Architektura MuratorKonkursyZaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty

Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty

Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.

Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty
Skwer na poznańskim Chwaliszewie, proj. Paweł Grobelny; fot. serwis prasowy autora

To już druga edycja konkursu Zaprojektowane Po Ludzku organizowanego przez redakcję „Gazety Wyborczej”. Poprzednia poświęcona była idei domu, ta skupiała się na mieście. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości dobrego projektowania w przestrzeni miejskiej. Chcemy podkreślić wagę rozwiązań niekoniecznie wielkich, dających jednak duże efekty; promować inicjatywy oparte na współpracy, zarówno pomysły oddolne, jak i pochodzące od firm czy instytucji, realizowane jednak w dialogu z osobami użytkującymi. Szukamy tego, co sprawia, że miasto będzie bardziej zrównoważone: zdrowe, ekologiczne, inteligentne, bezpieczne, dostępne, sprawiedliwe, przyjazne starzeniu – informowali organizatorzy.

W skład jury weszło 11 osób: architekt Zygmunt Borawski, analityk trendów Przemysław Chimczak-Bratkowski, aktywistka miejska i ekspertka ds. mieszkaniowych Joanna Erbel, badaczka popytu na rynku nieruchomości Katarzyna Kuniewicz z Obido i Otodom, architektka Agnieszka Labus, projektant Radek Ratajczak, urbanista Krzysztof Rogatka, projektant Tomek Rygalik, socjolożka Marta Skowrońska, Marta Trakul z fundacji Na Miejscu oraz architektka Agata Twardoch. Zgłoszenia mogli nadsyłać zarówno architekci, jak i organizacje pozarządowe, spółdzielnie, jednostki administracyjne czy osoby fizyczne. Sędziowie oceniali je w pięciu kategoriach.

W kategorii Produkt – Obiekt nagrodzono pomysł stowarzyszenia Żółty Parasol we Wrocławiu, które zrealizowało specjalną pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami przed wejściem do swojej siedziby na Ołbinie (proj. Menthol Architects). Biuro Menthol Architects otrzymało też wyróżnienie w tej kategorii za projekt Kalejdoskopu, czyli letniego pawilonu, który w 2018 roku stanął przed siedzibą Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach serii tzw. Archi-boxów kuratorowanych przez Michała Dudę. W całe przedsięwzięcie zaangażowany był również wrocławski odział SARP, Marta Mnich z pracowni VROA i firma Materia Company z Rafałem Pysterem na czele.

Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty
Wejście do siedziby stowarzyszenia Żółty Parasol we Wrocławiu, proj. Menthol Architects; fot. Mikołaj Kolnicki
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty
Kalejdoskop, letni pawilon przed Muzeum Architektury we Wrocławiu, proj. Menthol Architects we współpracy z Martą Mnich z pracowni VROA

W kategorii Miejsce – Przestrzeń doceniono pracownię m+ design za przebudowę oddziału Publicznego Położniczo-Porodowego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, firmę UWI Inwestycje za stworzenie parku linearnego przy ulicy Milczańskiej w Poznaniu, a właściwie pierwszego w Polsce lasu kieszonkowego, oraz Fundację Plastformers za projekt Ołbińskiego Ogrodu Otwartego we Wrocławiu (proj. pawilonu Menthol Architects przy współpracy Materia Company).

Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty
Oddział Publicznego Położniczo-Porodowego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, proj. m+ design; fot. HAWA
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty
Prace nad realizacją parku linearnego przy ulicy Milczańskiej na Ratajach w Poznaniu, czyli pierwszego w Polsce lasu kieszonkowego, listopad 2021; fot. UWI Inwestycje
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty
Ołbiński Ogród Otwarty w Wrocławiu, proj. pawilonu Menthol Architects przy współpracy Materia Company

W kategorii Inicjatywa – Działanie jury doceniło zespół Izby Architektów RP koordynowany przez Annę Kulińską za program edukacyjny „Kształtowanie przestrzeni”, youtubera Mikołaja Basińskiego za prowadzony przez niego kanał „Szukam w lesie” oraz Fundację Barak Kultury za akcje edukacyjne nad jeziorem Rusałka w Poznaniu.

