Architektura MuratorKonkursyWorld Architecture Festival 2017: zwycięzcy wszystkich kategorii

World Architecture Festival 2017: zwycięzcy wszystkich kategorii

Dobiegła końca tegoroczna edycja festiwalu World Architecture Festival, odbywająca się w Berlinie. Za projekt roku jury uznało odbudowę wioski Guanming w Chinach, obróconej w gruz po trzęsieniu ziemi w 2014. W tym roku nie nagrodzono żadnych realizacji z Polski.

108-osobowe jury, składające się z architektów, projektantów i wydawców, wybrało zwycięską realizację. Jej autorzy, zespół z Chinese University of Hong Kong oraz Kunming University of Science and Technology, stworzyli projekt odbudowy zniszczonej przez kataklizm wsi. Nowe domy mają być zrealizowane w technice ubitej ziemi, tradycyjnie stosowanej w tym regionie. Dostosowano je jednak do nowoczesnych wymagań energetycznych oraz obowiązujących przepisów antysejsmicznych. Zespół projektowy stworzył prototypowy budynek - przyświecającą mu ideą jest dostępność materiałów i łatwość i utrzymaniu.

Nagrodzono też dwie inne realizacje powstałe w Chinach - The Garage w Pekinie autorstwa Neri & Hu, będące połączeniem biura i warsztatu samochodowego, oraz park archeologiczny w Chengtoushan pracowni Turenscape. Nagroda specjalna przypadła firmie Marc Koehler Architects za kompleks mieszkaniowy Superlofts w Amsterdamie.

Pełna lista nagrodzonych projektów (we wszystkich kategoriach) dostępna jest na stronie festiwalu.

Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Trzy realizacje i trzy projekty w finale World Architecture Festival 2019 Organizowany od 2008 roku World Architecture Festival to wciąż jedna z najgłośniejszych i najbardziej promowanych międzynarodowych imprez architektonicznych. W tym roku wśród 534 projektów i realizacji na tzw. krótkiej liście znalazło się tylko 6 z Polski.
Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
World Architecture Festival 2017 Szacuje się, że podczas festiwali WAF i INSIDE halę Berlin Arena odwiedziło ponad 2000 architektów i dizajnerów z całego świata. Nominowanych projektów było aż 512, w ramach WAF oceniano je w 32 kategoriach, a w ramach INSIDE – w 9. Prezentacjom architektów i projektantów przyglądało się 93 sędziów. Warto dodać, że w kategorii Higher Education & Research jednym z jurorów był polski architekt Robert Konieczny, laureat poprzedniej edycji WAF („A-m” 1/2017) – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.
Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.
Centrum Dialogu Przełomy nagrodzone na Światowym Festiwalu Architektury Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes zdobyło Grand Prix w kategorii Kultura na tegorocznym Światowym Festiwalu Architektury, pokonując piętnaście realizacji z całego świata. Prezentujemy zwycięzców World Architecture Festival w 14 kategoriach.