konkursie.

Budynki można zgłaszać w pięciu kategoriach:

- Dom jednorodzinny
- Budynek użyteczności publicznej
- Dom wielorodzinny (budownictwo wielomieszkaniowe)
- Renowacja/adaptacja/przebudowa/rekonstrukcja
- Specjalne/niestandardowe zastosowanie

Laureaci z tych kategorii otrzymają statuetkę Brick Award 2015 oraz nominację do międzynarodowej edycji.

Dodatkowo, z myślą o ciekawych obiektach, które na razie pozostają tylko w formie projektu, a także o studentach architektury została stworzona szósta kategoria Projekt bez realizacji, w której po raz pierwszy zostaną przyznane dwie nagrody. Pierwsza z nich powędruje do architekta, który zgłosi projekt z wykorzystaniem ceramicznych rozwiązań, a druga do studentki lub studenta, którzy mogą zgłaszać również projekty przygotowywane w ramach studiów. Nagrodą dla najlepszego adepta architektury jest płatny, dwumiesięczny staż w uznanej pracowni| Are Stiasny/Wacławek.

Zgłoszone realizacje będą oceniane przez jury w składzie: prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, arch. Ryszard Jurkowski, arch. Maciej Miłobędzki, arch. Grzegorz Stiasny, Ewa P. Porębska, Piotr Sarzyński, Grzegorz Piątek

Regulamin Brick Award 2015 oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.brickaward.pl

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Brick Award 2019 – polska edycja Nagroda Brick Award przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Do tegorocznej polskiej edycji zgłoszono aż 74 obiekty. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Teatr w Budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie czy budynek mieszkalny Unikato w Katowicach.
Brick Award 2019 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 4 lutego można przesyłać zgłoszenia do czwartej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz i Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Brick Award 2017 – polska edycja Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu na najlepsze obiekty architektoniczne, które powstały z wykorzystaniem materiałów ceramicznych – cegieł konstrukcyjnych, elewacyjnych i dachówek. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie autorstwa BBGK Architekci.Według jury, projekt ten na tle innych wyróżniało uzyskanie spektakularnego efektu architektonicznego za pomocą delikatnych, wrażliwych na otoczenie interwencji i wpisanie funkcji muzeum w powstałą w XIX wieku historyczną przestrzeń na warszawskiej Cytadeli.
Wszyscy laureaci polskiej edycji konkursu Brick Award 2017 Rozstrzygnięto trzecią polską edycję konkursu Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze realizacje z ceramiki budowlanej. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.
Nabór zgłoszeń do Brick Award 2017 Rusza trzecia polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2017 roku.
Brick Award 2016 Tegoroczna, siódma już edycja konkursu Wienerberger Brick Award upłynęła pod znakiem wyzwań związanych z ociepleniem klimatu. Kierunek ten mocno zaznaczył się w decyzjach jury – zwyciężyły budynki opierające się na wykorzystaniu tradycyjnych technologii i materiałów, ale też wyróżniające się ponadprzeciętną architekturą. W poprzednich edycjach nominacje do nagrody zgłaszane były przez krytyków i dziennikarzy. Tym razem architekci sami nadsyłali swoje realizacje – relacja Agnieszki Skolimowskiej.