W ostatniej kategorii, obejmującej działania spoza wymienionych powyżej, które realizują jednak założenia konkursowe, jury przyznało trzy wyróżnienia. Otrzymały je: zespół studentów i naukowców Politechniki Śląskiej oraz Fundacja Active Recovery za projekt miejskiej ścieżki zdrowia w Gliwicach, Ogrody Anny w łódzkiej Fuzji, zrealizowane według projektu biura Medusa Group przez Echo Investment oraz pracownia Tecla Architektura i Urbanistyka za realizacje w ramach wrocławskiej odsłony międzynarodowego programu GrowGreen, którego celem jest sprawdzenie możliwości przystosowania miasta do zmian klimatu. Ten ostatni projekt obejmował m.in. zagospodarowania siedmiu obszarów na wrocławskim osiedlu Ołbin i jest wynikiem współpracy biura Tecla Architektura i Urbanistyka, Dworniczak Architektura Krajobrazu, Menthol Architects, Grupadoprzodu oraz władz miasta.

Ogrody Anny w Łodzi
Ogrody Anny w Łodzi, proj. medusa group; fot. Rafał Tomczyk
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty
Parklety przy ul. Daszynskiego we Wrocławiu zrealizowane w ramach programu GrowGreen, proj. Menthol Architects, Tecla Architektura i Urbanistyka, Dworniczak Architektura Krajobrazu, Grupadoprzodu

Sędziowie postanowili przyznać też pięć specjalnych wyróżnień indywidualnych. W ten sposób doceniono designera Pawła Grobelnego za projekt skweru na poznańskim Chwaliszewie, pracownię Major Architekci za Dom Wielopokoleniowy na Nowych Żernikach we Wrocławiu, władze m.st. Warszawy za modernizację placu Pięciu Rogów (proj. WXCA i Michał Kempiński), spółkę Liebrecht & wooD za realizację Centrum Praskiego Koneser w Warszawie (proj. Juvenes Project, ARE Stiasny/Wacławek, Trzop Architekci) oraz Annę Becker i Marlenę Pilch z biura Projektzieleni.pl oraz Urząd Miasta w Bytomiu za park kieszonkowy Zielona Strefa Ulicy Katowickiej.

Czytaj też: Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta |

Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty
Skwer na poznańskim Chwaliszewie, proj. Paweł Grobelny; fot. serwis prasowy autora
Najlepszy TBS w Polsce 2021
TBS Nowe Żerniki, proj. Major Architekci; fot. serwis prasowy
Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta?
Plac Pięciu Rogów w Warszawie, proj. WXCA i Kacper Ludwiczak; fot. Rafał Motyl
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta
Park kieszonkowy w Bytomiu, proj. projektzieleni.pl; fot. zDRONowany

Laureaci konkursu otrzymali znak jakości „Zaprojektowane po ludzku 2022”, którym będą mogli posługiwać się w odniesieniu do nagrodzonego przedsięwzięcia. Najciekawsze projekty i inicjatyw zostaną też pokazane na łamach „Gazety Wyborczej”.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska Odzyskiwanie przestrzeni publicznych dla mieszkańców wkracza właśnie w nową fazę. Dzięki oddolnym inicjatywom, projektom artystów i budżetom obywatelskim na zmodernizowanych skwerach, bulwarach i placach pojawiają się nowe, wielofunkcyjne meble miejskie, służące jednocześnie jako wygodne siedziska, znak miejsca oraz strefa zabaw i rekreacji.
Architektura obywatelska Już na jesieni kolejne wybory samorządowe, a my przyglądamy się, na ile spełniono postulaty o włączaniu mieszkańców we współdecydowanie o mieście, a także, jakiego rodzaju projekty powstają dzięki dyskusji z użytkownikami przestrzeni. Zapytaliśmy też przedstawicieli władz 18 miast wojewódzkich, jakie pomysły najczęściej zgłaszane są do budżetów obywatelskich i czy dane te są później wykorzystywane przy inwestycjach miejskich. Na kolejnych stronach prezentujemy najciekawsze realizacje powstałe w ciągu ostatnich lat w ramach takich oddolnych inicjatyw. Tekst: Tomasz Żylski
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.