Architektura MuratorKonkursyWydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020

Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poznaliśmy wyniki międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020.

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z nagrodą w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; fot. Adrià Goula

Nagroda Brick Award przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Do polskiej edycji zgłoszono aż 74 obiekty. Grand Prix Brick zdobył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe). Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. Tym samym obiekt zgłoszony został do międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020. Rozstrzygnięcie pierwotnie planowano w czerwcu, ale ze względu na pandemię wydarzenie zostało przesunięte w czasie. Nagrody wręczono 23 września podczas gali Wiedniu, która transmitowana była także on-line. Zespół autorów WRiTV reprezentował Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci oraz Wojciech Małecki z Małeccy Biuro Projektowe.

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach konkurował z 50 najlepszymi projektami z całego świata. Ostatecznie budynek zdobył Grand Prize Wienerberger Brick Award 2020 i zwyciężył w kategorii Sharing public spaces. To nie pierwsze prestiżowe wyróżnienie dla śląskiej realizacji. Obiekt zdobył już m.in. Nagrodę Roku SARP 2017 i Nagrodę Architektoniczną POLITYKI, był też na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2019 i w finale World Architecture Festival 2019, a ostatnio ubiega się o DETAIL Prize.

Czytaj też: Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 |

Jury Wienerberger Brick Award 2020

Tegoroczni zwycięzcy wybierani byli przez jury, w którym znaleźli się architekci z pięciu krajów: Helena Glantz, Urban Design (Szwecja) - laureatka nagrody Brick Award 2018 w kategorii Building Outside the Box, Toni Gironès Saderra, Estudi d'Arquitectura Toni Gironès (Hiszpania), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Słowenia), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dania) oraz Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Wielka Brytania).

Czytaj też: Brick Award 2019 – wyniki polskiej edycji konkursu |

644 projekty w Wienerberger Brick Award 2020

Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszono 644 projekty z 55 krajów. Ze wszystkich zgłoszeń wybrano 50 realizacji, które przeszły do ścisłego finału. Członkami pre-jury byli dziennikarze zajmujący się architekturą: Anneke Bokern (Holandia), Christian Holl (Niemcy) i Jonathan Glancey (Wielka Brytania). Pula nagród w tegorocznej edycji Wienerberger Brick Award 2020 wyniosła łącznie 29 500 euro i została rozdzielona pomiędzy zwycięzców każdej z pięciu kategorii.

Dworzec Tygrysów: Aleksander Franta o nieistniejącym już dworcu kolejowym w Katowicach W latach 1997-2003 na łamach „Architektury-murator” publikowaliśmy cykl Mój ulubiony budynek. Zapraszani przez redakcję architekci opisywali realizacje, które nieustannie ich inspirują, budzą szacunek i fascynację. Przypominamy tekst z nr. 7/1999, w którym Aleksander Franta przywołuje budynek dworca kolejowego w Katowicach. Brutalistyczny gmach według projektu Tygrysów, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, został rozebrany w 2011 roku.
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.