Spis treści
- Najdłuższe budynki w Europie
- Najdłuższe budynki w Polsce. Czy gdańskiemu Falowcowi należy się pierwsze miejsce?
Najdłuższe budynki w Europie
Jeśli spodziewacie się, że zestawienie zdominują blokowiska Europy Wschodniej, nic bardziej mylnego. Faktem jest natomiast, że znajdziecie w nim przede wszystkim budynki powstałe za rządów totalitarnych, kiedy to dominował rozmach i ego. Ale to nie jeden z nich zajął pierwsze miejsce.
Które budynki przyćmiewają wszystkie inne pod względem długości? Oto one:
- Pekin w Warszawie (ok. 1500 metrów) - osiedle Przyczółek Grochowski wybudowane w latach 1963–1969, według projektu Zofii i Oskara Hansenów. Ciąg budynków składa się z 23 bloków załamanych pod kątem prostym. To Przyczółkowi Hansenów przypada tytuł najdłuższego bloku mieszkalnego w Polsce, mimo że od dawna powszechnie przyznaje się go gdańskiemu Falowcowi, który ma "jedynie" 860 metrów długości.
- Lotnisko Berlin Tempelhof (ok. 1200 metrów) - port lotniczy powstał w środku miasta w 1923 roku, według projektu Ernsta Sagebiela. Hala monumentalnego obiektu, o estetyce właściwej dla swoich czasów, dziś pełni funkcję częściowo muzeum, częściowo tymczasowego schronienia dla uchodźców.
- Kineski zid czyli Mur Chiński w Belgradzie (ok. 1000 metrów) - zaprojektowany przez zespół Belgrade 5 kierowany przez Mihailo Čanaka; najdłuższy blok mieszkalny Jugosławii został oddany do użytku w 1966 roku. Stanął oczywiście w Nowym Belgradzie (Blok 21), brutalistycznej, nowoczesnej jak na tamte czasy dzielnicy obecnej stolicy Serbii.
Pozostałe najdłuższe budynki Europy znajdziecie w galerii. Jeden z nich mierzy aż 1750 metrów. Z kolei ten uważany za najdłuższy (czy słusznie?) powstał w 1844 roku - wcale nie z betonu.
Najdłuższe budynki w Polsce. Czy gdańskiemu Falowcowi należy się pierwsze miejsce?
Gdański Falowiec o długości 860 m musi niestety ustąpić miejsca warszawskiemu Pekinowi, który przerasta go niemal dwukrotnie. Jego długość to 1500 metrów.
W stolicy jest jeszcze jeden rekordowo długi blok, o wdzięcznym przydomku "Jamnik". Liczy aż 508 metrów długości. Na trzecim miejscu plasuje się wrocławski "Mrówkowiec" - ten blok-anakonda ma długość 235 metrów.
Przy takich zawodnikach słynna katowicka Superjednostka, jeden z największych bloków mieszkalnych w kraju (187,5 m długości, 61 m wysokości), jawi się jako przeciętnej wielkości bloczek.
Zobacz też: Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze