Architektura MuratorKonkursyWydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020

Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poznaliśmy wyniki międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020.

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z nagrodą w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; fot. Adrià Goula

Nagroda Brick Award przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Do polskiej edycji zgłoszono aż 74 obiekty. Grand Prix Brick zdobył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe). Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. Tym samym obiekt zgłoszony został do międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020. Rozstrzygnięcie pierwotnie planowano w czerwcu, ale ze względu na pandemię wydarzenie zostało przesunięte w czasie. Nagrody wręczono 23 września podczas gali Wiedniu, która transmitowana była także on-line. Zespół autorów WRiTV reprezentował Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci oraz Wojciech Małecki z Małeccy Biuro Projektowe.

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach konkurował z 50 najlepszymi projektami z całego świata. Ostatecznie budynek zdobył Grand Prize Wienerberger Brick Award 2020 i zwyciężył w kategorii Sharing public spaces. To nie pierwsze prestiżowe wyróżnienie dla śląskiej realizacji. Obiekt zdobył już m.in. Nagrodę Roku SARP 2017 i Nagrodę Architektoniczną POLITYKI, był też na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2019 i w finale World Architecture Festival 2019, a ostatnio ubiega się o DETAIL Prize.

Czytaj też: Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 |

Jury Wienerberger Brick Award 2020

Tegoroczni zwycięzcy wybierani byli przez jury, w którym znaleźli się architekci z pięciu krajów: Helena Glantz, Urban Design (Szwecja) - laureatka nagrody Brick Award 2018 w kategorii Building Outside the Box, Toni Gironès Saderra, Estudi d'Arquitectura Toni Gironès (Hiszpania), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Słowenia), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dania) oraz Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Wielka Brytania).

Czytaj też: Brick Award 2019 – wyniki polskiej edycji konkursu |

644 projekty w Wienerberger Brick Award 2020

Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszono 644 projekty z 55 krajów. Ze wszystkich zgłoszeń wybrano 50 realizacji, które przeszły do ścisłego finału. Członkami pre-jury byli dziennikarze zajmujący się architekturą: Anneke Bokern (Holandia), Christian Holl (Niemcy) i Jonathan Glancey (Wielka Brytania). Pula nagród w tegorocznej edycji Wienerberger Brick Award 2020 wyniosła łącznie 29 500 euro i została rozdzielona pomiędzy zwycięzców każdej z pięciu kategorii.

Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Unikato Roberta Koniecznego Niewielki budżet nie jest przeszkodą, by wykreować nieprzeciętną architekturę. O realizacji Roberta Koniecznego piszą Zbigniew Maćków i Justyna Swoszowska. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 Jury konkursu DETAIL Prize 2020 wyłoniło finalistów. Wśród 13 realizacji z całego świata znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.
Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.