Architektura MuratorKonkursyWładze Warszawy ogłaszają konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta

Władze Warszawy ogłaszają konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta

Stołeczny ratusz ogłasza kolejny konkurs na zmiany w samym sercu miasta – w rejonie ulic Złotej i Zgoda. To kolejny etap tworzenia Nowego Centrum Warszawy.

Władze Warszawy ogłaszają konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta
Fragment ulicy Złotej w Warszawie; fot. serwis prasowy

Konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda jest częścią programu Nowe Centrum Warszawy, który prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił jeszcze pod koniec 2019 roku. Chcemy Warszawy zielonej i bezpiecznej dla wszystkich. Wygodnej zarówno dla dzieci, seniorów, pieszych i rowerzystów. Tego oczekuje większość mieszkańców. Dlatego przebudowujemy już tzw. plac Pięciu Rogów, rozstrzygnęliśmy konkurs i wiemy jak będzie wyglądać ulica Chmielna. A teraz ogłaszamy kolejny – na koncepcję zagospodarowania przestrzeni w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Zmieniamy nasze miasto w ramach programu Nowe Centrum Warszawy – mówi zastępca prezydenta Michał Olszewski.

Czytaj też: Chmielna odNowa: wyniki konkursu architektonicznego |

W rejonie ulic Złotej i Zgoda znajdują się nie tylko zabytkowe kamienice, jak choćby Dom Pod Orłami, ale też Domy Towarowe „Centrum” czy Filharmonia Narodowa. W tak atrakcyjnej przestrzeni dominują jednak ciągle samochody i parkingi, a nie piesi. Władze miasta chcą zapewnić łatwy dostęp do tych miejsc wszystkim, również osobom o ograniczonej mobilności i percepcji. Wprowadzić tam więcej zieleni, małą architekturę i trwałe, wygodne nawierzchnie.

Zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda

Zmieni się skrzyżowanie ulic Złotej przy pasażu Wiecha z Marszałkowską, gdzie planujemy plac miejski, który zostanie połączony z placem Defilad naziemnym przejściem dla pieszych przez ulicę Marszałkowską. Przekształcimy też plac Emila Młynarskiego przy Filharmonii Narodowej. Teraz to wielki parking. Chcemy, by w tym miejscu powstał plac przyjazny dla wszystkich użytkowników – zapowiada Marlena Happach, architekt miasta.

Architekci mają też zaproponować, co zrobić z tunelem w osi ul. Złotej pod ul. Marszałkowską. Miasto w zaleceniach konkursowych podpowiada różne rozwiązania – można z niego zrezygnować albo zachować jako połączenie piesze z ofertą usługową. Kolejna opcja to wykorzystanie tunelu w powiązaniu z podziemiami Domów Towarowych „Centrum”. W rejonie objętym konkursem autorzy projektów mają też uporządkować miejsca postojowe. Ich rozkład powinien być dostosowany do funkcji przestrzeni. Pod placem Defilad działa parking podziemny, a do 2024 roku pod placem Powstańców Warszawy powstanie podziemny parking na 420 aut.

Teren objęty konkursem: rejon Złotej i Zgoda

Obszar realizacyjny konkursu dotyczy ul. Zgoda (od tzw. placu Pięciu Rogów do skrzyżowania z ul. Henryka Sienkiewicza wraz ze skwerem przy Domu pod Orłami i skwerem przy budynku ul. Zgoda 12), ul. Złotej (od skrzyżowania z ulicami Zgoda, Jasna i Kazimierza Brokla do ul. Marszałkowskiej wraz z fragmentem placu przed Pałacem Kultury i Nauki oraz pasażami pomiędzy ul. Złotą a skwerem przy ul. Zgoda 12 i przejściem na tyłach kina Relax do Pasażu Wiecha), placu Emila Młynarskiego oraz ul. Henryka Sienkiewicza na odcinku od ul. Jasnej do ul. Marszałkowskiej. Obszar studialny jest większy i obejmuje ulice: Przeskok, Brokla, Boudena, Jasną, Moniuszki, fragment ulicy Sienkiewicza, Pasaż Wiecha z przyległym fragmentem ul. Chmielnej.

W skład jury konkursowego wchodzi 13 osób. Sędziuje m.in. Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, a funkcję przewodniczącej pełni Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. W jury zasiadają także eksperci i przedstawiciele jednostek miejskich: Jan Maciej Chmielewski (Towarzystwo Urbanistów Polskich), Tamás Dombi (Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym), Sławomir Gzell (sędzia OW Stowarzyszenia Architektów Polskich), Elżbieta Jóźwik (dzielnica Śródmieście, Urząd m.st. Warszawy), Stanisław Kosewski (sędzia społeczny z Rady Osiedla Centrum), Michał Krasucki (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków), Łukasz Puchalski (Zarząd Dróg Miejskich), Anna Stasiewicz (Zarząd Terenów Publicznych), Michał Tatjewski (sędzia referent, OW Stowarzyszenia Architektów Polskich), Wojciech Wagner (Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego) i Monika Wróbel (architekt).

Na nagrody w konkursie przeznaczono łącznie 150 tysięcy złotych. Zespół, który zajmie pierwsze miejsce, otrzyma 80 tys. zł. Druga nagroda wyniesie 40 tys. zł., a trzecia – 20 tys. zł. Pula na wyróżnienia wynosi 10 tys. zł. Konkurs prowadzony jest za pośrednictwem platformy: https://zamowienia.um.warszawa.pl. Opracowania studialne należy składać do 31 sierpnia do godz. 16.00 (poprzez platformę). W ten sam sposób – elektronicznie - będą składane również prace konkursowe w drugim etapie. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie: www.architektura.um.warszawa.pl.

Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy Rusza projekt Zielona Marszałkowska. Koncepcję spektakularnej metamorfozy jednej z najważniejszych ulic Warszawy opracowało biuro RS Architektura Krajobrazu.

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie nabrzeży w Mariupolu na Ukrainie Władze Mariupolu ogłosiły właśnie dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania nabrzeży w centrum miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca!
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.
Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!