Architektura MuratorKonkursyZmiany w architekturze polskich miast. 7 lat konkursu Baumit Fasada Roku

Zmiany w architekturze polskich miast. 7 lat konkursu Baumit Fasada Roku

Fasada Roku to konkurs organizowany przez firmę Baumit. Jego celem jest nagradzanie autorów najciekawszych projektów, które poprzez rozwiązania elewacyjne wpływają na poprawę estetyki naszego otoczenia. Zgłoszenia do edycji 2014 można przesyłać do 31 marca 2015 roku.

Fasada roku 2013, Baumit
Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, Poznań – nagroda główna Fasada Roku 2013. Fot. Anna Gregorczyk, źródło: Baumit

Architektura polskich miast to bloki z wielkiej płyty i nowa zabudowa mieszkalna, nowoczesne wieżowce oraz staromiejskie kamienice. Elementem wspólnym wszystkich tych budynków są elewacje. Z jednej strony powinny one harmonijnie wpisywać się w krajobraz miejski, z drugiej podkreślać charakter każdego obiektu. Autorzy projektów fasad przyczyniają się do poprawy estetyki przestrzeni miejskiej. Firma Baumit, w uznaniu dla architektów, wykonawców, inwestorów, właścicieli oraz zarządców nieruchomości, zainicjowała w 2007 roku konkurs Fasada Roku. Jego celem jest nagradzanie autorów najciekawszych projektów, które pokazują, że zastosowanie modelowanego tynku strukturalnego, odpowiedniego koloru oraz zestawienie różnych technik dekoracyjnych pozwala uzyskać oryginalny wygląd ścian zewnętrznych.

Nieograniczoną swobodę w realizacji nawet najbardziej śmiałych projektów daje szeroki wybór materiałów elewacyjnych. Możliwość doboru tynków dekoracyjnych, farb elewacyjnych czy też surowców, które podkreślą architekturę budynku powoduje, że zarówno obiekty nowo wznoszone, jak i te poddawane modernizacji wpływają na poprawę estetyki naszego otoczenia. Dzięki temu polskie miasta i miasteczka przybierają nowy wygląd przy jednoczesnym zachowaniu walorów architektonicznych wartościowych, często zabytkowych budynków. Projektanci muszą jednak wykazać się kreatywnością i pomysłowością tak, aby stworzyć oryginalną koncepcję, która spowoduje, że dekoracja elewacji będzie zgodna z obowiązującymi trendami i spełni oczekiwania właściciela nieruchomości. Jakimi sposobami osiągają sukces i powodują, że architektura polskich miast wciąż ulega zmianom?

Nowo budowane jedno- jak i wielorodzinne budynki to obiekty o ciekawej architekturze, której walory uwydatnia fasada. Projektanci w oryginalny sposób podkreślają bryłę budynku poprzez wykończenie elewacji. Zabiegiem stosowanym najczęściej jest wyważone operowanie kolorem i strukturą. Duże znaczenie ma także uwypuklenie detali architektonicznych poprzez zaakcentowanie ich kontrastową barwą. Nie bez znaczenia w tego typu projektach jest połączenie materiałów, takich jak szkło czy drewno, dzięki którym fasada jest zrównoważona i gustowna.

Projekty obejmujące rekonstrukcję elewacji muszą zostać przygotowane z uwzględnieniem istniejącej koncepcji architektonicznej czy też warunków i możliwości wykończenia elewacji. Popularność zastosowania systemu ociepleń z tynkiem dekoracyjnym czy farbą elewacyjną spowodowała, że większość modernizacji elewacji przeprowadzana jest w tej technologii. Zadaniem projektantów jest dobór materiału termoizolacyjnego, jak również wybór kolorystyki, która dominować będzie na ścianach zewnętrznych. Autorzy projektów muszą zachować równowagę pomiędzy odnowieniem elewacji a zachowaniem jej pierwotnego charakteru.

Jeszcze większą precyzją i dbałością o szczegóły architektoniczne muszą wykazać się autorzy projektów renowacji elewacji obiektów zabytkowych. Wszelkie prace prowadzone na tego typu wartościowych budynkach są nadzorowane przez konserwatora zabytków, stąd też wykonawca musi wykazać poszanowanie historii obiektu, jak również znajomość wykorzystania odpowiednich materiałów budowlanych, które umożliwią przywrócenie budynkom dawny blask.

