Architektura MuratorKonkursyZaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy

Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy

Jeszcze tylko do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia na konkurs Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego czeka na projekty miejsc, przestrzeni publicznych i inicjatywy, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.

Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy
Znak jakości „Zaprojektowane po ludzku”

To już druga edycja konkursu Zaprojektowane Po Ludzku organizowanego przez redakcję „Gazety Wyborczej”. Poprzednia poświęcona była idei domu, tegoroczna skupia się na mieście. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości dobrego projektowania w przestrzeni miejskiej. Chcemy podkreślić wagę rozwiązań niekoniecznie wielkich, dających jednak duże efekty; promować inicjatywy oparte na współpracy, zarówno pomysły oddolne, jak i pochodzące od firm czy instytucji, realizowane jednak w dialogu z osobami użytkującymi. Szukamy tego, co sprawia, że miasto będzie bardziej zrównoważone: zdrowe, ekologiczne, inteligentne, bezpieczne, dostępne, sprawiedliwe, przyjazne starzeniu – informują organizatorzy. Zgłaszane projekty i przedsięwzięcia nie muszą być nowe, ważne, by spełniały swoją rolę. Pod rozwagę jury weźmie także pomysły w trakcie realizacji (niedokończone, ale z dobrym planem).

Zgłoszenia można nadsyłać w pięciu kategoriach:

1. Produkt – Obiekt (np. ławka, budynek, toaleta)
2. Miejsce – Przestrzeń (np. parki, place zabaw, skwery sportowe, targowiska, pomieszczenia lub budynki pod nowo utworzone miejsca wspólne)
3. Inicjatywa – Działanie (np. powołanie spółdzielni, grup miejskich, stowarzyszeń realizujących konkretne działania w przestrzeni miejskiej, ale też procesy, wydarzenia, festiwale)
4. Poniżej 18 roku życia (inicjatywa, działanie, produkt, które są dziełem młodzieży)
5. Inne (działania spoza wymienionych powyżej kategorii, które realizują założenia konkursowe).

W skład jury wchodzi 11 osób: architekt Zygmunt Borawski, analityk trendów Przemysław Chimczak-Bratkowski, aktywistka miejska i ekspertka ds. mieszkaniowych Joanna Erbel, badaczka popytu na rynku nieruchomości Katarzyna Kuniewicz z Obido i Otodom, architektka Agnieszka Labus, projektant Radek Ratajczak, urbanista Krzysztof Rogatka, projektant Tomek Rygalik, socjolożka Marta Skowrońska, Marta Trakul z fundacji Na Miejscu oraz architektka Agata Twardoch. Zgłoszeń mogą dokonywać zarówno architekci, jak i organizacje pozarządowe, spółdzielnie, jednostki administracyjne czy osoby fizyczne.

Laureaci konkursu otrzymują znak jakości „Zaprojektowane po ludzku 2022”, którym będą mogli posługiwać się w odniesieniu do nagrodzonego przedsięwzięcia. Najciekawsze projekty i inicjatyw zostaną też pokazane na łamach „Gazety Wyborczej”. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: Wyborcza.pl/zaprojektowanepoludzku.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska Odzyskiwanie przestrzeni publicznych dla mieszkańców wkracza właśnie w nową fazę. Dzięki oddolnym inicjatywom, projektom artystów i budżetom obywatelskim na zmodernizowanych skwerach, bulwarach i placach pojawiają się nowe, wielofunkcyjne meble miejskie, służące jednocześnie jako wygodne siedziska, znak miejsca oraz strefa zabaw i rekreacji.
Architektura obywatelska Już na jesieni kolejne wybory samorządowe, a my przyglądamy się, na ile spełniono postulaty o włączaniu mieszkańców we współdecydowanie o mieście, a także, jakiego rodzaju projekty powstają dzięki dyskusji z użytkownikami przestrzeni. Zapytaliśmy też przedstawicieli władz 18 miast wojewódzkich, jakie pomysły najczęściej zgłaszane są do budżetów obywatelskich i czy dane te są później wykorzystywane przy inwestycjach miejskich. Na kolejnych stronach prezentujemy najciekawsze realizacje powstałe w ciągu ostatnich lat w ramach takich oddolnych inicjatyw. Tekst: Tomasz Żylski
Rusza nowa edycja konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu Komisja Europejska zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Nadsyłanie zgłoszeń do 31 stycznia 2023 roku.
Saint-Gobain Glass Design Award: konkurs dla architektów i studentów projektowania Firma Saint-Gobain zaprasza wszystkich architektów i studentów, którzy w swoich realizacjach bądź projektach wykorzystują produkty marki do udziału w konkursie Saint-Gobain Glass Design Award. Pula nagród wynosiż 70 tys. zł.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.
Nagroda BDA-SARP 2022 – Agnieszka Kępa zwyciężczynią konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty dyplomowe 2022 roku. Międzynarodowe jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej przyznało Grand Prix oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła Agnieszka Kępa z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.