Architektura MuratorKonkursyWładze Warszawy ogłaszają konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta

Władze Warszawy ogłaszają konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta

Stołeczny ratusz ogłasza kolejny konkurs na zmiany w samym sercu miasta – w rejonie ulic Złotej i Zgoda. To kolejny etap tworzenia Nowego Centrum Warszawy.

Władze Warszawy ogłaszają konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta
Fragment ulicy Złotej w Warszawie; fot. serwis prasowy

Konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda jest częścią programu Nowe Centrum Warszawy, który prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił jeszcze pod koniec 2019 roku. Chcemy Warszawy zielonej i bezpiecznej dla wszystkich. Wygodnej zarówno dla dzieci, seniorów, pieszych i rowerzystów. Tego oczekuje większość mieszkańców. Dlatego przebudowujemy już tzw. plac Pięciu Rogów, rozstrzygnęliśmy konkurs i wiemy jak będzie wyglądać ulica Chmielna. A teraz ogłaszamy kolejny – na koncepcję zagospodarowania przestrzeni w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Zmieniamy nasze miasto w ramach programu Nowe Centrum Warszawy – mówi zastępca prezydenta Michał Olszewski.

Czytaj też: Chmielna odNowa: wyniki konkursu architektonicznego |

W rejonie ulic Złotej i Zgoda znajdują się nie tylko zabytkowe kamienice, jak choćby Dom Pod Orłami, ale też Domy Towarowe „Centrum” czy Filharmonia Narodowa. W tak atrakcyjnej przestrzeni dominują jednak ciągle samochody i parkingi, a nie piesi. Władze miasta chcą zapewnić łatwy dostęp do tych miejsc wszystkim, również osobom o ograniczonej mobilności i percepcji. Wprowadzić tam więcej zieleni, małą architekturę i trwałe, wygodne nawierzchnie.

Zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda

Zmieni się skrzyżowanie ulic Złotej przy pasażu Wiecha z Marszałkowską, gdzie planujemy plac miejski, który zostanie połączony z placem Defilad naziemnym przejściem dla pieszych przez ulicę Marszałkowską. Przekształcimy też plac Emila Młynarskiego przy Filharmonii Narodowej. Teraz to wielki parking. Chcemy, by w tym miejscu powstał plac przyjazny dla wszystkich użytkowników – zapowiada Marlena Happach, architekt miasta.

Architekci mają też zaproponować, co zrobić z tunelem w osi ul. Złotej pod ul. Marszałkowską. Miasto w zaleceniach konkursowych podpowiada różne rozwiązania – można z niego zrezygnować albo zachować jako połączenie piesze z ofertą usługową. Kolejna opcja to wykorzystanie tunelu w powiązaniu z podziemiami Domów Towarowych „Centrum”. W rejonie objętym konkursem autorzy projektów mają też uporządkować miejsca postojowe. Ich rozkład powinien być dostosowany do funkcji przestrzeni. Pod placem Defilad działa parking podziemny, a do 2024 roku pod placem Powstańców Warszawy powstanie podziemny parking na 420 aut.

Teren objęty konkursem: rejon Złotej i Zgoda

Obszar realizacyjny konkursu dotyczy ul. Zgoda (od tzw. placu Pięciu Rogów do skrzyżowania z ul. Henryka Sienkiewicza wraz ze skwerem przy Domu pod Orłami i skwerem przy budynku ul. Zgoda 12), ul. Złotej (od skrzyżowania z ulicami Zgoda, Jasna i Kazimierza Brokla do ul. Marszałkowskiej wraz z fragmentem placu przed Pałacem Kultury i Nauki oraz pasażami pomiędzy ul. Złotą a skwerem przy ul. Zgoda 12 i przejściem na tyłach kina Relax do Pasażu Wiecha), placu Emila Młynarskiego oraz ul. Henryka Sienkiewicza na odcinku od ul. Jasnej do ul. Marszałkowskiej. Obszar studialny jest większy i obejmuje ulice: Przeskok, Brokla, Boudena, Jasną, Moniuszki, fragment ulicy Sienkiewicza, Pasaż Wiecha z przyległym fragmentem ul. Chmielnej.

W skład jury konkursowego wchodzi 13 osób. Sędziuje m.in. Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, a funkcję przewodniczącej pełni Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. W jury zasiadają także eksperci i przedstawiciele jednostek miejskich: Jan Maciej Chmielewski (Towarzystwo Urbanistów Polskich), Tamás Dombi (Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym), Sławomir Gzell (sędzia OW Stowarzyszenia Architektów Polskich), Elżbieta Jóźwik (dzielnica Śródmieście, Urząd m.st. Warszawy), Stanisław Kosewski (sędzia społeczny z Rady Osiedla Centrum), Michał Krasucki (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków), Łukasz Puchalski (Zarząd Dróg Miejskich), Anna Stasiewicz (Zarząd Terenów Publicznych), Michał Tatjewski (sędzia referent, OW Stowarzyszenia Architektów Polskich), Wojciech Wagner (Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego) i Monika Wróbel (architekt).

Na nagrody w konkursie przeznaczono łącznie 150 tysięcy złotych. Zespół, który zajmie pierwsze miejsce, otrzyma 80 tys. zł. Druga nagroda wyniesie 40 tys. zł., a trzecia – 20 tys. zł. Pula na wyróżnienia wynosi 10 tys. zł. Konkurs prowadzony jest za pośrednictwem platformy: https://zamowienia.um.warszawa.pl. Opracowania studialne należy składać do 31 sierpnia do godz. 16.00 (poprzez platformę). W ten sam sposób – elektronicznie - będą składane również prace konkursowe w drugim etapie. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie: www.architektura.um.warszawa.pl.

Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy Rusza projekt Zielona Marszałkowska. Koncepcję spektakularnej metamorfozy jednej z najważniejszych ulic Warszawy opracowało biuro RS Architektura Krajobrazu.

Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najciekawsze instalacje artystyczne zrealizowane zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. W jury m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.