W przypadku budynków użyteczności publicznej zarówno elewacja hotelu, biurowca, szkoły jak i szpitala podkreśla przeznaczenie obiektu lub też podnosi jego reprezentacyjność. Większość nowo wznoszonych budynków o przeznaczeniu usługowym posiada elewację wykończoną ogromnymi taflami szkła. Tradycyjne techniki stanowią mniejszą powierzchnię. Nie oznacza to jednak, że autorzy tego typu projektów nie wykorzystują w swojej pracy tynków strukturalnych czy farb elewacyjnych w modnych kolorach. Ich zadaniem jest kreatywne połączenie tych materiałów tak, aby stanowiły one nietypowe rozwiązanie podkreślające walory obiektu. W tego typu projektach ważna jest również funkcjonalność elewacji, ale nadrzędnym zadaniem projektantów jest estetyczny wygląd ścian.

Konkurs Fasada Roku został zainicjowany po to, aby nagradzać architektów, inwestorów i wykonawców, którzy wykażą się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Realizacje zgłaszane do konkursu będą przyporządkowane do 5 kategorii:

„Budynek jednorodzinny nowy”

„Budynek wielorodzinny nowy”

„Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”

„Budynek po renowacji”

„Budynek niemieszkalny” (pierwszy raz w historii konkursu)

Taka kategoryzacja pozwoli precyzyjnie ocenić wszystkie realizacje i wybrać te, które są eleganckie, nowoczesne i nietypowe. Jury złożone z wybitnych architektów, przedstawicieli branży budowlanej, osób zawodowo związanych z budownictwem, jak również reprezentantów mediów branżowych zwróci szczególną uwagę na koncepcję i realizację projektów, wybór kolorystyki i techniki dekoracyjnej. W wyłonieniu zwycięskich obiektów wezmą udział doświadczeni architekci Piotr Buśko, Piotr Kostka, Józef Białasik i Zbigniew Maćków, jak również wieloletni pracownicy Politechniki Wrocławskiej – dr inż. Józef Adamowski, dr hab. Inż. Jacek Kościuk oraz dr inż. arch. Andrzej Poniewierka. Zabytkowe renowacje oceni Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda. Media reprezentują Edward Hardt, wydawca i redaktor naczelny czasopisma oraz Irena Walczak, dyrektor marketingu w wydawnictwie ZPR Media (dawniej Murator). Skład Jury uzupełniają Katarzyna Baranowska, menadżer kultury i Jacek Czyżewicz, Prezes Zarządu firmy Baumit.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają nagrodę główną w wysokości 10 000 zł oraz pamiątkowe statuetki. Na zgłoszenia firma Baumit czeka do 31.03.2015 roku. Wystarczy przygotować dokumentację fotograficzną obiektu oraz wypełnić formularz znajdujący się na stronie www.fasadaroku.pl. Laureatów konkursu Fasada Roku 2014 poznamy już za kilka miesięcy. Warto podkreślić, że zwycięzcy wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu, czyli Baumit Life Challenge. Organizowany co dwa lata pozwala rywalizować najpiękniejszym elewacjom m.in. z Czech, Węgier, Słowacji, Bułgarii oraz Polski o tytuł najlepszej europejskiej fasady. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2014 roku, a spotkanie podsumowujące Baumit Life Challenge odbyło się w Wiedniu w Muzeum Sztuki Użytkowej.

Więcej informacji:
www.fasadaroku.pl
www.baumit.com

Fasada Roku 2020 – konkurs na najlepsze elewacje Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.
Fasada Roku 2019: znamy zwycięzców Po raz trzynasty rozstrzygnięto konkursu Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.
Fasada Roku 2017: wyniki konkursu Znamy wyniki organizowanego przez firmę Baumit od 11 lat konkursu, mającego wyłonić najlepsze elewacje w pięciu kategoriach. Patronat nad wydarzeniem objęła "Architektura-murator".
Rusza konkurs Fasada Roku 2017 To już jedenasta edycja konkursu na najlepszą fasadę roku. Celem jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych rozwiązań elewacyjnych stworzonych z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Zgłoszone realizacje oceni profesjonalne jury, pula nagród wynosi 50 tys. złotych. Zwycięzcy wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge 2018.
Dworzec w Piasecznie walczy o tytuł w europejskiej odsłonie konkursu Fasada Roku! Renowację modernistycznego dworca w Piasecznie wyróżniono tytułem Fasada Roku 2015 w kategorii budynek niemieszkalny. Teraz obiekt ma szansę zdobyć nagrodę w konkursie Life Challenge.
Najlepsze polskie fasady 2015 roku Do dziewiątej edycji konkursu Fasada Roku 2015 zgłoszono 200 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem technologii Baumit. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Laureaci wezmą udział w Bumit Life Challenge, w ramach którego przyznany zostanie tytuł Europejskiej Fasady Roku.